„Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” – te słowa Jana Pawła II przytoczyli podczas katolicko-żydowskiego nabożeństwa przewodniczący Episkopatu Polski, abp Józef Michalik i przewodniczący Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, bp Mieczysław Cisło. Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim odbył się w miniony weekend w Przemyślu, w dniach od 15 do 16 stycznia.
Na tegoroczne obchody Dnia Judaizmu złożyły się wspólne modlitwy chrześcijan i żydów, wystawy, dyskusje i koncerty.
Jak podał portal Wiara.pl, bp Mieczysław Cisło przypomniał, że Jan Paweł II poprzez swoje działania, gesty i słowa, dał wspaniały przykład zaangażowania w budowanie więzów katolicko-chrześcijańsko-żydowskich. Przytoczył stwierdzenie papieża, że „kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” i że „antysemityzm jest grzechem”. Te same słowa przytoczył w swoim przemówieniu abp Józef Michalik.
Bp Cisło zauważył też, że Jan Paweł II nie bał się bolesnej przeszłości, czego wyrazem była kartka włożona przez niego podczas modlitwy przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. „Ojciec Święty napisał na niej modlitwę z prośbą o przebaczenie za wszelkie krzywdy wyrządzone przez chrześcijan wobec Żydów” – powiedział kaznodzieja.
Kolejny Dzień Judaizmu odbędzie się za rok w Rzeszowie.