Nasz film w telewizji

Film „Tryptyk rzymski” według poematu Karola Wojtyły, z udziałem Danuty Michałowskiej

i Grzegorza Turnau, zostanie wyemitowany dziś, 16 października o godz. 22.55 na antenie TVP Kultura. Producentem filmu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.


 

Widowisko w nowoczesnej formie łączy poezję, recytowaną przez Danutę Michałowską, wybitną krakowską aktorkę, z przekazem wizualnym atrakcyjnym dla współczesnego odbiorcy. Tłem dla tekstu Papieża, inspirowanego „Sądem Ostatecznym” Michała Anioła, stał się środek ruchliwego, zatłoczonego miasta; zaś rolę fresków z sykstyńskiej polichromii pełnią migawki z codziennego życia. W ten sposób słowa papieskiej poezji przemawiają do widza ze szczególną mocą, ich kontekstem staje się otaczająca rzeczywistość. Nastrojowa muzyka Grzegorza Turnau sprzyja zadumie nad sensem czasu, miłości, przemijania…

 

Historia znajomości Danuty Michałowskiej i Karola Wojtyły sięga czasów wojny, kiedy to pod kierunkiem Mieczysława Kotlarczyka współtworzyli działający w Krakowie Teatr Rapsodyczny. Centralne miejsce w programie i praktyce artystycznej teatru zajmowało słowo. Karol Wojtyła już jako papież zapraszał Danutę Michałowską do Watykanu na prezentacje monodramów. Nagrania interpretowanej przez Michałowską poezji, m.in. Norwida, stanowiły podstawę do prywatnych papieskich rekolekcji. Aktorka była jedną z pierwszych interpretatorek poezji Andrzeja Jawienia (pseudonim Karola Wojtyły).

 

Producentem telewizyjnej wersji „Tryptyku rzymskiego” jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dodano: