Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Październik z myślą Jana Pawła II

Październik to miesiąc, w którym w szczególny sposób przypominamy osobę i nauczanie Jana Pawła II.  W roku jego 100. urodzin Centrum Myśli Jana Pawła II – warszawska instytucja kultury – zachęca do udziału w jesiennych propozycjach, wśród których są koncerty i debaty, publikacje książkowe, spektakl teatralny i wystawy – zarówno w wersji on-line, jak i w tradycyjnej formule.

KONFERENCJE I SEMINARIA

Konferencja Osoba i samorząd. W 100-lecie urodzin Jana Pawła II

19 października odbędzie się konferencja online „Osoba i samorząd. W 100-lecie urodzin Jana Pawła II” , którą zainauguruje rozmowa prezydentów Gdańska i Warszawy: Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego. W konferencji udział wezmą: o. prof. Andrzej Szostek, prof. Aniela Dylus, Olgierd Geblewicz, prof. Cezary Kościelniak, dr Jan Olbrycht, dr Przemysław Ruchlewski i Wojciech Onyszkiewicz, ks. Kazimierz Sowa, dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Konrada Adenauera, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Transmisja online: Facebook Centrum Myśli Jana Pawła IIFacebook Europejskiego Centrum SolidarnościYouTube Europejskiego Centrum Solidarności

Szczegółowy program konferencji

Pierwsze seminarium z cyklu Ciało w wielkim mieście – między nauką a teologią (KWF) edycja 2020/21

21 października zapraszamy młodzieży licealną, studentów, doktorantów i wszystkich zainteresowanych tematem teologii ciała na spotkanie poświęcone rozumieniu ludzkiej cielesności w myśli Jana Pawła II.

Na pierwszym seminarium tematem przewodnim będzie pierwotna samotność człowieka, duchowy wymiar cielesności, a także cielesna tożsamość człowieka.

Prowadzenie: dr Bartosz Wieczorek, dr Irena Grochowska, ks. dr hab. Dariusz Kurzydło.

Spotkanie obędzie się stacjonarnie (CMJPII, ul. Foksal 11, Warszawa)  lub online.

Udział bezpłatny, konieczna wcześniejsza rejestracja: LINK

Ziemia pamięta – debata z cyklu Czytelnia POLIN

13 października zapraszamy na debatę poświęconą wspólnej przeszłości, pamięci i jej odzyskiwaniu. O pamięci potrzebnej i pamięci niechcianej z reporterką Katarzyną Kobylarczyk, Joanną Fikus z Muzeum POLIN i socjologiem Ireneuszem Krzemińskim rozmawiać będzie Marek Zając

Spotkanie transmitowane będzie online na profilu FB POLIN: https://www.facebook.com/polinmuseum/live_videos/

Organizatorzy spotkania: Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

KONCERTY

Nowy sezon artystyczny Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

Sezon rozpoczęły wrześniowe warsztaty z Agnieszką Franków-Żelazny, kierownikiem Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz kompozytorem Markiem Raczyńskim. Chór jest zespołem w sposób szczególny wprowadzającym nauczanie papieskie w sferę muzyki – inspiruje twórców młodego pokolenia nauczaniem Jana Pawła II, czego owocem są liczne prawykonania współczesnych dzieł chóralnych.

Zespół prowadzi stały nabór do głosów męskich i zaprasza do realizowania muzycznej pasji. Zainteresowanych zapraszamy TUTAJ

Koncert Betus vir –  Interpretacje Muzyki Chóralnej

18 października o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert poświęcony postaci Jana Pawła II. Wykonawcami koncertu będą oktet wokalny Vocore oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jana Krutula. W wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II zabrzmią m.in. dzieła chóralne młodych polskich twórców nagrodzone w organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II konkursie kompozytorskim, a także prawykonania dwóch wyjątkowych utworów, stworzonych przez Marka Raczyńskiego oraz walijskiego kompozytora Paul Mealora, z okazji jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Nagranie z koncertu będzie dostępne wkrótce na kanale YouTube.

Nowe kompozycje na cześć Jana Pawła II

Z okazji  jubileuszu  100. urodzin Karola Wojtyły, Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Chopin University Press wydaje zbiór nowych kompozycji, przeznaczonych dla chórów mieszanych. W zbiorze znajdzie się dziewięć utworów opartych na słowach Jana Pawła II a wszystkie dzieła powstały spod pióra młodych polskich kompozytorów.

MULTIMEDIA

JP2online.pl – baza wiedzy o Janie Pawle II

Powstały z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły serwis jp2online.pl to wyjątkowe miejsce w Internecie, którego celem jest popularyzacja wiedzy o życiu i dziedzictwie Jana Pawła II. W serwisie zebrano liczne dokumenty, nagrania audio i video, fotografie , teksty i ich opracowania, a część jego zasobów można  wykorzystywać  do celów niekomercyjnych.

W przededniu Dnia Papieskiego twórcy portalu w sposób szczególny polecają:

Portal dostępny jest w języku polskimi angielskim.

https://jp2online.pl/

Multimedialny biogram Jana Pawła II w serwisie JP2online.pl

Z okazji 16 października (rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża) na portalu jp2online.pl udostępniony będzie kolejny, siódmy rozdział multimedialnego biogramu Jana Pawła II, poświęcony w całości konklawe 1978 r.  Na projekt składają się nowoczesne grafiki, animacje, nieznane dotąd dokumenty i zdjęcia, materiały filmowe i fragmenty nagrań, co czyni z biogramu doskonałe i atrakcyjne narzędzie edukacyjne dla nauczycieli i katechetów.

