Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Noc Muzeów na 1Piętrze

Jak co roku, połowa maja to czas, kiedy w Warszawie jest Noc Muzeów i jak co roku w Centrum Myśli Jana Pawła obchodzimy urodziny naszego Patrona. Tym razem zapraszamy na „Urodziny Karola na ludowo”.

Przy wspólnym cieście, daktylach i herbacie będziemy oglądać zdjęcia z naszym Jubilatem, przeniesiemy się w świat pieśni tradycyjnych, a po koncercie będziemy mogli sami spróbować swoich sił w „białym śpiewie”. Spotkanie z pieśniami tradycyjnymi poprowadzą Ania Jurkiewicz i Martyna Kargul.

Nasze prowadzące, śpiewu naturalnym otwartym głosem uczą się od mistrzyń i mistrzów z różnych regionów: przede wszystkim z Lubelszczyzny, Roztocza i Radomskiego. Podczas spotkania śpiewaczki przedstawią różnorodne przykłady starych pieśni religijnych, a także tych związanych z tradycyjnym obrzędem weselnym. Na wsi taki śpiew towarzyszył ludziom w życiu codziennym, zarówno przy pracy, jak i w czasie odpoczynku lub wspólnej zabawy – także w czasach, kiedy urodził się Karol Wojtyła.

Cześć praktyczną wieczoru zakończymy spotkaniem „Zakwas w działaniu – warsztaty z robienia chleba”, który poprowadzą Agnieszka Lampka oraz Małgorzata Kowalewska.

Na zakończenie Nocy Muzeów w naszej instytucji, zaplanowaliśmy wspólne oglądaniem filmu „Śladami Wujka”, reż. Piotr Augustynek i Krzysztof Tchórzewski oraz „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II”, reż. Jowita Gondyk.

Film „Śladami Wujka” to nostalgiczna podróż w czasie. Prawie godzinny obraz prezentuje szlaki, którymi chodził ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi zwaną Środowiskiem. Odwołuje się przy tym do historii tych miejsc oraz wyjaśnia cel ich odwiedzania. Jednocześnie film ukazuje nie tylko piękno szlaków, ale także duchowy wymiar turystyki; stara się odpowiedzieć na pytanie o sens wędrowania. Bohaterem pierwszoplanowym jest przyroda, stąd dużo zdjęć plenerowych. Jednak bazą dla scenariusza stały się wypowiedzi członków Środowiska, dotyczące przemierzonych szlaków, atmosfery i rytmu dnia na wycieczkach. Całość została zrealizowana w sposób impresyjny, trochę poetycki i bardzo współczesny.

Z kolei film „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II” to zrealizowana w nowoczesny sposób i oparta na biografii Karola Wojtyły opowieść o ludziach młodego pokolenia, którzy urodzili się w roku wyboru Wojtyły na Papieża. Dojrzewali wraz z jego pontyfikatem, a ich nie zawsze łatwe losy życia skrzyżowały się z naukami i pielgrzymkami Jana Pawła II. Bohaterami filmu Jowity Gondek są osoby znane jak i ci zupełnie nieznani. Ludzie o różnych narodowościach, poglądach i kulturach, przedstawiciele odmiennych wyznań. Różni ich światopogląd, zawód, zainteresowania, łączy zaś data urodzin. Postać Ojca Świętego jest inspiracją i głównym punktem odniesienia w dyskusji o pokoleniu Jana Pawła II.

Program wieczoru:

  • 18.00-19.00 – Wspólne oglądanie zdjęć i słodki poczęstunek 
  • 19.00-20.00 – Koncert pieśni tradycyjnych 
  • 20.00-20.30 – Warsztaty pieśni tradycyjnych 
  • 20.30-21.30 – Zakwas w działaniu – warsztaty z robienia chleba 
  • 21.30-23.00

– film „Oczami pokolenia ’78. Pontyfikat Jana Pawła II http://stopklatka.pl/wiadomosci/-/6886978,pokaz-filmu-oczyma-pokolenia-jana-pawla-ii-w-cannes
– film „Śladami Wujka”

 

Opublikowano 14.05.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.