Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Musicie być mocni mocą miłości – wirtualne czuwanie 2 kwietnia

15 lat po śmierci Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej czasie, Centrum Myśli Jana Pawła II przywołuje słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Tegoroczne hasło rocznicy 2 kwietnia nabrało szczególnego znaczenia, a i same obchody będą wyglądały inaczej niż dotychczas.

Pierwszy raz od 2005 roku nie będziemy towarzyszyć warszawiakom 2 kwietnia na Placu Piłsudskiego. Tak jak wiele inicjatyw w przestrzeni publicznej, również tę przenosimy do działań w internecie, by w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia, wspomóc potrzebę tych, którzy w rocznicę śmierci papieża chcą być razem – mówi Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Warszawiacy spotykali się i słuchali Jana Pawła II na Placu Piłsudskiego od 1979 roku. Wtedy jeszcze było to na Placu Zwycięstwa. Kolejne pielgrzymki szczelnie wypełniały to miejsce. Tak samo było w 2005 roku, już po śmierci Jana Pawła II. Ten wymiar wspólnotowy jest nam szczególnie bliski. Jednak po latach współtowarzyszenia warszawiakom na Placu, chcemy rozpocząć nowy etap – budowania kultury pamięci poprzez rozwijanie zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Jesteśmy instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość. Nie pozostajemy obojętni wobec zmian, również technologicznych, które kształtują tę rzeczywistość. Dlatego po 15 latach corocznego czuwania i towarzyszących mu emocji, wspomnień i wzruszeń, chcemy wprowadzić znaczącą zmianę. Od kilku lat pracujemy nad projektem portalu JP2online.pl, który uruchomimy 18 maja – w dniu 100. urodzin Karola Wojtyły. W środku tego cyfrowego świata stawiamy Jana Pawła z całym bogactwem jego nauczania, z tekstami, dokumentami, filmami i zdjęciami, które pokazują, jak głębokie i wartościowe było jego życie i jak jego pontyfikat zmienił Polskę i świat. Portal będzie narzędziem do codziennego obcowania z Janem Pawłem II i naszym centrum pamięci o Wojtyle. Centrum wirtualnym, które zostanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych naszym patronem – dodaje Michał Senk.

Centrum Myśli Jana Pawła II stara się współtworzyć kulturę żywej i dojrzałej pamięci. W szczególny sposób dotyczy to osoby i nauczania papieża. Mamy świadomość, że pamięć to uczucia, słowa i działania w codzienności. Dlatego w tym roku zapraszamy internetowych uczestników czuwania do akcji „Musicie być mocni mocą miłości”. Na Facebooku można już pobrać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe #mocnimiloscia i dać tym samym sygnał swojej wirtualnej obecności na Placu już teraz, na kilka dni przed samą rocznicą. Co więcej, każdy będzie mógł wyrazić swoje rozumienie myśli papieża poprzez zamieszczenie w komentarzu pod specjalnie przygotowanym z okazji 2 kwietnia postem zdjęć pokazujących, jak dziś interpretuje wezwanie do bycia mocnym – tłumaczy koordynator akcji, Marcin Nowak.

Oczywiście nie chodzi o moc w znaczeniu fizycznym. Mocą, o której mówi Jan Paweł II, jest miłość. To ona daje siłę, to dzięki niej możemy ratować siebie, budować i chronić naszą wspólnotę i pamiętać o solidarności. Ostatecznie tylko ona się liczy – tłumaczy Marcin Nowak.

Na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wzywał: „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć, jak to objawił św. Stanisław i błogosławiony Maksymilian Maria Kolbe. Musicie być mocni miłością, która «cierpliwa jest, łaskawa jest… nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą… nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz wpółweseli się z prawdą». Która «wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma», tej miłości, która «nigdy nie ustaje» (1 Kor 13, 4-8).”

Dziś te właśnie słowa Centrum Myśli Jana Pawła II uczyniło hasłem obchodów 2 kwietnia. Chcemy, by właśnie to hasło «Musicie być mocni mocą miłości» zostało z ludźmi, którzy przez 15 lat przychodzili na Plac Piłsudskiego 2 kwietnia wieczorem. Odpowiadając na to etyczne wezwanie każdy z nas może sprawić, że Jan Paweł II będzie wciąż żywy w nas i poprzez nasze codzienne działania – mówi Michał Senk i dodaje: Dziś ta moc miłości może się wyrazić poprzez odpowiedzialność i solidarność w ramach różnych inicjatyw związanych ze wzajemną troską w czasie epidemii. Ale jak będę mocny/a miłością za pół roku? Za rok? Jak będę umiał przekuć papieskie wezwanie w codzienność?

Jednocześnie uwagę wszystkich Centrum Myśli Jana Pawła II kieruje w stronę cyfrowej rzeczywistości i portalu JP2online.pl. Tam już w maju spotkacie Państwo Jana Pawła II – jego postać, głos, jego słowo. Tam spotkacie świadków jego pontyfikatu i wypowiedzi, które pomogą zrozumieć ten wyjątkowy dla wielu czas – zaprasza dyrektor Michał Senk.

W ramach obchodów 2 kwietnia i akcji Musicie być mocni mocą miłości” Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca wszystkich do innego niż dotychczas bycia razem i wspólnej refleksji nad słowami Jana Pawła II. Nie możemy być razem na Placu Piłsudskiego, ale możemy się zjednoczyć wirtualnie i w tej chwili zatrzymania i refleksji być ze sobą w duchowej łączności. Aby to ułatwić, Centrum przygotowało specjalną nakładkę do zdjęcia profilowego na Facebooku #mocnimiloscia, którą można już pobierać ze strony: www.facebook.com/profilepicframes.

Ponadto, na swoim profilu na Facebooku Centrum Myśli Jana Pawła II 1 kwietnia uruchomi kampanię, w ramach której internauci będą zamieszczać swoje
zdjęcia stanowiące interpretacje słów Jana Pawła II „Musicie być mocni mocą miłości”. Wybrane zdjęcia opublikowane na FB pod postem akcji zostaną zebrane i zamieszczone na portalu JP2online.pl, który Centrum uruchomi 18 maja w 100. urodziny Karola Wojtyły.

2 kwietnia w wieczornych godzinach wirtualnego czuwania, na fanpage’u Centrum Myśli Jana Pawła II przywołane zostaną słowa Jana Pawła II, które stały się źródłem hasła tegorocznych obchodów. Tradycyjnie o godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza”. Na koniec czuwania będzie można posłuchać „Litanii do św. Jana Pawła II” w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jan Krutula oraz solistów Ingi Poskute i Roberta Gierlacha. Koncert ten odbył się 2 kwietnia 2017 roku w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Materiały audio-video do pobrania.

Szczegółowe informacje na stronie centrumjp2.pl oraz na profilu Centrum Myśli Jana Pawła II na Facebooku.

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

tel. 533 318 541

e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 24.03.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.