LINK do multimedialnego biogramu

WYSTAWY

Jan Paweł II – obrońca praw narodów – wystawa w Senacie RP

13 października w gmachu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odsłonięta zostanie wystawa „Jan Paweł II – obrońca praw narodów”. Wystawa prezentuje wkład Jana Pawła II w międzynarodową politykę XX wieku, propagowanie idei wolności i suwerenności narodów.

Organizatorzy wystawy: Kancelaria Senatu RP, Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawy Centrum Myśli Jana Pawła II na platformie Google Arts&Culture

W ramach międzynarodowej platformy Google Arts&Culture Centrum Myśli Jana Pawła II  udostępniło online dwie wystawy:

  1. „Wolność nie została jeszcze stracona…” opowiadająca o Powstaniu Warszawskim oraz
  • „Karol Wojtyła. Narodziny”, która jest dostępna w formule „gotowa do druku”. To propozycja przygotowana z okazji 100. Urodzin Karola Wojtyły z myślą o szkołach, bibliotekach, parafiach i innych instytucjach, które chcą uczcić ten jubileusz poprzez ekspozycję zaprojektowaną przez Centrum Mysli Jana Pawła II. Szczegóły na stronie centrumjp2.pl.

Od września wystawa  również na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture. To pierwsza wystawa o papieżu Janie Pawle II opublikowana na tej największej na świecie platformie do udostępniania online kolekcji i zbiorów.

Wystawy dostępne są w języku polskim i angielskim.

https://artsandculture.google.com/partner/the-centre-for-the-thought-of-john-paul-ii

FESTIWALE

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

23 października rusza festiwal „Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju”. To wyjątkowe wydarzenie organizowane jest już po raz czwarty przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dzięki spotkaniom z muzyką sakralną różnych kultur, festiwal chcemy zwrócić uwagę potrzebę pokoju, tolerancji i dialogu – wartości niezwykle ważnych dla Jana Pawła II.

Wśród zaproszonych muzyków znajdują się tak znakomici artyści jak Dorota Miśkiewicz, Jarosław Besler, Tomasz Pokrzywiński, Emilia Sitarz, Hubert Zempler i wielu innych. Koncerty planowane są w formie transmisji online oraz wydarzeń stacjonarnych. Szczegóły już wkrótce: muzykawiary.pl

Jesienne wydarzenia Festiwalu Nowe Epifanie

W październiku planowany jest tylko spektakl „Jezioro” Zuzanny Bojdy, w terminach:

16.10, 18.10, 20.10, godz. 19.00. Teatr Dramatyczny, scena Przodownik

Trzy nurkujące kobiety spotykają się nad jeziorem, aby pokonać własne ograniczenia. Chcą zanurzyć się głębiej niż to dotąd robiły i bijąc rekord świata w nurkowaniu, przekroczyć własne granice. Dlaczego tak bardzo pragną dotrzeć do dna najgłębszego z jezior? Jakie tajemnice chcą ukryć w ciemnej tafli wody? „Jezioro” jest opowieścią o podróży w głąb ziemi, o sprawdzaniu granic, wytrwałości, o ważnym spotkaniu z samym sobą, ze swoimi lękami i pragnieniami. O tym, jak w tej podróży nie stracić oddechu.

Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Dramatycznym jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Sprzedaż biletów: https://noweepifanie.pl/wydarzenia/jezioro/

PUBLIKACJE

Ubóstwo – nasza wspólna sprawa – nowa książka Centrum Myśli Jana Pawła II

17 października ukaże się nowa publikacja Centrum Myśli Jana Pawła II pt. „Ubóstwo – nasza wspólna sprawa”, zawierająca fragmenty przemów, orędzi, homilii i encyklik Jana Pawła II, w których podnosił on temat ubóstwa, głodu, niesprawiedliwej dystrybucji dóbr i nawoływał do wspólnej pracy na rzecz najuboższych.

Książka powstała we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz Caritas.

Publikacja dostępna będzie w wersji online na stronie: https://www.centrumjp2.pl/category/publikacje/

DLA MŁODYCH

Publikacja online Uczyń z życia arcydzieło, przygotowana  przez stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Jak mówią sami autorzy: „Poprzez publikację Uczyń z życia arcydzieło chcemy pokazać, jaką rolę pełni w życiu młodych ludzi postać Jana Pawła II. Link do publikacji: TUTAJ

Gra o Wolność

Gra o Wolność to doroczny miejski projekt realizowany przez stypendystów
m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.  W tym roku, ze względu na warunki pandemii, postanowiliśmy przenieść tegoroczną rozgrywkę tam, gdzie możemy się spotykać, czyli do Internetu. Gra o Wolność poświęcona I pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1979 roku będzie okazją do poznania wydarzeń tej niezwykłej podróży, ale również usłyszenia samego Jana Pawła II i zobaczenia jak na jego słowa wówczas reagowaliśmy.

LINK

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

tel. 533 318 541; e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 09.10.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.