Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Nie musimy na siebie krzyczeć. O porozumieniu bez przemocy

Podcast „Słuchając drogi”

Grafika ze zdjęciem Moniki Szczepanik oraz tytułem odcinka Nie musimy na siebie krzyczeć. O porozumieniu bez przemocy

„Żyjemy w świecie, w którym wszystkiego jest za dużo. Za dużo rzeczy, spraw, obowiązków” – to właśnie zdaniem Moniki Szczepanik, gościa kolejnego odcinka „Słuchając drogi”,  jest jednym z głównych powodów narastającej w naszym języku agresji. Jesteśmy przemęczeni i nie mamy czasu na zatrzymanie i spotkanie z sobą samym i drugim człowiekiem. 

Jednym ze sposób wyjścia z tego kołowrotka codzienności jest opracowane przez Marshalla Rosenberga Porozumienie bez przemocy. Jest to sposób porozumienia, który dzięki skupieniu uwagi na pewnych aspektach komunikatu rozmówcy oraz własnego (mianowicie na uczuciach i potrzebach), a także specyficznym formom posługiwania się językiem, pozwala na całkowite wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu w jakiejkolwiek formie, psychicznej lub fizycznej. Porozumienie bez przemocy  jest formą dialogu, na który składają się dwie fazy: empatia – wysłuchanie rozmówcy z głębokim współczuciem oraz szczere wyrażenie siebie. Formalnie każda z tych faz składa się jeszcze z czterech elementów: spostrzeżenia (pozbawione własnych osądów i interpretacji), uczucia (emocje odseparowane od myśli), potrzeby, prośby (wyrażone w sposób jasny i konkretnie, bez żądań).

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka „Słuchając drogi”, w którym rozmawiamy m.in. o tym czy Porozumienie bez przemocy jest bardziej metodą czy postawą, jak odróżnić prośby od żądań i jak przekonać się, czy w komunikacji jesteśmy żyrafą, a może szakalem i co to dla nas znaczy?

Gościem rozmowy jest Monika Szczepanik, doświadczona trenerka Porozumienia bez przemocy, dyrektor szkoły, mama Zosi.


„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Pilotażowy cykl składa się z ośmiu rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.


Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi 

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl.

Posłuchaj

Opublikowano 01.10.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.