Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieska literatura kobieca

 


Kobiety mówią sobie przecież: „Jestem matką”, „Jestem księgową”, „Jestem żoną”, „Jestem siostrą zakonną”, „Oczywiście, że wiem, kim jestem…”. A jednak nie wiemy.
W zakamarkach serca każdej kobiety kryje się tęsknota za czymś więcej: „Czy jestem tylko matką? Tylko żoną? Tylko nauczycielką lub pielęgniarką? Jeżeli jestem kimś więcej niż tym wszystkim, to kim jestem?”.Wnikanie w serce kobiety w poszukiwaniu jej najgłębszego poczucia tożsamości nie jest jednorazowym wypadem – to wyprawa. Kobiety pytają: „Kim jestem?” na różnych etapach życia, ponieważ tożsamość kobiety nie jest jak stojący staw. Jej tożsamość rwie do przodu jak wartki potok, który szybko wchodzi w następny zakręt, żłobiąc swe koryto coraz głębiej i szerzej.Jeśli kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie: „Kim jestem?”, to zapraszam Cię do wskoczenia do tej rwącej wody. Prąd może na początku wydać się nieco przerażający i zimny, lecz gdy zaprzyjaźnisz się z pędzącym strumieniem, dotrzesz do miejsc, o których nawet nie śniłaś. A co najważniejsze, nauczysz się kochać tę podróż.

 

ze Wstępu

 

Karina J. Zeno – amerykańska popularyzatorką teologii ciała Jana Pawła II i nowego feminizmu, współzałożycielka ruchu Women of the Third Millennium (informacje o tej organizacji dostępne pod adresem: www.wttm.org). Pisze, wykłada i prowadzi programy telewizyjne. Z pasją opowiada o osobach żyjących w pojedynkę, o czystości, małżeństwie, Eucharystii i modlitwie. Inspiruje współczesne kobiety do realizowania się w życiu społecznym, zawodowym, rodzinnym i kościelnym. Instruktorka tanga argentyńskiego i swingu.

nota redakcyjna

Książka Katriny Zeno pt. Podróż kobiety (Kim jestem? – pytanie kobiecego serca) to praca, która w zwięzły, atrakcyjny i przystępny sposób popularyzuje myśl Jana Pawła II w zakresie teologii ciała. Przedstawia główne punkty teologii ciała w odniesieniu do tożsamości kobiet, ich relacji z mężczyznami, w kontekście relacji z Bogiem. Podejmuje ciekawy temat różnic między płciami, zagadnienie tzw. „geniuszu kobiety”, oblubieńczego znaczenia ciała itp. Nie unika trudnych pytań (np. o kapłaństwo kobiet) i odwołuje czytelnika do osobistych doświadczeń autorki. Książka zawiera też cenne propozycje pytań do indywidualnych przemyśleń i dyskusji czytelników. Pozycja jest zwięzła, krótka i przystępna, treść jest podzielona na krótkie rozdziały i podrozdziały opatrzone w celne tytuły, co wpływa na przejrzystość zawartego tam materiału i atrakcyjność produktu na rynku wydawniczym.

 

dr Aneta Gawkowska
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.