Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Ogólnopolski Dzień Judaizmu

„Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” – te słowa Jana Pawła II przytoczyli podczas katolicko-żydowskiego nabożeństwa przewodniczący Episkopatu Polski, abp Józef Michalik i przewodniczący Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, bp Mieczysław Cisło. Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim odbył się w miniony weekend w Przemyślu, w dniach od 15 do 16 stycznia.


Na tegoroczne obchody Dnia Judaizmu złożyły się wspólne modlitwy chrześcijan i żydów, wystawy, dyskusje i koncerty.

Jak podał portal Wiara.pl, bp Mieczysław Cisło przypomniał, że Jan Paweł II poprzez swoje działania, gesty i słowa, dał wspaniały przykład zaangażowania w budowanie więzów katolicko-chrześcijańsko-żydowskich. Przytoczył stwierdzenie papieża, że „kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” i że „antysemityzm jest grzechem”. Te same słowa przytoczył w swoim przemówieniu abp Józef Michalik.

Bp Cisło zauważył też, że Jan Paweł II nie bał się bolesnej przeszłości, czego wyrazem była kartka włożona przez niego podczas modlitwy przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. „Ojciec Święty napisał na niej modlitwę z prośbą o przebaczenie za wszelkie krzywdy wyrządzone przez chrześcijan wobec Żydów” – powiedział kaznodzieja.

Kolejny Dzień Judaizmu odbędzie się za rok w Rzeszowie.

 

Opublikowano 16.01.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.