Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Na 100lecie Politechniki Warszawskiej. Debata: „CZYŃCIE SOBIE ZIEMIĘ PODDANĄ”

20 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbędzie się debata pt. „Czyńcie sobie Ziemię poddaną”. 

Tematy poruszone podczas debaty będą dotyczyły zagadnień etycznych związanych z rozwojem cywilizacji. Zostanie podjęta próba określenia miejsca robotyzacji i automatyzacji, sztucznej inteligencji, przedłużania życia ludzkiego oraz eksploatacji zasobów i surowców naturalnych.

W dzisiejszym świecie poszerzają się granice naszych możliwości, dotyczy to zarówno przestrzeni, jaką zajmujemy jak i długości naszej egzystencji. Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że sztuczna inteligencja coraz częściej zajmuje miejsce człowieka. Współczesna nauka pozwala na przezwyciężanie biologicznych słabości. Dziś z pomocą urządzeń możemy utrzymywać przy życiu organizm, który nie ma świadomości. Ale jak daleko możemy się posunąć w przedłużaniu ludzkiego życia? Ciągle rosnąca liczba ludzi na Ziemi każe nam patrzeć w gwiazdy w poszukiwaniu nowego domu. Jak zareagujemy na obecność „innych”? Czy nasza żądza zdobywania nowych obszarów ma jakieś granice? Gdzie i czy w ogóle istnieje kres naszego bytu? Jakie mogą być konsekwencje eksploracji Kosmosu i wytrzymałości naszych organizmów? Czy jesteśmy na naszej planecie przejściowymi gośćmi, czy bezwzględnymi władcami? Jak mamy czynić sobie Ziemię poddaną? dziedziniec_dialogu_680x980

Panel dyskusyjny, przygotowany przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, będzie mieć charakter papieskiego „Dziedzińca Dialogu”, czyli konfrontacji poglądów osób reprezentujących odmienne opinie, zarówno religijne jak i społeczne. 

W debacie udział wezmą: 

Ks. dr Marek Dobrzeniecki
Prof. Michał Kleiber
Prof. Krzysztof J. Kurzydłowski
Prof. Roman Morawski
Dr Franciszek Rakowski
Prof. Piotr Wolański

Debatę poprowadzi redaktor Wiktor Niedzicki.

Debata zorganizowana jest w ramach konferencji naukowej Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństwa i gospodarki i wpisuje się w harmonogram obchodów 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej.

Serdecznie zapraszam przedstawicieli mediów do udziału w debacie. Szczegóły znajdują się na stronie www.pw.edu.pl

 

Opublikowano 18.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.