Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papolandia – przygotowania do wyprawy

Tegoroczna edycja Papolandii, projektu edukacyjnego skierowanego do najmłodszych stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, ruszyła! W sobotę 5 listopada odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego uczestnicy przygotowywali się do wypłynięcia w wyjątkowy rejs. 


Papolandia to projekt dla uczniów szkół pierwszego stopnia. Dzięki zabawom, warsztatom, grom dzieci, krok po kroku, zapoznają się z osobą Ojca Świętego. Jest to o tyle trudne, że większość z nich niewiele o nim wie – czasem znają go z telewizji, z opowieści rodziców, dowiadują się o nim w szkole.

W tym roku załoga Papolandii skoncentruje swoją uwagę na podróżach Jana Pawła II. Warto zatem pamiętać, że Jan Paweł II nazywany jest papieżem-pielgrzymem. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 137 krajów (niektóre wielokrotnie). W trakcie swoich podróży apostolskich Ojciec Święty przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika. Najdłuższa z podróży miała miejsce w 1986 roku i trwała ponad 13 dni. Jan Paweł II odwiedził wówczas Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię i Seszele. Nie można nie wspomnieć, że podczas pielgrzymki do krajów Azji i Pacyfiku w 1995 roku, padł niecodzienny rekord. We Mszy świętej, odprawionej z okazji Światowego Spotkania Młodzieży, w stolicy Filipin, Manili, wzięły udział ponad cztery miliony ludzi. Wydarzenie to było, jak się uważa, największym zgromadzeniem ludzi w historii.

W jaki sposób opowiedzieć o tym dzieciom? Załoga Papolandii rozpoczęła poszukiwania liter, z których powstało słowo „Polska”. Stąd, z naszego kraju, rozpoczął się symboliczny rejs po świecie. Rejs ten był możliwy dzięki konstrukcji statku, którą zbudowali młodzi uczestnicy projektu – na pokładzie, zbudowanym z tektury, kartonów i taśmy klejącej, znalazło się miejsce dla każdego.

Wspaniałą niespodzianką były odwiedziny gościa – łowiczanki. Przyniosła szklaną butelkę znalezioną nad rzeką, w której, jak się okazało, znajdował się list i słowa Jana Pawła II: „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą. Bogaty każdym”.

 

 

 

Czytaj więcej….

 

 

Opublikowano 14.11.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online