Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieska Warszawa

Zadaliśmy kłam przekonaniu, że piątek trzynastego to pechowy dzień. Ależ skąd! Wszak to właśnie w piątek 13 października ukazała się wydana nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II Papieska Warszawa.


Jest to przewodnik po warszawskich miejscach, w których Jan Paweł II był, nauczał i spotykał się z nami, miejscach, które szczególniej związane są z Papieżem-Polakiem – to próba spojrzenia na stolicę tak, jak – przez swoje słowa, obecność i spotkania z konkretnymi ludźmi – Ojciec Święty chciał nam ją pokazać: jako miasto chwalebnych, ale nierzadko też bolesnych doświadczeń historycznych, miasto wielu wyznań i właściwych im tradycji, miasto wybitnych i świętych postaci.

Jednocześnie to sposób na odkrywanie uroków miasta, po którym dajemy się poprowadzić Janowi Pawłowi II jak przewodnikowi, nie tylko znającemu ciekawe – czasem mało znane lub mijane na co dzień w pośpiechu – zakątki, ale także potrafiącemu dostrzec ich wielowymiarowe piękno.

Każdy rozdział zawiera krótką notkę o miejscu oraz informację o obecności tam Ojca Świętego, wraz ciekawymi kontekstami (fragmenty nauczania Jana Pawła II, dane o uczestnikach spotkań, ciekawostki itp.). Teksty ilustrowane są fotografiami. Do przewodnika dołączona jest mapa z zaznaczonymi miejscami, o których mówią poszczególne rozdziały (miejsca te zostaną w przyszłości oznaczone także w terenie specjalnymi tabliczkami).

Dzięki temu książeczka może służyć zarówno poznawaniu Warszawy według ściśle określonego – papieskiego – klucza, ale także zadumie nad obecnością Ojca Świętego wśród nas, nad Jego wielowątkowym nauczaniem, wreszcie: nad dziejami i bogactwem kulturowym stolicy. Stanie się więc przewodnik zachętą nie tyle do turystycznej wycieczki, co do spokojnego spaceru-medytacji, być może także przedmiotem wspólnej refleksji na polskich i papieskich ścieżkach.

Przewodnik ukazał się wraz z „Życiem Warszawy” z piątku 13 października. Będzie go można otrzymać także na wystawie Papież w Warszawie, która otwarta będzie w dniach 14-31 października w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przemieściu w Warszawie codziennie w godzinach 10.00-19.00.

 

Opublikowano 13.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.