Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Otwarcie wystawy Prowadzi nas szlakami prawdy

 

 

W piątek 18.05.2007 na dziedzińcu Zamku Królewskiego została otwarta wystawa plenerowa „Karol Wojtyła 1952-1954. Prowadzi nas szlakami prawdy”. Wernisaż został uświetniony koncertem orkiestry kameralnej Filharmonii Narodowej oraz wspomnieniami przedstawicieli Środowiska. Po części oficjalnej, licznie zgromadzeni uczestnicy wernisażu rozpoczęli zwiedzanie. Z rozmów prowadzonych w trakcie zwiedzania jak i z wpisów w książce pamiątkowej wynika, że wystawa została przyjęta z uznaniem i pozwoliła wielu ludziom przybliżyć postać Jana Pawła II z czasów kiedy dla wielu, zwłaszcza z grodu Kraka, znany był jako "wujek"…



Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego
od godz. 10.00 do 18.00

Wystawa unikatowych zdjęć z lat 1952-1954, przedstawiających młodego księdza Karola Wojtyłę w otoczeniu przyjaciół, w czasie górskich wędrówek, wypraw narciarskich, rowerowych i kajakowych prezentowana jest od 18 maja do 18 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorami wystawy są Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, Anima Media oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Ekspozycja została przygotowana w sposób nowoczesny, odpowiadający najnowszym tendencjom w sztuce wystawienniczej. Zdjęciom towarzyszą przedmioty z wędrówek i wypraw, tj. plecak, rower itp. Wraz ze zdjęciami oraz eksponatami ukazującymi klimat tamtych czasów, na wystawie dostępne są także materiały opisujące i komentujące wyprawy i wędrówki, a także wydarzenia historyczne.

Wystawa prowadzi zwiedzających szlakami wędrówek księdza Karola Wojtyły z zaprzyjaźnionymi studentami. Ekspozycja ułatwia zrozumienie specyfiki tej właśnie grupy młodzieży, skupionej wokół Karola Wojtyły oraz ukazuje niełatwe czasy lat 50-tych i 60-tych, w których przyszło jej przeżywać swoją młodość. Wystawa odkrywa rolę, jaką odegrała młodzież w życiu młodego księdza, a równocześnie pokaże, kim on sam stał się dla młodych ludzi.

Jan Paweł II, będąc już papieżem, w taki sposób wyjaśniał potrzebę i wartość odpoczynku: Chodzi o to, by odpoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli – i owszem – spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza się wewnętrznie.

Szczególne podziękowania składamy
p. prezes Ewie Bednarkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II


oraz

ks. Pawłowi Dankowi z Anima Media


 

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.