Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Orszak Trzech Króli po raz drugi w stolicy

Już 3 stycznia 2010 roku w samo południe z Placu Zamkowego wyruszy kolorowy Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie na czele trzech barwnych orszaków: europejskiego, afrykańskiego i azjatyckiego – stanie arcybiskup Kazimierz Nycz. Sukces poprzedniego pochodu i kilkutysięczna grupa kolędujących warszawiaków sprawił, że Orszak Trzech Króli organizowany przez Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle”, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundację Świętego Mikołaja, na stałe wpisał się w kalendarz imprez stolicy.


Wzorem pierwszych jasełek – organizatorzy Orszaku Trzech Króli 2010 zadbali o widowiskowy charakter przedsięwzięcia przygotowując dla uczestników liczne atrakcje. Na Placu Zamkowym – skąd wyruszą kolędnicy – będzie można zobaczyć m.in.: występy żonglerów oraz pokazy rycerskie w wykonaniu uczniów szkoły „Żagle”. Planowane są także inne atrakcje, które dodatkowo urozmaicą wydarzenie – do uczestników przyłączą się anioły na szczudłach, a w powietrzu powiewać będą barwne flagi. Przy śpiewie kolęd pochód przejdzie na Rynek Nowego Miasta, mijając po drodze scenki teatralne na Rynku Starego Miasta i przy Barbakanie, gdzie kolędujących oczekiwać będzie m.in.: król Herod i jego dwór. Finałem będzie scena pokłonu monarchów przed stajenką i Rodzinny Festiwal Kolęd z udziałem rodzinnych domów dziecka.

Orszak Trzech Króli to wydarzenie o charakterze familijnym i jednocześnie ważna inicjatywa społeczna, która ma na celu pielęgnowanie oraz szerzenie wartości prorodzinnych. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli prezydent miasta stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. W Orszaku weźmie udział ponad 250 uczniów ze szkoły „Żagle” w kolorowych strojach przygotowanych przez ich rodziców. Przebrania podkreślą wielokulturowy charakter wydarzenia i pozwolą wcielić się w role rycerzy, giermków, dworzan i posłańców. Do pochodu przyłączą się także stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Tradycyjnie nie zabraknie także zwierząt – uczestnikom towarzyszyć będą owce, osiołek, konie i wielbłądy. Ponadnarodowość orszaku podkreślą przygotowane specjalnie na tę okazję korony: afrykańska, azjatycka oraz europejska.

Wszyscy zgromadzeni otrzymają bezpłatne śpiewniki, dzięki którym będą mogli przyłączyć się do wspólnego kolędowania. Finał Orszaku odbędzie się na Rynku Nowego Miasta, gdzie stanie szopka, a wszyscy uczestnicy – wspólnie z kapelą góralską, rodzinami z rodzinnych domów dziecka i Szkołą „Żagle” – odśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy.

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia będzie również kwesta na rzecz rodzinnych domów dziecka, którym Fundacja Świętego Mikołaja pomaga w ramach kampanii Grunt to rodzina. Środki zebrane na rzecz Funduszu Edukacyjnego przeznaczone zostaną na realizację projektów edukacyjnych dla wychowanków rodzinnych domów dziecka.

Wszystkich warszawiaków zachęcamy do wspólnego kolędowania!