Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Na 100lecie Politechniki Warszawskiej. Debata: „CZYŃCIE SOBIE ZIEMIĘ PODDANĄ”

20 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbędzie się debata pt. „Czyńcie sobie Ziemię poddaną”. 

Tematy poruszone podczas debaty będą dotyczyły zagadnień etycznych związanych z rozwojem cywilizacji. Zostanie podjęta próba określenia miejsca robotyzacji i automatyzacji, sztucznej inteligencji, przedłużania życia ludzkiego oraz eksploatacji zasobów i surowców naturalnych.

W dzisiejszym świecie poszerzają się granice naszych możliwości, dotyczy to zarówno przestrzeni, jaką zajmujemy jak i długości naszej egzystencji. Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że sztuczna inteligencja coraz częściej zajmuje miejsce człowieka. Współczesna nauka pozwala na przezwyciężanie biologicznych słabości. Dziś z pomocą urządzeń możemy utrzymywać przy życiu organizm, który nie ma świadomości. Ale jak daleko możemy się posunąć w przedłużaniu ludzkiego życia? Ciągle rosnąca liczba ludzi na Ziemi każe nam patrzeć w gwiazdy w poszukiwaniu nowego domu. Jak zareagujemy na obecność „innych”? Czy nasza żądza zdobywania nowych obszarów ma jakieś granice? Gdzie i czy w ogóle istnieje kres naszego bytu? Jakie mogą być konsekwencje eksploracji Kosmosu i wytrzymałości naszych organizmów? Czy jesteśmy na naszej planecie przejściowymi gośćmi, czy bezwzględnymi władcami? Jak mamy czynić sobie Ziemię poddaną? dziedziniec_dialogu_680x980

Panel dyskusyjny, przygotowany przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, będzie mieć charakter papieskiego „Dziedzińca Dialogu”, czyli konfrontacji poglądów osób reprezentujących odmienne opinie, zarówno religijne jak i społeczne. 

W debacie udział wezmą: 

Ks. dr Marek Dobrzeniecki
Prof. Michał Kleiber
Prof. Krzysztof J. Kurzydłowski
Prof. Roman Morawski
Dr Franciszek Rakowski
Prof. Piotr Wolański

Debatę poprowadzi redaktor Wiktor Niedzicki.

Debata zorganizowana jest w ramach konferencji naukowej Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństwa i gospodarki i wpisuje się w harmonogram obchodów 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej.

Serdecznie zapraszam przedstawicieli mediów do udziału w debacie. Szczegóły znajdują się na stronie www.pw.edu.pl

 

Opublikowano 18.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.