Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieska literatura kobieca

 


Kobiety mówią sobie przecież: „Jestem matką”, „Jestem księgową”, „Jestem żoną”, „Jestem siostrą zakonną”, „Oczywiście, że wiem, kim jestem…”. A jednak nie wiemy.
W zakamarkach serca każdej kobiety kryje się tęsknota za czymś więcej: „Czy jestem tylko matką? Tylko żoną? Tylko nauczycielką lub pielęgniarką? Jeżeli jestem kimś więcej niż tym wszystkim, to kim jestem?”.Wnikanie w serce kobiety w poszukiwaniu jej najgłębszego poczucia tożsamości nie jest jednorazowym wypadem – to wyprawa. Kobiety pytają: „Kim jestem?” na różnych etapach życia, ponieważ tożsamość kobiety nie jest jak stojący staw. Jej tożsamość rwie do przodu jak wartki potok, który szybko wchodzi w następny zakręt, żłobiąc swe koryto coraz głębiej i szerzej.Jeśli kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie: „Kim jestem?”, to zapraszam Cię do wskoczenia do tej rwącej wody. Prąd może na początku wydać się nieco przerażający i zimny, lecz gdy zaprzyjaźnisz się z pędzącym strumieniem, dotrzesz do miejsc, o których nawet nie śniłaś. A co najważniejsze, nauczysz się kochać tę podróż.

 

ze Wstępu

 

Karina J. Zeno – amerykańska popularyzatorką teologii ciała Jana Pawła II i nowego feminizmu, współzałożycielka ruchu Women of the Third Millennium (informacje o tej organizacji dostępne pod adresem: www.wttm.org). Pisze, wykłada i prowadzi programy telewizyjne. Z pasją opowiada o osobach żyjących w pojedynkę, o czystości, małżeństwie, Eucharystii i modlitwie. Inspiruje współczesne kobiety do realizowania się w życiu społecznym, zawodowym, rodzinnym i kościelnym. Instruktorka tanga argentyńskiego i swingu.

nota redakcyjna

Książka Katriny Zeno pt. Podróż kobiety (Kim jestem? – pytanie kobiecego serca) to praca, która w zwięzły, atrakcyjny i przystępny sposób popularyzuje myśl Jana Pawła II w zakresie teologii ciała. Przedstawia główne punkty teologii ciała w odniesieniu do tożsamości kobiet, ich relacji z mężczyznami, w kontekście relacji z Bogiem. Podejmuje ciekawy temat różnic między płciami, zagadnienie tzw. „geniuszu kobiety”, oblubieńczego znaczenia ciała itp. Nie unika trudnych pytań (np. o kapłaństwo kobiet) i odwołuje czytelnika do osobistych doświadczeń autorki. Książka zawiera też cenne propozycje pytań do indywidualnych przemyśleń i dyskusji czytelników. Pozycja jest zwięzła, krótka i przystępna, treść jest podzielona na krótkie rozdziały i podrozdziały opatrzone w celne tytuły, co wpływa na przejrzystość zawartego tam materiału i atrakcyjność produktu na rynku wydawniczym.

 

dr Aneta Gawkowska
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.