Tegoroczna edycja Papolandii, projektu edukacyjnego skierowanego do najmłodszych stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, ruszyła! W sobotę 5 listopada odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego uczestnicy przygotowywali się do wypłynięcia w wyjątkowy rejs.
Papolandia to projekt dla uczniów szkół pierwszego stopnia. Dzięki zabawom, warsztatom, grom dzieci, krok po kroku, zapoznają się z osobą Ojca Świętego. Jest to o tyle trudne, że większość z nich niewiele o nim wie – czasem znają go z telewizji, z opowieści rodziców, dowiadują się o nim w szkole.
W tym roku załoga Papolandii skoncentruje swoją uwagę na podróżach Jana Pawła II. Warto zatem pamiętać, że Jan Paweł II nazywany jest papieżem-pielgrzymem. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 137 krajów (niektóre wielokrotnie). W trakcie swoich podróży apostolskich Ojciec Święty przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika. Najdłuższa z podróży miała miejsce w 1986 roku i trwała ponad 13 dni. Jan Paweł II odwiedził wówczas Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię i Seszele. Nie można nie wspomnieć, że podczas pielgrzymki do krajów Azji i Pacyfiku w 1995 roku, padł niecodzienny rekord. We Mszy świętej, odprawionej z okazji Światowego Spotkania Młodzieży, w stolicy Filipin, Manili, wzięły udział ponad cztery miliony ludzi. Wydarzenie to było, jak się uważa, największym zgromadzeniem ludzi w historii.
W jaki sposób opowiedzieć o tym dzieciom? Załoga Papolandii rozpoczęła poszukiwania liter, z których powstało słowo „Polska”. Stąd, z naszego kraju, rozpoczął się symboliczny rejs po świecie. Rejs ten był możliwy dzięki konstrukcji statku, którą zbudowali młodzi uczestnicy projektu – na pokładzie, zbudowanym z tektury, kartonów i taśmy klejącej, znalazło się miejsce dla każdego.
Wspaniałą niespodzianką były odwiedziny gościa – łowiczanki. Przyniosła szklaną butelkę znalezioną nad rzeką, w której, jak się okazało, znajdował się list i słowa Jana Pawła II: „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą. Bogaty każdym”.