Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Odbyło się Miasto Miłosierdzia

W niedzielę 30 maja Krakowskie Przedmieście zmieniło się w Miasto Miłosierdzia. Do udziału w festiwalu dobroczynności zaprosiliśmy ponad 80 organizacji pozarządowych, które prezentowały swoją działalność i zachęcały do wolontariatu.


Przez cały dzień w namiotach ustawionych wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji, grup nieformalnych zapraszali warszawiaków do włączenia się w wolontariat, prezentowali swój dorobek, opowiadali o swojej działalności. W Mieście działały także kino prezentujące filmy społeczne, cukiernia i biblioteka. Wśród atrakcji przygotowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II z myślą o całych rodzinach znalazły się m.in. akcje animacyjne, happeningi, instalacje, m.in.: „Twarze Miasta Miłosierdzia”, „Wierszownia Dobrego Słowa”, „Droga”, „Poczta Dobrego Słowa”, „Co jest w Tobie dobre?”, „Do kwadratu”, szkolenia na temat wolontariatu, gra terenowa przygotowana z harcerzami z ZHR, konkurs dla dzieci „Nowa Wyobraźnia Miłosierdzia”. Specjalnie na tę okazję przygotowano wystawę fotograficzną „Bohaterowie codzienności”. Z kolei eksperci Fundacji Świętego Mikołaja udzielali porad pracującym matkom oraz osobom zainteresowanym adopcją i rodzicielstwem zastępczym.

Na scenie prezentowali się podopieczni organizacji pozarządowych. Warszawiacy mogli podziwiać m.in. chór gospel i raperów (Stowarzyszenie Monar), pokaz szermierki na wózkach oraz koncert cymbalistów (Fundacja Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym „Zawsze Potrzebni”), teatr osób niepełnosprawnych (Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”), taniec ognia, pokazy ze wstążkami oraz warsztaty bębniarskie (Fundacja „Talizman”). Wystąpiła grupa Yelo Style związana z Fundacją „Naszym Dzieciom”, a także zespół November Project. Podczas Miasta Miłosierdzia swój finał miał także Marsz dla Życia i Rodziny, zaprezentowali się laureaci Festiwalu Family Art. Całość poprowadzili  Beata Chmielowska-Olech oraz Przemysław Babiarz.

Nie zapomniano o potrzebujących. W Mieście działał punkt, w którym wszyscy chętni mogli zapisać się do banku dawców szpiku. W ramach akcji: „Masz godzinę? Pomóż!” Centrum Myśli Jan Pawła II zachęcało gości Miasta do włączenia się w pomoc potrzebującym z pobliskich instytucji. Przez cały dzień Caritas Polska kwestowała na rzecz powodzian.

Inspiracją do stworzenia Miasta Miłosierdzia była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, podczas której 2 czerwca 1979 roku w Warszawie Papież wzywał Ducha Świętego, aby zstąpił i odmienił oblicze Polski. – Poprzez Miasto Miłosierdzia chcieliśmy pokazać, jak wiele zmieniło się w nas – Polakach – przez ostatnich kilkadziesiąt lat, a także jak niewiele potrzeba, by na co dzień zmieniać oblicze ziemi. W tym roku szczególny nacisk położyliśmy na powrót do oryginalnej idei wolontariatu jako odpowiedzi na potrzebę pomagania innym. Miasto jest spotkaniem organizacji pozarządowych z mieszkańcami Warszawy, a także spotkaniem podopiecznych z potencjalnymi wolontariuszami. Chcieliśmy pokazać, że pomaganie jest naszą codziennością – podkreślił Norbert Szczepański, zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II.

Organizatorem Miasta Miłosierdzia jest Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja.
 

Opublikowano 31.05.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.