Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Odsłonięcie krzyża

Aby upamiętnić tę wyjątkową pielgrzymkę oraz zmiany, które dokonały się dzięki Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Urząd m.st. Warszawy zdecydował o budowie pamiątkowego Krzyża. Ogłoszony został konkurs, a najlepszy projekt autorstwa Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak doczekał się realizacji. Uroczystego odsłonięcia Krzyża dokona prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, 6 czerwca 2009 r. o godzinie 16:00.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawia II do ojczyzny była impulsem do przebudzenia, które już po roku zaowocowało powstaniem wielkiego ruchu Solidarność, a po dziesięciu latach – i dwóch następnych pielgrzymkach Ojca Świętego – odzyskaniem wolności i demokratycznymi przemianami. Głównym elementem dekoracji placu podczas mszy św. w czerwcu 1979 roku był drewniany krzyż ze stułą, stojący na rozległej, białej platformie ołtarzowej. Sylwetka papieża, wygłaszającego na tle krzyża słowa: – Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi! Amen – to obraz, który do dziś trwa w pamięci wielu tysięcy osób obecnych tamtego dnia na placu Zwycięstwa. Teraz, po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego, na placu stanie wysoki na prawie 10 metrów granitowy krzyż o prostej i ponadczasowej formie. Ten krzyż ma być warszawskim znakiem pamięci, wdzięczności i wierności, wzniesionym w sercu Stolicy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy

Opublikowano 02.06.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.