Na 100lecie Politechniki Warszawskiej. Debata: „CZYŃCIE SOBIE ZIEMIĘ PODDANĄ”

20 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbędzie się debata pt. „Czyńcie sobie Ziemię poddaną”. 

Tematy poruszone podczas debaty będą dotyczyły zagadnień etycznych związanych z rozwojem cywilizacji. Zostanie podjęta próba określenia miejsca robotyzacji i automatyzacji, sztucznej inteligencji, przedłużania życia ludzkiego oraz eksploatacji zasobów i surowców naturalnych.

W dzisiejszym świecie poszerzają się granice naszych możliwości, dotyczy to zarówno przestrzeni, jaką zajmujemy jak i długości naszej egzystencji. Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że sztuczna inteligencja coraz częściej zajmuje miejsce człowieka. Współczesna nauka pozwala na przezwyciężanie biologicznych słabości. Dziś z pomocą urządzeń możemy utrzymywać przy życiu organizm, który nie ma świadomości. Ale jak daleko możemy się posunąć w przedłużaniu ludzkiego życia? Ciągle rosnąca liczba ludzi na Ziemi każe nam patrzeć w gwiazdy w poszukiwaniu nowego domu. Jak zareagujemy na obecność „innych”? Czy nasza żądza zdobywania nowych obszarów ma jakieś granice? Gdzie i czy w ogóle istnieje kres naszego bytu? Jakie mogą być konsekwencje eksploracji Kosmosu i wytrzymałości naszych organizmów? Czy jesteśmy na naszej planecie przejściowymi gośćmi, czy bezwzględnymi władcami? Jak mamy czynić sobie Ziemię poddaną? dziedziniec_dialogu_680x980

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II wystąpi 26.03 (niedziela) w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie.

Podczas Mszy o godz. 13:00 oraz koncertu, który odbędzie się bezpośrednio po niej, Chór wykona utwory o tematyce pokutnej i pasyjnej. Zaprezentowana zostanie różnorodność tego repertuaru – będzie można usłyszeć dzieła pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych. W programie utwory m.in: G. P. da Palestriny, M. Haydna, A. Brucknera, F. Nowowiejskiego, H. M. Góreckiego i J. Krutula.

„Utwory wielkopostne wybrane na to wydarzenie są nie tylko piękne, ale też sprzyjają kontemplacji i zadumie, którym warto się oddać w tym okresie” – mówi Jakub Siekierzyński, dyrektor Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

W planach wykonanie następujących utworów:

PRZED MSZĄ ŚWIĘTĄ:

 • M. Raczyński – Mój Ójcze
 • A. Bruckner – Vexilla regis

MSZA ŚWIĘTA:

 • G. P. da Palestrina – O Domine Iesu Christe
 • F. Nowowiejski – Parce Domine
 • H. M. Górecki – Jezu Chryste Panie miły
 • Z. Kodaly – Stabat Mater

KONCERT PO MSZY:

 • G. K. Bardos – Crucifigatur
 • M. Bogić – Ne rydaj
 • M. Sawa – Ecce homo
 • H. M. Górecki – Ludu mój ludu
 • M. Sawa – Popule meus
 • J. Krutul – Oto Ona (To Miłość)

Panel dyskusyjny, przygotowany przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, będzie mieć charakter papieskiego „Dziedzińca Dialogu”, czyli konfrontacji poglądów osób reprezentujących odmienne opinie, zarówno religijne jak i społeczne. 

W debacie udział wezmą: 

Ks. dr Marek Dobrzeniecki
Prof. Michał Kleiber
Prof. Krzysztof J. Kurzydłowski
Prof. Roman Morawski
Dr Franciszek Rakowski
Prof. Piotr Wolański

Debatę poprowadzi redaktor Wiktor Niedzicki.

Debata zorganizowana jest w ramach konferencji naukowej Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństwa i gospodarki i wpisuje się w harmonogram obchodów 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej.

Serdecznie zapraszam przedstawicieli mediów do udziału w debacie. Szczegóły znajdują się na stronie www.pw.edu.pl

 

Dodano: