Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Nie bać się Miłości…

Scena 1Piętra zaprasza na Oratorium PRACOWNIA PRZEZNACZEŃ na motywach dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. 


Oratorium „Pracownia przeznaczeń” opowiada o przemianie utalentowanego artysty malarza Adama Chmielowskiego w społecznika pomagającego ubogim, założyciela schronisk dla ubogich, twórcy zakonu, świętego. W paradokumentalnym filmie wspominają go przyjaciele: opowiadają słowami autora „Brata naszego Boga” Karola Wojtyły, jaki był Adam i zastanawiają się nad jego niezrozumiałym dla nich powołaniem… Tematyka oratorium porusza problemy współczesnego świata: zagubienie człowieka, kontrasty społeczne, wykluczenie, narastanie gniewu społecznego. W tym wszystkim autorzy adaptacji dramatu „Brat naszego Boga” i muzyki próbują wskazać drogę do odnalezienia swego powołania, na wzór św. Brata Alberta, zgodnie z przekazem Karola Wojtyły: „ Daj się kształtować miłości…”.

„Pracownia przeznaczeń” to autorski projekt filmowo-muzyczny, oparty na dramacie Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. Muzykę skomponował Jakub Kaczmarek, autorem scenariusza, filmów, songów oraz reżyserem spektaklu jest Danuta Bolikowska. Oratorium wykonuje Sinfonia Nuova – orkiestra złożona z uczniów oraz absolwentów warszawskich i krakowskich szkół muzycznych, chór oraz soliści (sopran, tenor), pod batutą kompozytora. Utwory muzyczne są przeplatane recytacjami fragmentów dramatu „Brat naszego Boga”, w wykonaniu aktorów Romana Holca i Zbigniewa Konarzewskiego. Przekaz trudnego dramatu o „Biedaczynie z Krakowa”, jak nazwał Brata Alberta Jan Paweł II – wzmacniają filmy dokumentalne, ilustrujące tak trudne tematy, jak cierpienie, wykluczenie z powodu niepełnosprawności i bezdomności czy samotność w tłumie. Utwory muzyczne, pod znaczącymi tytułami „Powołanie”, „Lacrima”, „Iratus”, „Ecce homo”, „Cierpienie”, „Iluminacja” czy „Angiportus” – zsynchronizowano z etiudami filmowymi. W filmach wzięli udział aktorzy Teatru Santo Subito z Warszawy oraz autentyczni bezdomni z Kielc, którzy przekonują z ekranu tekstem Wojtyły, że „będzie to próba przeniknięcia człowieka”. 
Charakter oratoryjny projektu pozwala oderwać się od gonitwy codzienności i zanurzyć się na chwilę w innym wymiarze – głębokich tekstów Karola Wojtyły, wzbogaconych przejmującą muzyką na żywo i ilustrowanych budzącymi refleksję, czasem łzę – projekcjami filmowymi.
Prawykonanie oratorium miało miejsce 5 kwietnia 2014 r. w Podziemiu Kamedulskim na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Spektakl odbędzie się 8 czerwca 2014 r. o godz. 20.00.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

Opublikowano 05.06.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.