Nie musimy na siebie krzyczeć – nowy odcinek „Słuchając drogi”

plakat, tekst "słuchając drogi"

„Żyjemy w świecie, w którym wszystkiego jest za dużo. Za dużo rzeczy, spraw, obowiązków” – to właśnie zdaniem Moniki Szczepanik, gościa kolejnego odcinka „Słuchając drogi”,  jest jednym z głównych powodów narastającej w naszym języku agresji. Jesteśmy przemęczeni i nie mamy czasu na zatrzymanie i spotkanie z sobą samym i drugim człowiekiem. 

Jednym ze sposób wyjścia z tego kołowrotka codzienności jest opracowane przez Marshalla Rosenberga Porozumienie bez przemocy. Jest to sposób porozumienia, który dzięki skupieniu uwagi na pewnych aspektach komunikatu rozmówcy oraz własnego (mianowicie na uczuciach i potrzebach), a także specyficznym formom posługiwania się językiem, pozwala na całkowite wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu w jakiejkolwiek formie, psychicznej lub fizycznej. Porozumienie bez przemocy  jest formą dialogu, na który składają się dwie fazy: empatia – wysłuchanie rozmówcy z głębokim współczuciem oraz szczere wyrażenie siebie. Formalnie każda z tych faz składa się jeszcze z czterech elementów: spostrzeżenia (pozbawione własnych osądów i interpretacji), uczucia (emocje odseparowane od myśli), potrzeby, prośby (wyrażone w sposób jasny i konkretnie, bez żądań).

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka „Słuchając drogi”, w którym rozmawiamy m.in. o tym czy Porozumienie bez przemocy jest bardziej metodą czy postawą, jak odróżnić prośby od żądań i jak przekonać się, czy w komunikacji jesteśmy żyrafą, a może szakalem i co to dla nas znaczy?

Gościem rozmowy jest Monika Szczepanik, doświadczona trenerka Porozumienia bez przemocy, dyrektor szkoły, mama Zosi.

___

„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Pilotażowy cykl składa się z ośmiu rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.

Dodano: