Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe

Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II do Rady Głównej Episkopatu Polski

Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Wydawnictwem Paulinianum wydało publikację „Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe. Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II do Rady Głównej Episkopatu Polski, Jasna Góra, 5 czerwca 1979 r.” w opracowaniu Andrzeja Grajewskiego.

Publikacja zawiera nieznane przemówienie Jana Pawła II wygłoszone do Rady Głównej Episkopatu Polski w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego 5 czerwca 1979 r. Redaktor opracowania przedstawił kontekst historyczny, okoliczności i powody jego wygłoszenia. Wspomniane wystąpienie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale również w całym bloku wschodnim. Jan Paweł II nakreślił w nim założenia polityki wschodniej Stolicy Apostolskiej, oraz wskazał, jak Kościół powinien postępować wobec najważniejszych spraw społeczno-politycznych.

Poniżej fragmenty z publikacji wraz z ilustracją autorstwa Mariusza Libla:

„Musimy sobie zdać wspólnie sprawę u początku tej rozmowy, że Polska nie leży tylko w Polsce, ale leży w całym świecie i nie tylko w Europie. […] sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe”.

„Jeśli chodzi o perspektywy świata, to w tej chwili dużo mówi się o obudzeniu potrzeby ducha, o potrzebie novum sacrum. (…) To rozbudzenie „sacrum” idzie przez świat, idzie przez młodzież, ze wszystkich stron. To się odczuwa”.

Pobierz

Opublikowano 06.06.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.