Parati semper, czyli zawsze gotowi

Parati semper, czyli zawsze gotowi! W sobotę 24 września odbyły się pierwsze warsztaty Kuźni.

 

W tym roku nasze hasło przewodnie to  „Projekt: życie”. Słowem kluczowym zaś, które towarzyszyło nam podczas 4-godzinnego spotkania, była „nadzieja”.
 
 
Tegoroczna grupa liczy 22 uczestników, których wspiera zespół wolontariuszy. Spotkanie otwierające edycję Kuźni 2011/2012 służyło przede wszystkim integracji i odnalezieniu swojego miejsca w zespole. Jak bowiem wspólnie odkryliśmy, wszystkich cechują bogata osobowość i rozmaite talenty, którymi mogą dzielić się z pozostałymi osobami. Powiedzieliśmy też sobie, na czym będzie polegać nasza przygoda w bieżącym roku.
 
A punktem wyjścia naszych rozważań uczyniliśmy słowa naszego Patrona – Jana Pawła II z jego Listu do młodych „Parati semper”: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Jest to zdanie otwierające dokument, który poprowadzi nas przez ten rok pracy w Kuźni.
 
W jego głębię próbowaliśmy wniknąć poprzez ćwiczenie, w którym wcielaliśmy się w różne osoby, np. chorego na białaczkę, bezdomnego czy nowożeńca. Zadawaliśmy sobie pytanie, czym dla różnych ludzi w rozmaitych sytuacjach życiowych jest nadzieja, ale także – co pozostaje w niej niezmiennego.
 
Pytaliśmy też, co oznacza nadzieja dla nas – młodzieży zafascynowanej osobą i pontyfikatem Papieża.  Odpowiedzi sformułowaliśmy w zwrotach – impreza życia, hormon dobra, odzież jutra, Bóg ciekawości, brak niedoświadczenia – z których wybierzemy nasze zawołanie.
 
Został także ogłoszony konkurs na logo projektu. Do 30 września każdy z uczestników może przedstawić własną propozycję.
 
Nadzieja jest w nas – to w dużej mierze od nas samych zależy, czy będzie ona trwała, czy zgaśnie. Oto wniosek, do którego doszliśmy.
 
 
 
 
Dodano: