Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Orszak Trzech Króli zakończony

W niedzielę 3 stycznia ulicami Nowego i Starego Miasta w atmosferze radosnego kolędowania powędrował Orszak Trzech Króli. Wspólną inicjatywę – podobnie jak w ubiegłym roku – zrealizowali: Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle” oraz Fundacja Świętego Mikołaja. Zeszłoroczny sukces i ponad 10 tysięcy uczestników pierwszych ulicznych jasełek sprawiły, że kolorowy pochód wpisał się już w kalendarz imprez stając się nową tradycją Warszawy. Na czele trzech barwnych orszaków stanął metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz. Patronat honorowy nad akcją objęli prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.


Orszak Trzech Króli odbył się po raz pierwszy na warszawskiej starówce 4 stycznia 2009. W trzech orszakach – europejskim, azjatyckim i afrykańskim poszli uczniowie szkoły „Żagle”, za którymi podążyli mieszkańcy stolicy. W pierwszych Ulicznych Jasełkach wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. We wspólnym kolędowaniu uczestników Orszaku wspierała kapela góralska z Koniakowa.

W tegorocznym spotkaniu przemaszerowało ponad 250 uczniów z „Żagli” oraz stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II w kolorowych strojach. Podkreślały one wielokulturowy charakter wydarzenia i pozwoliły wcielić się w role rycerzy, giermków, dworzan, posłańców i aniołów. Do Orszaku dołączyli się również Skauci Europy oraz harcerze z ZHR. Organizatorzy Orszaku Trzech Króli 2010 – podobnie jak podczas pierwszej edycji – przygotowali dla uczestników spotkania liczne atrakcje. Kolędnicy wyruszyli z Placu Zamkowego, gdzie odbyły się m.in.: występy żonglerów oraz pokazy rycerskie w wykonaniu uczniów szkoły „Żagle”. Do korowodu dołączyły anioły na szczudłach, a w powietrzu powiewały barwne flagi. Rozśpiewany pochód przeszedł na Rynek Nowego Miasta, gdzie na kolędujących oczekiwał m.in.: król Herod i jego rycerze.

Wzorem pierwszych jasełek – także i teraz nie zabrakło zwierząt – uczestnikom towarzyszyły owce, osiołek, konie i wielbłądy. Ponadnarodowość spotkania podkreśliły przygotowane specjalnie na tę okazję korony: afrykańska, azjatycka oraz europejska, które organizatorzy wręczali przybyłym na wydarzenie gościom.

„Obchody Trzech Króli to symboliczne zakończenie okresu Świąt Bożego Narodzenia – niezwykle radosnego czasu spędzonego w rodzinnym gronie. Dla uczczenia tej daty postanowiliśmy zaprosić wszystkich do wspólnego kolędowania. Drugie uliczne Jasełka udały się nadzwyczajnie – Orszak podbił serca Warszawiaków. Jesteśmy dumni, że mogliśmy razem z naszymi dziećmi i z innymi rodzinami włączyć się w przygotowanie tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania i zaproszeni goście również w przyszłym roku licznie przyłączą się do pochodu” – mówi Andrzej Zawiślak ze Stowarzyszenia Rodziców Szkoły „Żagle”.

Orszak Trzech Króli wyruszył w samo południe 3 stycznia 2010 roku. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, finał Orszaku miał miejsce na Rynku Nowego Miasta, gdzie została odegrana scena pokłonu monarchów przed stajenką, a następnie odbył się Rodzinny Festiwal Kolęd. Wszyscy uczestnicy z kapelą góralską z Zakopanego, rodzinami z rodzinnych domów dziecka i Szkoły „Żagle” – odśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Zgromadzeni mogli też posłuchać, jak do śpiewania kolęd zachęcał Jan Paweł II. Organizatorzy odszukali bowiem archiwalne nagrania z papieskich spotkań z Polakami. Wysoka frekwencja podczas wydarzenia – oprócz radosnej atmosfery wspólnego kolędowania – to także wynik działań promocyjnych. Od wielu tygodni drugie warszawskie Jasełka były reklamowane na billboardach, plakatach w stołecznych parafiach oraz w komunikacji miejskiej.

„Przez Orszak chcemy budować wspólnotę warszawiaków, uczyć przebywania ze sobą, śpiewania kolęd i rodzinnego świętowania. Współczesne społeczeństwo stanowią indywidualiści unikający tłumu. Nasz Orszak to recepta na spędzanie czasu z całymi rodzinami. To także nauka człowieczeństwa, z której wynika chęć czynienia dobra i dzielenia się z innymi. Stąd pomysł na kwestę dla rodzinnych domów dziecka.” – Zofia Sokołowska, Centrum Myśli Jana Pawła II

Podczas Jasełek wolontariusze Fundacji Świętego Mikołaja oraz młodzi laureaci stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II kwestowali na rzecz Funduszu Edukacyjnego dla rodzinnych domów dziecka. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest w ramach kampanii Grunt to rodzina.

„To niesamowite przeżycie zobaczyć tysiące mieszkańców Warszawy zgromadzonych we wspólnym kolędowaniu. Fundacja Świętego Mikołaja w trakcie obchodów Święta Trzech Króli nie zapomina o dzieciach z rodzinnych domów dziecka. Dzięki pomocy uczestników Orszaku nasi podopieczni będą mieli szansę na wyrównanie zaległości edukacyjnych oraz rozwijanie swoich zainteresowań. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu!” – mówi Sylwia Romańczak z Fundacji Świętego Mikołaja.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli są: Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie STERNIK oraz Fundacja Świętego Mikołaja. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli Arcybiskup Kazimierz Nycz, prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
 

Opublikowano 03.01.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.