Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Oratorium Gorzkie Żale

 
O 20.15 Plac Defilad stał się miejscem jubileuszowej, uroczystej inscenizacji pasyjnej modlitwy „Gorzkie Żale”. W oratorium wzięło udział czterystu artystów, w tym Chór Pokolenia JP2, Schola Cantorum Gedanensis, Zespół Folklorystyczny "Pogranicze" z Szypliszek, orkiestra symfoniczna, ludowi aktorzy tradycyjnych Misteriów Pasyjnych, a także Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Kinga Preis, Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Jan Peszek, Paweł Kukiz, Dorota Segda, Andrzej Grabowski.


Formom muzycznym towarzyszyły elementy teatralizowane, sceny pantomimiczne i tzw. żywe obrazy. Wielkie multimedialne widowisko zaadoptowało wzory Misterium Pasyjnego i wpisało w kontekst współczesności – tętniącego życiem miasta, wielkomiejskiego pejzażu z pędzącymi samochodami, tramwajami, oświetlonymi wieżowcami. Aktorzy odgrywali swe role nie tylko na scenie, m.in. Krzysztof Globisz oraz Dorota Segda wygłaszali poruszające fragmenty misterium stojąc na Rondzie Dmowskiego.

 

Nawiązując do średniowiecznej tradycji teatru animacji w widowisku użyte zostały duże figury animowane. Rzeźby ludowe, proste i wyraziste odwoływały się do głębokich, dla wszystkich zrozumiałych emocji. Nad sceną zawisł wielki krzyż. Na proscenium ponadnaturalnej wielkości Chrystus Umęczony Ecce Homo w czerwonym płaszczu i koronie z ciernia. Ustawienie rzeźb zmieniało się – nieporuszony pozostał Chrystus wiszący poziomo na krzyżu oraz Oko Opatrzności górujące nad sceną.

 

Momentem kulminacyjnym była godzina śmierci Jana Pawła II – 21:37. Modlitwę w intencji Jana Pawła II poprowadzi kardynał Józef Glemp. A na zakończenie uroczystości arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz pobłogosławił mieszkańców Warszawy.

 

Widowisko zgromadziło ok. 7 tyś warszawiaków na Pl. Defilad.
Ponadto widowisko było transmitowane przez TVP1. Mogli je oglądać także zgromadzeni na placu Piłsudskiego.

 

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online