Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieskie abecadło

Co to jest abecadło? To uporządkowane litery albo zbiór najważniejszych wiadomości na jakiś temat. A papieskie abecadło? Sam zobacz!


[flowplayer src=’http://www.centrumjp2/wp-content/uploads/2013/02/DW_papieskie_abecadlo.mp3′]

T. Jeż, A. Kaszuba-Dębska, Papieskie abecadło. Książeczka dla dzieci i rodziców, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2009.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2010

Papieskie abecadło to książeczka przeznaczona dla dzieci i rodziców. Chcąc przybliżyć najistotniejsze wątki papieskiego nauczania najmłodszemu czytelnikowi, każdej literze alfabetu przyporządkowaliśmy jedno słowo – słowo ważne dla Jana Pawła II (cierpienie, godność, miłość, rodzina, wolność i in.), by objaśnić je dzieciom w formie wierszyka. Skupiliśmy się jednak nie tyle na literalnym jego znaczeniu, co na znaczeniu „papieskim” – wyciągnęliśmy z niego „papieski” sens. Nie zapomnieliśmy przy tym o rodzicach. Dla nich to słowo pojawia się w cytacie z papieskiej wypowiedzi, gdzie zostało użyte w jakimś kluczowym kontekście. Spośród wielu propozycji wybraliśmy słowa, dzięki którym można powiedzieć coś ważnego pod względem praktycznym: żeby myśl zapadła w serce, stając się dobrą papieską radą na życie. Tekstom towarzyszą oryginalne kolorowe ilustracje.

Książeczka łączy zatem wiedzę (i wartości!) z nowatorską  szatą graficzną. O Janie Pawle II dla dzieci napisano już wprawdzie sporo, zwykle jednak są to opowieści biograficzne. Nikt do tej pory nie objaśniał im jego nauczania, w dodatku w tak ciekawej formie. Rodzice zaś mogą papieskie cytaty potraktować jak zaproszenie do osobistych przemyśleń i rozmowy z dzieckiem.

 

To świetny prezent dla małych i dużych!

O autorach

Tomasz Jeż (ur. 1973) – doktor muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor artykułów naukowych i esejów popularyzujących wiedzę o muzyce, ojciec trzech córek.

Anna Kaszuba-Dębska (ur. 1975) – malarka, absolwentka krakowskiej ASP, laureatka stypendiów i nagród artystycznych, autorka licznych wystaw, ilustracji do książek dla dzieci i filmów animowanych (m.in. Felicjanek 10).

Opublikowano 16.05.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.