Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Obserwatorium idei: inspiracje

Wykłady mistrzowskie

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Celem projektu jest przybliżenie przez spotkania z wybitnymi przedstawicielami różnych dziedzin nauki najbardziej inspirujących propozycji intelektualnych dotyczących kluczowych zagadnień współczesności.

Namysł intelektualny będzie dotyczył kondycji człowieka oraz społeczeństwa i stanie się podstawą do rozpoznania i zrozumienia dokonujących się procesów w życiu społecznym wraz ze wskazaniem ich wpływu na jednostkę i wspólnotę.

W ramach projektu w Warszawie gościli: czeski intelektualista ks. prof. Tomáš Halík, jeden z najznamienitszych przedstawicieli polskiej nauki prof. Krzysztof Meissner oraz znakomita francuska filozofka prof. Chantal Delsol.

Wykłady:

prof. Chantal Delsol „Współczesne nieszczęścia demokracji” | 14 maja 2024 r.

Wybitna francuska intelektualistka dzieliła się z nami obawami i perspektywami związanymi z kryzysem demokracji. Przedstawiła swoją diagnozę wynikłą z wieloletnich obserwacji przemian społeczno-politycznych i ewolucji samego pojęcia demokracji.

prof. Krzysztof Meissner „Granice poznania w kosmologii” | 14 grudnia 2023 r.

W swoim wykładzie prof. Krzysztof Meissner przedstawił swoje naukowe inspiracje i aktualne badania, m.in. na temat przyszłości Wszechświata, tj. jego klejnych eaonach, czyli teorii opracowywanej we współpracy z noblistą Sir Rogerem Penrose’em.

ks. prof. Tomáš Halík „Duchowość w zsekularyzowanym mieście” | 20 kwietnia 2023 r.

Tematyka spotkania koncentrowała się na zagadnieniu duchowości we współczesnych metropoliach. Zjawiska przedefiniowania duchowości, w tym odchodzenie od instytucjonalnie praktykowanej wiary religijnej czy duchowość niewiary, przedstawione zostały na przykładzie czeskiej Pragi.

Obejrzyj

Przeczytaj

Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.

Opublikowano 21.06.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.