Na 100lecie Politechniki Warszawskiej. Debata: „CZYŃCIE SOBIE ZIEMIĘ PODDANĄ”

20 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbędzie się debata pt. „Czyńcie sobie Ziemię poddaną”. 

Tematy poruszone podczas debaty będą dotyczyły zagadnień etycznych związanych z rozwojem cywilizacji. Zostanie podjęta próba określenia miejsca robotyzacji i automatyzacji, sztucznej inteligencji, przedłużania życia ludzkiego oraz eksploatacji zasobów i surowców naturalnych.

W dzisiejszym świecie poszerzają się granice naszych możliwości, dotyczy to zarówno przestrzeni, jaką zajmujemy jak i długości naszej egzystencji. Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że sztuczna inteligencja coraz częściej zajmuje miejsce człowieka. Współczesna nauka pozwala na przezwyciężanie biologicznych słabości. Dziś z pomocą urządzeń możemy utrzymywać przy życiu organizm, który nie ma świadomości. Ale jak daleko możemy się posunąć w przedłużaniu ludzkiego życia? Ciągle rosnąca liczba ludzi na Ziemi każe nam patrzeć w gwiazdy w poszukiwaniu nowego domu. Jak zareagujemy na obecność „innych”? Czy nasza żądza zdobywania nowych obszarów ma jakieś granice? Gdzie i czy w ogóle istnieje kres naszego bytu? Jakie mogą być konsekwencje eksploracji Kosmosu i wytrzymałości naszych organizmów? Czy jesteśmy na naszej planecie przejściowymi gośćmi, czy bezwzględnymi władcami? Jak mamy czynić sobie Ziemię poddaną? dziedziniec_dialogu_680x980

Panel dyskusyjny, przygotowany przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, będzie mieć charakter papieskiego „Dziedzińca Dialogu”, czyli konfrontacji poglądów osób reprezentujących odmienne opinie, zarówno religijne jak i społeczne. 

W debacie udział wezmą: 

Ks. dr Marek Dobrzeniecki
Prof. Michał Kleiber
Prof. Krzysztof J. Kurzydłowski
Prof. Roman Morawski
Dr Franciszek Rakowski
Prof. Piotr Wolański

Debatę poprowadzi redaktor Wiktor Niedzicki.

Debata zorganizowana jest w ramach konferencji naukowej Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństwa i gospodarki i wpisuje się w harmonogram obchodów 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej.

Serdecznie zapraszam przedstawicieli mediów do udziału w debacie. Szczegóły znajdują się na stronie www.pw.edu.pl

 

Opublikowano 18.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

NOWY ODCINEK
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Gościnią odcinka jest Agnieszka Lis – lekarz psychiatra i psychoterapeutka.
Praca
Dołącz do naszego zespołu w Dziale Finansowo-Księgowym! Czekamy na Twoje zgłoszenie!
2 stycznia startuje akcja PoKolędzie JP2, podczas której chóry odwiedzają miejsca o ograniczonym dostępie do kultury. Z okazji jubileuszowej 10. edycji odbędzie się także koncert kolęd z wykonaniu uczestników. Zapraszamy także na wspólne kolędowanie na placu Zamkowym po Orszaku Trzech Króli.
Pięknych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, serca otwartego na spotkania, a także wielu zrealizowanych planów w 2025 roku życzy Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.