Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Nie bać się Miłości…

Scena 1Piętra zaprasza na Oratorium PRACOWNIA PRZEZNACZEŃ na motywach dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. 


Oratorium „Pracownia przeznaczeń” opowiada o przemianie utalentowanego artysty malarza Adama Chmielowskiego w społecznika pomagającego ubogim, założyciela schronisk dla ubogich, twórcy zakonu, świętego. W paradokumentalnym filmie wspominają go przyjaciele: opowiadają słowami autora „Brata naszego Boga” Karola Wojtyły, jaki był Adam i zastanawiają się nad jego niezrozumiałym dla nich powołaniem… Tematyka oratorium porusza problemy współczesnego świata: zagubienie człowieka, kontrasty społeczne, wykluczenie, narastanie gniewu społecznego. W tym wszystkim autorzy adaptacji dramatu „Brat naszego Boga” i muzyki próbują wskazać drogę do odnalezienia swego powołania, na wzór św. Brata Alberta, zgodnie z przekazem Karola Wojtyły: „ Daj się kształtować miłości…”.

„Pracownia przeznaczeń” to autorski projekt filmowo-muzyczny, oparty na dramacie Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. Muzykę skomponował Jakub Kaczmarek, autorem scenariusza, filmów, songów oraz reżyserem spektaklu jest Danuta Bolikowska. Oratorium wykonuje Sinfonia Nuova – orkiestra złożona z uczniów oraz absolwentów warszawskich i krakowskich szkół muzycznych, chór oraz soliści (sopran, tenor), pod batutą kompozytora. Utwory muzyczne są przeplatane recytacjami fragmentów dramatu „Brat naszego Boga”, w wykonaniu aktorów Romana Holca i Zbigniewa Konarzewskiego. Przekaz trudnego dramatu o „Biedaczynie z Krakowa”, jak nazwał Brata Alberta Jan Paweł II – wzmacniają filmy dokumentalne, ilustrujące tak trudne tematy, jak cierpienie, wykluczenie z powodu niepełnosprawności i bezdomności czy samotność w tłumie. Utwory muzyczne, pod znaczącymi tytułami „Powołanie”, „Lacrima”, „Iratus”, „Ecce homo”, „Cierpienie”, „Iluminacja” czy „Angiportus” – zsynchronizowano z etiudami filmowymi. W filmach wzięli udział aktorzy Teatru Santo Subito z Warszawy oraz autentyczni bezdomni z Kielc, którzy przekonują z ekranu tekstem Wojtyły, że „będzie to próba przeniknięcia człowieka”. 
Charakter oratoryjny projektu pozwala oderwać się od gonitwy codzienności i zanurzyć się na chwilę w innym wymiarze – głębokich tekstów Karola Wojtyły, wzbogaconych przejmującą muzyką na żywo i ilustrowanych budzącymi refleksję, czasem łzę – projekcjami filmowymi.
Prawykonanie oratorium miało miejsce 5 kwietnia 2014 r. w Podziemiu Kamedulskim na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Spektakl odbędzie się 8 czerwca 2014 r. o godz. 20.00.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

Opublikowano 05.06.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.