Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Parati semper, czyli zawsze gotowi

Parati semper, czyli zawsze gotowi! W sobotę 24 września odbyły się pierwsze warsztaty Kuźni.

 

W tym roku nasze hasło przewodnie to  „Projekt: życie”. Słowem kluczowym zaś, które towarzyszyło nam podczas 4-godzinnego spotkania, była „nadzieja”.
 
 
Tegoroczna grupa liczy 22 uczestników, których wspiera zespół wolontariuszy. Spotkanie otwierające edycję Kuźni 2011/2012 służyło przede wszystkim integracji i odnalezieniu swojego miejsca w zespole. Jak bowiem wspólnie odkryliśmy, wszystkich cechują bogata osobowość i rozmaite talenty, którymi mogą dzielić się z pozostałymi osobami. Powiedzieliśmy też sobie, na czym będzie polegać nasza przygoda w bieżącym roku.
 
A punktem wyjścia naszych rozważań uczyniliśmy słowa naszego Patrona – Jana Pawła II z jego Listu do młodych „Parati semper”: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Jest to zdanie otwierające dokument, który poprowadzi nas przez ten rok pracy w Kuźni.
 
W jego głębię próbowaliśmy wniknąć poprzez ćwiczenie, w którym wcielaliśmy się w różne osoby, np. chorego na białaczkę, bezdomnego czy nowożeńca. Zadawaliśmy sobie pytanie, czym dla różnych ludzi w rozmaitych sytuacjach życiowych jest nadzieja, ale także – co pozostaje w niej niezmiennego.
 
Pytaliśmy też, co oznacza nadzieja dla nas – młodzieży zafascynowanej osobą i pontyfikatem Papieża.  Odpowiedzi sformułowaliśmy w zwrotach – impreza życia, hormon dobra, odzież jutra, Bóg ciekawości, brak niedoświadczenia – z których wybierzemy nasze zawołanie.
 
Został także ogłoszony konkurs na logo projektu. Do 30 września każdy z uczestników może przedstawić własną propozycję.
 
Nadzieja jest w nas – to w dużej mierze od nas samych zależy, czy będzie ona trwała, czy zgaśnie. Oto wniosek, do którego doszliśmy.
 
 
 
 

Opublikowano 06.10.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.