Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

O mnichu miłosierdzia …

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Samotność, która nie zabija…”. Tym razem na 1Piętrze będziemy gościć Abba Pachomiusza. Ojciec Szymon Hiżycki z Tyńca przybliży nam pustelnika i wyjaśni dlaczego jest to mnich miłosierdzia.


Temat spotkania: Ojciec nasz Pachomiusz wielce miłował braci. O świętym, który był mnichem miłosierdzia.

Święty Pachomiusz poznać miał chrześcijan przez przypadek: gdy jako młody poborowy wraz z towarzyszami przetrzymywany był w zamknięciu bez chleba i wody, jacyś chrześcijanie nakarmili młodych rekrutów tłumacząc im, że tak postępować nakazał im Chrystus. Poruszony ich miłosierdziem Pachomiusz po zwolnieniu z wojska został mnichem; ale palony pragnieniem świadczenia miłosierdzia wkrótce zaczął przyjmować całe zastępy braci tworząc coś, co przypomina dzisiejsze klasztory. Doświadczenie z młodości nie zblakło jednak przez całe jego życie. Miłosierdzie było tą cnotą, która miała ożywiać wszystkich jego braci.

Spotkanie prowadzi o. Szymon Hiżycki OSB (Tyniec).

Na pustynię wyruszamy z 1Piętra w piątek (23.05) o godz.18.30 .

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie 1Piętra: http://www.1pietro.pl/

Opublikowano 22.05.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.