Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieska literatura kobieca

 


Kobiety mówią sobie przecież: „Jestem matką”, „Jestem księgową”, „Jestem żoną”, „Jestem siostrą zakonną”, „Oczywiście, że wiem, kim jestem…”. A jednak nie wiemy.




W zakamarkach serca każdej kobiety kryje się tęsknota za czymś więcej: „Czy jestem tylko matką? Tylko żoną? Tylko nauczycielką lub pielęgniarką? Jeżeli jestem kimś więcej niż tym wszystkim, to kim jestem?”.



Wnikanie w serce kobiety w poszukiwaniu jej najgłębszego poczucia tożsamości nie jest jednorazowym wypadem – to wyprawa. Kobiety pytają: „Kim jestem?” na różnych etapach życia, ponieważ tożsamość kobiety nie jest jak stojący staw. Jej tożsamość rwie do przodu jak wartki potok, który szybko wchodzi w następny zakręt, żłobiąc swe koryto coraz głębiej i szerzej.



Jeśli kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie: „Kim jestem?”, to zapraszam Cię do wskoczenia do tej rwącej wody. Prąd może na początku wydać się nieco przerażający i zimny, lecz gdy zaprzyjaźnisz się z pędzącym strumieniem, dotrzesz do miejsc, o których nawet nie śniłaś. A co najważniejsze, nauczysz się kochać tę podróż.

 

ze Wstępu

 

Karina J. Zeno – amerykańska popularyzatorką teologii ciała Jana Pawła II i nowego feminizmu, współzałożycielka ruchu Women of the Third Millennium (informacje o tej organizacji dostępne pod adresem: www.wttm.org). Pisze, wykłada i prowadzi programy telewizyjne. Z pasją opowiada o osobach żyjących w pojedynkę, o czystości, małżeństwie, Eucharystii i modlitwie. Inspiruje współczesne kobiety do realizowania się w życiu społecznym, zawodowym, rodzinnym i kościelnym. Instruktorka tanga argentyńskiego i swingu.

nota redakcyjna

Książka Katriny Zeno pt. Podróż kobiety (Kim jestem? – pytanie kobiecego serca) to praca, która w zwięzły, atrakcyjny i przystępny sposób popularyzuje myśl Jana Pawła II w zakresie teologii ciała. Przedstawia główne punkty teologii ciała w odniesieniu do tożsamości kobiet, ich relacji z mężczyznami, w kontekście relacji z Bogiem. Podejmuje ciekawy temat różnic między płciami, zagadnienie tzw. „geniuszu kobiety”, oblubieńczego znaczenia ciała itp. Nie unika trudnych pytań (np. o kapłaństwo kobiet) i odwołuje czytelnika do osobistych doświadczeń autorki. Książka zawiera też cenne propozycje pytań do indywidualnych przemyśleń i dyskusji czytelników. Pozycja jest zwięzła, krótka i przystępna, treść jest podzielona na krótkie rozdziały i podrozdziały opatrzone w celne tytuły, co wpływa na przejrzystość zawartego tam materiału i atrakcyjność produktu na rynku wydawniczym.

 

dr Aneta Gawkowska
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II