Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe. Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II do Rady Głównej Episkopatu Polski

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Wydawnictwem Paulinianum wydało publikację „Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe. Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II do Rady Głównej Episkopatu Polski, Jasna Góra, 5 czerwca 1979 r.” w opracowaniu Andrzeja Grajewskiego.

Publikacja zawiera nieznane przemówienie Jana Pawła II wygłoszone do Rady Głównej Episkopatu Polski w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego 5 czerwca 1979 r. Redaktor opracowania przedstawił kontekst historyczny, okoliczności i powody jego wygłoszenia. Wspomniane wystąpienie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale również w całym bloku wschodnim. Jan Paweł II nakreślił w nim założenia polityki wschodniej Stolicy Apostolskiej, oraz wskazał, jak Kościół powinien postępować wobec najważniejszych spraw społeczno-politycznych.

Publikację zakupić można w sklepie internetowym: TUTAJ

Poniżej fragmenty z publikacji wraz z ilustracją autorstwa Mariusza Libla:

„Musimy sobie zdać wspólnie sprawę u początku tej rozmowy, że Polska nie leży tylko w Polsce, ale leży w całym świecie i nie tylko w Europie. […] sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe”.

„Jeśli chodzi o perspektywy świata, to w tej chwili dużo mówi się o obudzeniu potrzeby ducha, o potrzebie novum sacrum. (…) To rozbudzenie „sacrum” idzie przez świat, idzie przez młodzież, ze wszystkich stron. To się odczuwa”.

POBIERZ PUBLIKACJĘ

Opublikowano 06/06/2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii