Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieska Warszawa

Zadaliśmy kłam przekonaniu, że piątek trzynastego to pechowy dzień. Ależ skąd! Wszak to właśnie w piątek 13 października ukazała się wydana nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II Papieska Warszawa.


Jest to przewodnik po warszawskich miejscach, w których Jan Paweł II był, nauczał i spotykał się z nami, miejscach, które szczególniej związane są z Papieżem-Polakiem – to próba spojrzenia na stolicę tak, jak – przez swoje słowa, obecność i spotkania z konkretnymi ludźmi – Ojciec Święty chciał nam ją pokazać: jako miasto chwalebnych, ale nierzadko też bolesnych doświadczeń historycznych, miasto wielu wyznań i właściwych im tradycji, miasto wybitnych i świętych postaci.

Jednocześnie to sposób na odkrywanie uroków miasta, po którym dajemy się poprowadzić Janowi Pawłowi II jak przewodnikowi, nie tylko znającemu ciekawe – czasem mało znane lub mijane na co dzień w pośpiechu – zakątki, ale także potrafiącemu dostrzec ich wielowymiarowe piękno.

Każdy rozdział zawiera krótką notkę o miejscu oraz informację o obecności tam Ojca Świętego, wraz ciekawymi kontekstami (fragmenty nauczania Jana Pawła II, dane o uczestnikach spotkań, ciekawostki itp.). Teksty ilustrowane są fotografiami. Do przewodnika dołączona jest mapa z zaznaczonymi miejscami, o których mówią poszczególne rozdziały (miejsca te zostaną w przyszłości oznaczone także w terenie specjalnymi tabliczkami).

Dzięki temu książeczka może służyć zarówno poznawaniu Warszawy według ściśle określonego – papieskiego – klucza, ale także zadumie nad obecnością Ojca Świętego wśród nas, nad Jego wielowątkowym nauczaniem, wreszcie: nad dziejami i bogactwem kulturowym stolicy. Stanie się więc przewodnik zachętą nie tyle do turystycznej wycieczki, co do spokojnego spaceru-medytacji, być może także przedmiotem wspólnej refleksji na polskich i papieskich ścieżkach.

Przewodnik ukazał się wraz z „Życiem Warszawy” z piątku 13 października. Będzie go można otrzymać także na wystawie Papież w Warszawie, która otwarta będzie w dniach 14-31 października w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przemieściu w Warszawie codziennie w godzinach 10.00-19.00.

 

Opublikowano 13.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.