Muzyczne wezwanie do pokoju – najnowszy teledysk Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

Za kilka dni rozpoczyna się festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, tradycyjnie organizowany w okresie rocznicy pierwszego spotkania międzyreligijnego w Asyżu, zainicjowanego 27 października 1986 roku przez Jana Pawła II. Z tej okazji, ale także w związku z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II przygotował piękne muzyczne wezwanie do pokoju.

Utwór „Modlitwa o pokój” autorstwa Norberta Blachy do słów Mirosławy Hanusiewicz w partyturze zawiera dedykację „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Utwór ten obecny był w repertuarze Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II niemal na każdym koncercie w podczas ostatnich dwóch sezonów artystycznych. Dzięki temu stał się poniekąd hymnem zespołu, ukazującym wartości, o których mówił papież.

W 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły zdecydowaliśmy się upamiętnić tę datę nagraniem właśnie „Modlitwy o pokój” i stworzeniem do niej teledysku – mówi Jan Krutul, dyrygent Chóru. Wzięli w nim udział nasi chórzyści oraz ich dzieci. Wierzymy, że muzyka zbliża ludzi i przyczynia się do pokoju na świecie.

W ten sposób Chór pragnie włączyć się w propagowanie idei festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary, w przededniu jego drugiej edycji.

Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju to przestrzeń artystycznych poszukiwań dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii, i którzy jednocześnie chcą te tradycje wyrazić współczesnymi środkami. Organizator zaprasza ich do sięgnięcia po eksperyment i improwizację.

Festiwalowi, na wzór spotkania w Asyżu, będzie towarzyszyć modlitwa o pokój, odmawiana w dniach 26-28.10 między innymi w: Cerkwii Prawosławnej Marii Magdaleny, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy, w Synagodze im. Nożyków i Synagodze Ec Chaim, w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej, Ośrodku Buddyjskim, a także dzięki wsparciu kardynała Kazimierza Nycza oraz biskupa Romualda Kamińskiego – w kościołach rzymskokatolickich w Diecezji Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej.

Teledysk Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II dostępny jest na stronie centrumjp2.pl oraz w kanale Youtube.

Opublikowano 17.10.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Premierą teledysku do utworu „Dona nobis pacem” Jana Krutula otwieramy projekt „Duch Asyżu. Warszawskie forum dialogu i sztuki o pokoju”. W 40. rocznicę spotkania międzyreligijnego zapraszamy do refleksji nad aktualnością pokojowego przesłania.
Sierpień przyniesie kolejne pokazy Letniego Przeglądu Filmowego „Pod Wspólnym Niebem”, premierę publikacji „Piękno tej Ziemi” oraz plenerową wystawę „Zmiany zachodzą w ciszy i świetle” nad Wisłą.
Nowy odcinek „Słuchając drogi”! O relacji z przyrodą opowiada Stanisław Łubieński. Zapraszamy do rozmowy.
POBIERZ
„Człowiek i przyroda – kryzys relacji?” to nowy numer naszego magazynu „Myśl w Centrum”. Zapraszamy do lektury!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.