Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Niewysłowione imię Boga: mistyczny humanizm Abrahama Heschela

Zapraszamy na kolejne, trzecie już spotkanie z cyklu „Zrozumieć Ducha Asyżu”.

„NIEWYSŁOWIONE IMIĘ BOGA: MISTYCZNY HUMANIZM ABRAHAMA HESCHELA” – seminarium z Rabinaem Rami Shapiro. W seminarium weźmie także udział Krzysztof Dorosz oraz Bogdan Białek, który poprowadzi spotkanie.

 

 

 

✦ TEMAT ✦
Podczas seminarium poznamy bliżej postać i duchowość Abraham Heschela, jednego z najwybitniejszych filozofów religii XX wieku. Obok prac dotyczących średniowiecznej filozofii żydowskiej, kabały i chasydyzmu, tworzył również poezję. Do najważniejszych jego dzieł należą: „Człowiek nie jest sam”, „Bóg szukający człowieka”, „Szabat i Prorocy”. Heschel angażował się jednocześnie w wiele spraw publicznych: wspierał zaprzyjaźnionego z nim Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie murzynów, wywarł poważny wpływ na zmianę stosunku Kościoła katolickiego do judaizmu, co znalazło swój wyraz w deklaracji Nostra aetate przyjętej na II Soborze Watykańskim

✦ GOŚĆ ✦ 
RABI SHAPIRO – wybitny myśliciel i filozof żydowski, kieruje One River Foundation i wykłada na studiach religijnych w Middle Tennessee State University. Doradzał także wielkim firmom, uwzględnianym na liście 500 największych przedsiębiorstw, publikowanej przez magazyn „Forbes”. Sam mówi o sobie, że jest „teologiem freelancerem”. Jeździ po całym świecie z wykładami i pisze – jego bibliografia obejmuje około 30 książek i mnóstwo artykułów.

Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego 

Opublikowano 10.05.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.