Otwarcie wystawy Prowadzi nas szlakami prawdy

 

 

W piątek 18.05.2007 na dziedzińcu Zamku Królewskiego została otwarta wystawa plenerowa „Karol Wojtyła 1952-1954. Prowadzi nas szlakami prawdy”. Wernisaż został uświetniony koncertem orkiestry kameralnej Filharmonii Narodowej oraz wspomnieniami przedstawicieli Środowiska. Po części oficjalnej, licznie zgromadzeni uczestnicy wernisażu rozpoczęli zwiedzanie. Z rozmów prowadzonych w trakcie zwiedzania jak i z wpisów w książce pamiątkowej wynika, że wystawa została przyjęta z uznaniem i pozwoliła wielu ludziom przybliżyć postać Jana Pawła II z czasów kiedy dla wielu, zwłaszcza z grodu Kraka, znany był jako "wujek"…



Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego
od godz. 10.00 do 18.00

Wystawa unikatowych zdjęć z lat 1952-1954, przedstawiających młodego księdza Karola Wojtyłę w otoczeniu przyjaciół, w czasie górskich wędrówek, wypraw narciarskich, rowerowych i kajakowych prezentowana jest od 18 maja do 18 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorami wystawy są Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, Anima Media oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Ekspozycja została przygotowana w sposób nowoczesny, odpowiadający najnowszym tendencjom w sztuce wystawienniczej. Zdjęciom towarzyszą przedmioty z wędrówek i wypraw, tj. plecak, rower itp. Wraz ze zdjęciami oraz eksponatami ukazującymi klimat tamtych czasów, na wystawie dostępne są także materiały opisujące i komentujące wyprawy i wędrówki, a także wydarzenia historyczne.

Wystawa prowadzi zwiedzających szlakami wędrówek księdza Karola Wojtyły z zaprzyjaźnionymi studentami. Ekspozycja ułatwia zrozumienie specyfiki tej właśnie grupy młodzieży, skupionej wokół Karola Wojtyły oraz ukazuje niełatwe czasy lat 50-tych i 60-tych, w których przyszło jej przeżywać swoją młodość. Wystawa odkrywa rolę, jaką odegrała młodzież w życiu młodego księdza, a równocześnie pokaże, kim on sam stał się dla młodych ludzi.

Jan Paweł II, będąc już papieżem, w taki sposób wyjaśniał potrzebę i wartość odpoczynku: Chodzi o to, by odpoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli – i owszem – spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza się wewnętrznie.

Szczególne podziękowania składamy
p. prezes Ewie Bednarkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II


oraz

ks. Pawłowi Dankowi z Anima Media


 

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.