Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieskie abecadło

Co to jest abecadło? To uporządkowane litery albo zbiór najważniejszych wiadomości na jakiś temat. A papieskie abecadło? Sam zobacz!


[flowplayer src=’http://www.centrumjp2/wp-content/uploads/2013/02/DW_papieskie_abecadlo.mp3′]

T. Jeż, A. Kaszuba-Dębska, Papieskie abecadło. Książeczka dla dzieci i rodziców, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2009.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2010

Papieskie abecadło to książeczka przeznaczona dla dzieci i rodziców. Chcąc przybliżyć najistotniejsze wątki papieskiego nauczania najmłodszemu czytelnikowi, każdej literze alfabetu przyporządkowaliśmy jedno słowo – słowo ważne dla Jana Pawła II (cierpienie, godność, miłość, rodzina, wolność i in.), by objaśnić je dzieciom w formie wierszyka. Skupiliśmy się jednak nie tyle na literalnym jego znaczeniu, co na znaczeniu „papieskim” – wyciągnęliśmy z niego „papieski” sens. Nie zapomnieliśmy przy tym o rodzicach. Dla nich to słowo pojawia się w cytacie z papieskiej wypowiedzi, gdzie zostało użyte w jakimś kluczowym kontekście. Spośród wielu propozycji wybraliśmy słowa, dzięki którym można powiedzieć coś ważnego pod względem praktycznym: żeby myśl zapadła w serce, stając się dobrą papieską radą na życie. Tekstom towarzyszą oryginalne kolorowe ilustracje.

Książeczka łączy zatem wiedzę (i wartości!) z nowatorską  szatą graficzną. O Janie Pawle II dla dzieci napisano już wprawdzie sporo, zwykle jednak są to opowieści biograficzne. Nikt do tej pory nie objaśniał im jego nauczania, w dodatku w tak ciekawej formie. Rodzice zaś mogą papieskie cytaty potraktować jak zaproszenie do osobistych przemyśleń i rozmowy z dzieckiem.

 

To świetny prezent dla małych i dużych!

O autorach

Tomasz Jeż (ur. 1973) – doktor muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor artykułów naukowych i esejów popularyzujących wiedzę o muzyce, ojciec trzech córek.

Anna Kaszuba-Dębska (ur. 1975) – malarka, absolwentka krakowskiej ASP, laureatka stypendiów i nagród artystycznych, autorka licznych wystaw, ilustracji do książek dla dzieci i filmów animowanych (m.in. Felicjanek 10).

Opublikowano 16.05.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.
Centrum Myśli Jana Pawła II wspiera współpracę m.st. Warszawy z organizacjami wyznaniowymi różnych religii i denominacji. Co roku organizujemy spotkanie przedstawicieli mniejszości religijnych z Prezydentem m.st. Warszawy.