Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Parati semper, czyli zawsze gotowi

Parati semper, czyli zawsze gotowi! W sobotę 24 września odbyły się pierwsze warsztaty Kuźni.

 

W tym roku nasze hasło przewodnie to  „Projekt: życie”. Słowem kluczowym zaś, które towarzyszyło nam podczas 4-godzinnego spotkania, była „nadzieja”.
 
 
Tegoroczna grupa liczy 22 uczestników, których wspiera zespół wolontariuszy. Spotkanie otwierające edycję Kuźni 2011/2012 służyło przede wszystkim integracji i odnalezieniu swojego miejsca w zespole. Jak bowiem wspólnie odkryliśmy, wszystkich cechują bogata osobowość i rozmaite talenty, którymi mogą dzielić się z pozostałymi osobami. Powiedzieliśmy też sobie, na czym będzie polegać nasza przygoda w bieżącym roku.
 
A punktem wyjścia naszych rozważań uczyniliśmy słowa naszego Patrona – Jana Pawła II z jego Listu do młodych „Parati semper”: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Jest to zdanie otwierające dokument, który poprowadzi nas przez ten rok pracy w Kuźni.
 
W jego głębię próbowaliśmy wniknąć poprzez ćwiczenie, w którym wcielaliśmy się w różne osoby, np. chorego na białaczkę, bezdomnego czy nowożeńca. Zadawaliśmy sobie pytanie, czym dla różnych ludzi w rozmaitych sytuacjach życiowych jest nadzieja, ale także – co pozostaje w niej niezmiennego.
 
Pytaliśmy też, co oznacza nadzieja dla nas – młodzieży zafascynowanej osobą i pontyfikatem Papieża.  Odpowiedzi sformułowaliśmy w zwrotach – impreza życia, hormon dobra, odzież jutra, Bóg ciekawości, brak niedoświadczenia – z których wybierzemy nasze zawołanie.
 
Został także ogłoszony konkurs na logo projektu. Do 30 września każdy z uczestników może przedstawić własną propozycję.
 
Nadzieja jest w nas – to w dużej mierze od nas samych zależy, czy będzie ona trwała, czy zgaśnie. Oto wniosek, do którego doszliśmy.
 
 
 
 

Opublikowano 06.10.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online