Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Orszak Trzech Króli po raz drugi w stolicy

Już 3 stycznia 2010 roku w samo południe z Placu Zamkowego wyruszy kolorowy Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie na czele trzech barwnych orszaków: europejskiego, afrykańskiego i azjatyckiego – stanie arcybiskup Kazimierz Nycz. Sukces poprzedniego pochodu i kilkutysięczna grupa kolędujących warszawiaków sprawił, że Orszak Trzech Króli organizowany przez Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle”, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundację Świętego Mikołaja, na stałe wpisał się w kalendarz imprez stolicy.


Wzorem pierwszych jasełek – organizatorzy Orszaku Trzech Króli 2010 zadbali o widowiskowy charakter przedsięwzięcia przygotowując dla uczestników liczne atrakcje. Na Placu Zamkowym – skąd wyruszą kolędnicy – będzie można zobaczyć m.in.: występy żonglerów oraz pokazy rycerskie w wykonaniu uczniów szkoły „Żagle”. Planowane są także inne atrakcje, które dodatkowo urozmaicą wydarzenie – do uczestników przyłączą się anioły na szczudłach, a w powietrzu powiewać będą barwne flagi. Przy śpiewie kolęd pochód przejdzie na Rynek Nowego Miasta, mijając po drodze scenki teatralne na Rynku Starego Miasta i przy Barbakanie, gdzie kolędujących oczekiwać będzie m.in.: król Herod i jego dwór. Finałem będzie scena pokłonu monarchów przed stajenką i Rodzinny Festiwal Kolęd z udziałem rodzinnych domów dziecka.

Orszak Trzech Króli to wydarzenie o charakterze familijnym i jednocześnie ważna inicjatywa społeczna, która ma na celu pielęgnowanie oraz szerzenie wartości prorodzinnych. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli prezydent miasta stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. W Orszaku weźmie udział ponad 250 uczniów ze szkoły „Żagle” w kolorowych strojach przygotowanych przez ich rodziców. Przebrania podkreślą wielokulturowy charakter wydarzenia i pozwolą wcielić się w role rycerzy, giermków, dworzan i posłańców. Do pochodu przyłączą się także stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Tradycyjnie nie zabraknie także zwierząt – uczestnikom towarzyszyć będą owce, osiołek, konie i wielbłądy. Ponadnarodowość orszaku podkreślą przygotowane specjalnie na tę okazję korony: afrykańska, azjatycka oraz europejska.

Wszyscy zgromadzeni otrzymają bezpłatne śpiewniki, dzięki którym będą mogli przyłączyć się do wspólnego kolędowania. Finał Orszaku odbędzie się na Rynku Nowego Miasta, gdzie stanie szopka, a wszyscy uczestnicy – wspólnie z kapelą góralską, rodzinami z rodzinnych domów dziecka i Szkołą „Żagle” – odśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy.

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia będzie również kwesta na rzecz rodzinnych domów dziecka, którym Fundacja Świętego Mikołaja pomaga w ramach kampanii Grunt to rodzina. Środki zebrane na rzecz Funduszu Edukacyjnego przeznaczone zostaną na realizację projektów edukacyjnych dla wychowanków rodzinnych domów dziecka.

Wszystkich warszawiaków zachęcamy do wspólnego kolędowania!
 

Opublikowano 29.12.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.