Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Noc Muzeów na 1Piętrze

Jak co roku, połowa maja to czas, kiedy w Warszawie jest Noc Muzeów i jak co roku w Centrum Myśli Jana Pawła obchodzimy urodziny naszego Patrona. Tym razem zapraszamy na „Urodziny Karola na ludowo”.

Przy wspólnym cieście, daktylach i herbacie będziemy oglądać zdjęcia z naszym Jubilatem, przeniesiemy się w świat pieśni tradycyjnych, a po koncercie będziemy mogli sami spróbować swoich sił w „białym śpiewie”. Spotkanie z pieśniami tradycyjnymi poprowadzą Ania Jurkiewicz i Martyna Kargul.

Nasze prowadzące, śpiewu naturalnym otwartym głosem uczą się od mistrzyń i mistrzów z różnych regionów: przede wszystkim z Lubelszczyzny, Roztocza i Radomskiego. Podczas spotkania śpiewaczki przedstawią różnorodne przykłady starych pieśni religijnych, a także tych związanych z tradycyjnym obrzędem weselnym. Na wsi taki śpiew towarzyszył ludziom w życiu codziennym, zarówno przy pracy, jak i w czasie odpoczynku lub wspólnej zabawy – także w czasach, kiedy urodził się Karol Wojtyła.

Cześć praktyczną wieczoru zakończymy spotkaniem „Zakwas w działaniu – warsztaty z robienia chleba”, który poprowadzą Agnieszka Lampka oraz Małgorzata Kowalewska.

Na zakończenie Nocy Muzeów w naszej instytucji, zaplanowaliśmy wspólne oglądaniem filmu „Śladami Wujka”, reż. Piotr Augustynek i Krzysztof Tchórzewski oraz „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II”, reż. Jowita Gondyk.

Film „Śladami Wujka” to nostalgiczna podróż w czasie. Prawie godzinny obraz prezentuje szlaki, którymi chodził ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi zwaną Środowiskiem. Odwołuje się przy tym do historii tych miejsc oraz wyjaśnia cel ich odwiedzania. Jednocześnie film ukazuje nie tylko piękno szlaków, ale także duchowy wymiar turystyki; stara się odpowiedzieć na pytanie o sens wędrowania. Bohaterem pierwszoplanowym jest przyroda, stąd dużo zdjęć plenerowych. Jednak bazą dla scenariusza stały się wypowiedzi członków Środowiska, dotyczące przemierzonych szlaków, atmosfery i rytmu dnia na wycieczkach. Całość została zrealizowana w sposób impresyjny, trochę poetycki i bardzo współczesny.

Z kolei film „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II” to zrealizowana w nowoczesny sposób i oparta na biografii Karola Wojtyły opowieść o ludziach młodego pokolenia, którzy urodzili się w roku wyboru Wojtyły na Papieża. Dojrzewali wraz z jego pontyfikatem, a ich nie zawsze łatwe losy życia skrzyżowały się z naukami i pielgrzymkami Jana Pawła II. Bohaterami filmu Jowity Gondek są osoby znane jak i ci zupełnie nieznani. Ludzie o różnych narodowościach, poglądach i kulturach, przedstawiciele odmiennych wyznań. Różni ich światopogląd, zawód, zainteresowania, łączy zaś data urodzin. Postać Ojca Świętego jest inspiracją i głównym punktem odniesienia w dyskusji o pokoleniu Jana Pawła II.

Program wieczoru:

  • 18.00-19.00 – Wspólne oglądanie zdjęć i słodki poczęstunek 
  • 19.00-20.00 – Koncert pieśni tradycyjnych 
  • 20.00-20.30 – Warsztaty pieśni tradycyjnych 
  • 20.30-21.30 – Zakwas w działaniu – warsztaty z robienia chleba 
  • 21.30-23.00

– film „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II http://stopklatka.pl/wiadomosci/-/6886978,pokaz-filmu-oczyma-pokolenia-jana-pawla-ii-w-cannes
– film „Śladami Wujka”

 

Opublikowano 14.05.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.