Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Odsłonięcie krzyża

Aby upamiętnić tę wyjątkową pielgrzymkę oraz zmiany, które dokonały się dzięki Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Urząd m.st. Warszawy zdecydował o budowie pamiątkowego Krzyża. Ogłoszony został konkurs, a najlepszy projekt autorstwa Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak doczekał się realizacji. Uroczystego odsłonięcia Krzyża dokona prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, 6 czerwca 2009 r. o godzinie 16:00.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawia II do ojczyzny była impulsem do przebudzenia, które już po roku zaowocowało powstaniem wielkiego ruchu Solidarność, a po dziesięciu latach – i dwóch następnych pielgrzymkach Ojca Świętego – odzyskaniem wolności i demokratycznymi przemianami. Głównym elementem dekoracji placu podczas mszy św. w czerwcu 1979 roku był drewniany krzyż ze stułą, stojący na rozległej, białej platformie ołtarzowej. Sylwetka papieża, wygłaszającego na tle krzyża słowa: – Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi! Amen – to obraz, który do dziś trwa w pamięci wielu tysięcy osób obecnych tamtego dnia na placu Zwycięstwa. Teraz, po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego, na placu stanie wysoki na prawie 10 metrów granitowy krzyż o prostej i ponadczasowej formie. Ten krzyż ma być warszawskim znakiem pamięci, wdzięczności i wierności, wzniesionym w sercu Stolicy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy

Opublikowano 02.06.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.