Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe

Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II do Rady Głównej Episkopatu Polski

Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Wydawnictwem Paulinianum wydało publikację „Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe. Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II do Rady Głównej Episkopatu Polski, Jasna Góra, 5 czerwca 1979 r.” w opracowaniu Andrzeja Grajewskiego.

Publikacja zawiera nieznane przemówienie Jana Pawła II wygłoszone do Rady Głównej Episkopatu Polski w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego 5 czerwca 1979 r. Redaktor opracowania przedstawił kontekst historyczny, okoliczności i powody jego wygłoszenia. Wspomniane wystąpienie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale również w całym bloku wschodnim. Jan Paweł II nakreślił w nim założenia polityki wschodniej Stolicy Apostolskiej, oraz wskazał, jak Kościół powinien postępować wobec najważniejszych spraw społeczno-politycznych.

Poniżej fragmenty z publikacji wraz z ilustracją autorstwa Mariusza Libla:

„Musimy sobie zdać wspólnie sprawę u początku tej rozmowy, że Polska nie leży tylko w Polsce, ale leży w całym świecie i nie tylko w Europie. […] sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe”.

„Jeśli chodzi o perspektywy świata, to w tej chwili dużo mówi się o obudzeniu potrzeby ducha, o potrzebie novum sacrum. (…) To rozbudzenie „sacrum” idzie przez świat, idzie przez młodzież, ze wszystkich stron. To się odczuwa”.

Pobierz

Opublikowano 06.06.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.