Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papież stulecia

Kolejna rocznica odejścia Jana Pawła II do domu Ojca to zaproszenie do ponownej refleksji nad znaczeniem niezwykłego Pontyfikatu. Książka Jana Rossa „Jan Paweł II. Papież stulecia, podejmuje tę refleksję z perspektywy dla rodaków Papieża bardzo oryginalnej, bo laickiej i niepolskiej.

J. Ross, Jan Paweł II. Papież stulecia, tłum. P. Masłowski, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2008.

Wśród biografii Jana Pawła II, jakie pojawiły się w Polsce drukiem, książka Jana Rossa (dziennikarza tygodnika „Die Zeit”) to pozycja wyjątkowa z kilku co najmniej powodów. Po pierwsze, większość biografów papieża to osoby wierzące, tymczasem Ross deklaruje już na wstępie, że nie jest katolikiem. Po drugie, autor jest Niemcem, a większość Niemców wypowiadających się publicznie na temat papieża nie ukrywa krytycznego stosunku do jego pontyfikatu. Po trzecie wreszcie, w odróżnieniu od innych biografów, Ross jest osobą stosunkowo młodą (ur. 1965). Po takim przedstawieniu autora wydawać by się mogło, że jego książka o Janie Pawle II powinna być wobec tytułowego bohatera niezwykle krytyczna. Tymczasem nic bardziej mylnego. Niemiecki biograf nie ukrywa fascynacji postacią papieża, a tym, co go najbardziej interesuje, jest znaczenie tego pontyfikatu dla historii najnowszej świata.

Grzegorz Górny

(ze Wstępu do wydania polskiego)

Premiera książki odbyła się na XIV Targach Wydawców Katolickich (Warszawa, 2830 marca 2008).

NAKŁAD WYCZERPANY.

Opublikowano 17.03.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.