Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Obchody rocznicy

1 kwietnia, w Niedzielę Palmową o godzinie 10 rozpoczęła się na placu Piłsudskiego oraz przed wybranymi kościołami przy Krakowskim Przedmieściu kwesta na rzecz Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”.

Ofiarodawcy otrzymywali od kwestujących znicze, które kształtem tulipana nawiązywały do logotypu Fundacji. Głównie z tych właśnie zniczy, już w dniu poprzedzającym Drugą Rocznicę Śmierci Jana Pawła II, powstał krzyż, który także w latach poprzednich był układany przez warszawiaków na pl. Piłsudskiego dla okazania pamięci o Ojcu Świętym.

W dniu obchodów, 2 kwietnia, już od wczesnych godzin popołudniowych na plac Piłsudskiego przybywali mieszkańcy stolicy. Zapalali znicze, dostawiali je do krzyża, modlili się wpatrzeni w zdjęcie Jana Pawła II rozpięte na wysokiej na sześć metrów konstrukcji. O godzinie 16 ponownie ruszyła kwesta na rzecz Fundacji. O 17.30 zabrzmiał na placu głos papieża Polaka, a na telebimach można było zobaczyć Jego postać na kilkudziesięciu zdjęciach. Zgromadzeni słuchali fragmentów homilii i przemówień oraz patrzyli na pokaz zdjęć w ogromnym skupieniu. Następnie wyemitowany został Koncert Pokolenia JP2 „Mocni Mocą Miłości”, który odbył się poprzedniego dnia w Katedrze Warszawsko-Praskiej poprzedniego dnia.

Z początkiem bezpośredniej transmisji widowiska pasyjnego „Gorzkie żale” na plac zaczęło przybywać coraz więcej ludzi, a około 21 był on już zupełnie zapełniony. Krzyż ze zniczy rozrastał się w niesamowitym tempie. Ci, którym nie udało się przekazać swojego znicza do postawienia wraz z innymi, utworzyli kilka mniejszych krzyży rozsianych po całym placu. O 21.37 rozległo się bicie dzwonów, a Znicz Pamięci stojący pod pokaźnych rozmiarów zdjęciem zamyślonego Ojca Świętego został zapalony przez pana Jerzego Łukasiewicza z Rady Fundacji i naszą najmłodszą stypendystkę Milenę Ciechanowicz. Już po chwili zabrzmiała „Barka” zaintonowana przez osoby stojące przy krzyżu. Śpiew rozlegał się jeszcze przez dłuższy czas po zakończeniu uroczystości, a najbardziej wytrwali modlili się do późnych godzin.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na plac Piłsudskiego, aby wziąć udział w obchodach drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II i z którymi mogliśmy podzielić się owocami naszej działalności inspirowanej niezwykłym pontyfikatem.

Opublikowano 12.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wykorzystajcie nadchodzący czas na zapoznanie się z kryteriami przyznawania stypendiów. W tym miesiącu zapraszamy także na koncert naszego Chóru, wykłady oraz Dzień Stypendysty.
Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.
Centrum Myśli Jana Pawła II wspiera współpracę m.st. Warszawy z organizacjami wyznaniowymi różnych religii i denominacji. Co roku organizujemy spotkanie przedstawicieli mniejszości religijnych z Prezydentem m.st. Warszawy.