Jak co roku, połowa maja to czas, kiedy w Warszawie jest Noc Muzeów i jak co roku w Centrum Myśli Jana Pawła obchodzimy urodziny naszego Patrona. Tym razem zapraszamy na „Urodziny Karola na ludowo”.
Przy wspólnym cieście, daktylach i herbacie będziemy oglądać zdjęcia z naszym Jubilatem, przeniesiemy się w świat pieśni tradycyjnych, a po koncercie będziemy mogli sami spróbować swoich sił w „białym śpiewie”. Spotkanie z pieśniami tradycyjnymi poprowadzą Ania Jurkiewicz i Martyna Kargul.
Nasze prowadzące, śpiewu naturalnym otwartym głosem uczą się od mistrzyń i mistrzów z różnych regionów: przede wszystkim z Lubelszczyzny, Roztocza i Radomskiego. Podczas spotkania śpiewaczki przedstawią różnorodne przykłady starych pieśni religijnych, a także tych związanych z tradycyjnym obrzędem weselnym. Na wsi taki śpiew towarzyszył ludziom w życiu codziennym, zarówno przy pracy, jak i w czasie odpoczynku lub wspólnej zabawy – także w czasach, kiedy urodził się Karol Wojtyła.
Cześć praktyczną wieczoru zakończymy spotkaniem „Zakwas w działaniu – warsztaty z robienia chleba”, który poprowadzą Agnieszka Lampka oraz Małgorzata Kowalewska.
Na zakończenie Nocy Muzeów w naszej instytucji, zaplanowaliśmy wspólne oglądaniem filmu „Śladami Wujka”, reż. Piotr Augustynek i Krzysztof Tchórzewski oraz „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II”, reż. Jowita Gondyk.
Film „Śladami Wujka” to nostalgiczna podróż w czasie. Prawie godzinny obraz prezentuje szlaki, którymi chodził ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi zwaną Środowiskiem. Odwołuje się przy tym do historii tych miejsc oraz wyjaśnia cel ich odwiedzania. Jednocześnie film ukazuje nie tylko piękno szlaków, ale także duchowy wymiar turystyki; stara się odpowiedzieć na pytanie o sens wędrowania. Bohaterem pierwszoplanowym jest przyroda, stąd dużo zdjęć plenerowych. Jednak bazą dla scenariusza stały się wypowiedzi członków Środowiska, dotyczące przemierzonych szlaków, atmosfery i rytmu dnia na wycieczkach. Całość została zrealizowana w sposób impresyjny, trochę poetycki i bardzo współczesny.
Z kolei film „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II” to zrealizowana w nowoczesny sposób i oparta na biografii Karola Wojtyły opowieść o ludziach młodego pokolenia, którzy urodzili się w roku wyboru Wojtyły na Papieża. Dojrzewali wraz z jego pontyfikatem, a ich nie zawsze łatwe losy życia skrzyżowały się z naukami i pielgrzymkami Jana Pawła II. Bohaterami filmu Jowity Gondek są osoby znane jak i ci zupełnie nieznani. Ludzie o różnych narodowościach, poglądach i kulturach, przedstawiciele odmiennych wyznań. Różni ich światopogląd, zawód, zainteresowania, łączy zaś data urodzin. Postać Ojca Świętego jest inspiracją i głównym punktem odniesienia w dyskusji o pokoleniu Jana Pawła II.
Program wieczoru:
- 18.00-19.00 – Wspólne oglądanie zdjęć i słodki poczęstunek
- 19.00-20.00 – Koncert pieśni tradycyjnych
- 20.00-20.30 – Warsztaty pieśni tradycyjnych
- 20.30-21.30 – Zakwas w działaniu – warsztaty z robienia chleba
- 21.30-23.00
– film „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II http://stopklatka.pl/wiadomosci/-/6886978,pokaz-filmu-oczyma-pokolenia-jana-pawla-ii-w-cannes
– film „Śladami Wujka”