Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieska Szkoła Letnia

Papieskie Szkoły Letnie są propozycją integracji i edukacji najbardziej zaangażowanych w projekty Centrum Myśli Jana Pawła II laureatów Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Druga taka szkoła odbyła się w Zawoi, największej pod względem powierzchni wsi w Polsce, położonej u stóp Babiej Góry nad rzeką Skawicą. ( Beskid Żywiecki). Wyjazd trwał od 28 lipca do 6 sierpnia, a więc całe 10 dni. W szkole wzięło udział trzydziestu dwóch stypendystów, w tym 14 studentów i 18 uczniów gimnazjów i liceów. Hasło szkoły brzmiało „Życie jest wieczne”.

Wspólny wyjazd był okazją do aktywnego spędzenia czasu na górskich szlakach z myślą papieską. Ponadto uczestników czekały zajęcia warsztatowe, zadania grupowe, gry plenerowe, zajęcia sporotwe oraz głębokie dyskusje. Wszystko w atmosferze wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń: studenci przygotowali debatę „Życie na czerwonym świetle” dla młodszych uczestników wyjazdu. Z kolei młodsi stypendyści rewanżowali się wieczorkami pogodnymi, które były spokojnym i nierzadko zabawnym zwieńczeniem aktywnego dnia wypełnionego dyskusjami.

Uczestnicy zorganizowali też wyjście do Zawoii, aby poznać mieszkańców,ich zwyczaje i kulturę, a przede wszystkim aby zaproponować im swoją pomoc. Była więc wspólna praca : grabienie siana, przerzucanie snopków, pieczenie ciasta, zbieranie porzeczek , przygotowanie obiadu … były też rozmowy o życiu i wspomnienia…

Kolejnym przedsięwzięciem był Dzień Centrum oraz dwa spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Pierwszymi z gości byli przedstawiciele Katolickiego Ruchu Antynarkotykowego – Karan, którzy podjęli temat „Życie na krawędzi”. Kolejnym gościem był brat Ksawery Knotz, który mówił o znaczeniu miłości i cielesności w życiu człowieka, w myśl papieskiej teologii ciała.

[nggallery id=42]

Opublikowano 18.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.