Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

dr Paweł Figurski

Dr Paweł Figurski — historyk, teolog, nauczyciel akademicki, adiunkt naukowy w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół relacji między religią a polityką w czasach przednowoczesnych oraz redefinicji owych związków w czasach najnowszych, także w nauczaniu społecznym Kościoła Katolickiego.

Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, WWU Münster i HHU Düsseldorf, a także teologię na University of Notre Dame. Stypendysta Komisji Fulbrighta, Collegium Invisibile, a także Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Research Fellow w WWU Münster, Center for Ethics and Culture oraz Department of History, University of Notre Dame.

Publikował w najlepszych polskich i zagranicznych czasopismach historycznych (Kwartalnik Historyczny, Studia Źródłoznawcze, Frühmittelalterliche Studien). Obecnie pracuje nad monografią zatytułowaną wstępnie Dangerous Prayers: Eucharistic Liturgies, Royal Power, and Medieval Political Theology (ca.800-ca.1200), a także jest kierownikiem grantu na temat tworzenia społecznych i politycznych tożsamości w średniowiecznej Polsce dzięki praktykom liturgicznym (NCN Sonatina 2).

Tematy: teologia polityczna, historia liturgii, przednowoczesna kultura polityczna i jej kontestacja w czasach współczesnych, nauczanie społeczne oraz teologia polityki Jana Pawła II w kontekście chrześcijańskiej Tradycji.

Opublikowano 16.04.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.