Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Musicie być mocni mocą miłości – wirtualne czuwanie 2 kwietnia

15 lat po śmierci Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej czasie, Centrum Myśli Jana Pawła II przywołuje słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Tegoroczne hasło rocznicy 2 kwietnia nabrało szczególnego znaczenia, a i same obchody będą wyglądały inaczej niż dotychczas.

Pierwszy raz od 2005 roku nie będziemy towarzyszyć warszawiakom 2 kwietnia na Placu Piłsudskiego. Tak jak wiele inicjatyw w przestrzeni publicznej, również tę przenosimy do działań w internecie, by w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia, wspomóc potrzebę tych, którzy w rocznicę śmierci papieża chcą być razem – mówi Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Warszawiacy spotykali się i słuchali Jana Pawła II na Placu Piłsudskiego od 1979 roku. Wtedy jeszcze było to na Placu Zwycięstwa. Kolejne pielgrzymki szczelnie wypełniały to miejsce. Tak samo było w 2005 roku, już po śmierci Jana Pawła II. Ten wymiar wspólnotowy jest nam szczególnie bliski. Jednak po latach współtowarzyszenia warszawiakom na Placu, chcemy rozpocząć nowy etap – budowania kultury pamięci poprzez rozwijanie zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Jesteśmy instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość. Nie pozostajemy obojętni wobec zmian, również technologicznych, które kształtują tę rzeczywistość. Dlatego po 15 latach corocznego czuwania i towarzyszących mu emocji, wspomnień i wzruszeń, chcemy wprowadzić znaczącą zmianę. Od kilku lat pracujemy nad projektem portalu JP2online.pl, który uruchomimy 18 maja – w dniu 100. urodzin Karola Wojtyły. W środku tego cyfrowego świata stawiamy Jana Pawła z całym bogactwem jego nauczania, z tekstami, dokumentami, filmami i zdjęciami, które pokazują, jak głębokie i wartościowe było jego życie i jak jego pontyfikat zmienił Polskę i świat. Portal będzie narzędziem do codziennego obcowania z Janem Pawłem II i naszym centrum pamięci o Wojtyle. Centrum wirtualnym, które zostanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych naszym patronem – dodaje Michał Senk.

Centrum Myśli Jana Pawła II stara się współtworzyć kulturę żywej i dojrzałej pamięci. W szczególny sposób dotyczy to osoby i nauczania papieża. Mamy świadomość, że pamięć to uczucia, słowa i działania w codzienności. Dlatego w tym roku zapraszamy internetowych uczestników czuwania do akcji „Musicie być mocni mocą miłości”. Na Facebooku można już pobrać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe #mocnimiloscia i dać tym samym sygnał swojej wirtualnej obecności na Placu już teraz, na kilka dni przed samą rocznicą. Co więcej, każdy będzie mógł wyrazić swoje rozumienie myśli papieża poprzez zamieszczenie w komentarzu pod specjalnie przygotowanym z okazji 2 kwietnia postem zdjęć pokazujących, jak dziś interpretuje wezwanie do bycia mocnym – tłumaczy koordynator akcji, Marcin Nowak.

Oczywiście nie chodzi o moc w znaczeniu fizycznym. Mocą, o której mówi Jan Paweł II, jest miłość. To ona daje siłę, to dzięki niej możemy ratować siebie, budować i chronić naszą wspólnotę i pamiętać o solidarności. Ostatecznie tylko ona się liczy – tłumaczy Marcin Nowak.

Na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wzywał: „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć, jak to objawił św. Stanisław i błogosławiony Maksymilian Maria Kolbe. Musicie być mocni miłością, która «cierpliwa jest, łaskawa jest… nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą… nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz wpółweseli się z prawdą». Która «wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma», tej miłości, która «nigdy nie ustaje» (1 Kor 13, 4-8).”

Dziś te właśnie słowa Centrum Myśli Jana Pawła II uczyniło hasłem obchodów 2 kwietnia. Chcemy, by właśnie to hasło «Musicie być mocni mocą miłości» zostało z ludźmi, którzy przez 15 lat przychodzili na Plac Piłsudskiego 2 kwietnia wieczorem. Odpowiadając na to etyczne wezwanie każdy z nas może sprawić, że Jan Paweł II będzie wciąż żywy w nas i poprzez nasze codzienne działania – mówi Michał Senk i dodaje: Dziś ta moc miłości może się wyrazić poprzez odpowiedzialność i solidarność w ramach różnych inicjatyw związanych ze wzajemną troską w czasie epidemii. Ale jak będę mocny/a miłością za pół roku? Za rok? Jak będę umiał przekuć papieskie wezwanie w codzienność?

Jednocześnie uwagę wszystkich Centrum Myśli Jana Pawła II kieruje w stronę cyfrowej rzeczywistości i portalu JP2online.pl. Tam już w maju spotkacie Państwo Jana Pawła II – jego postać, głos, jego słowo. Tam spotkacie świadków jego pontyfikatu i wypowiedzi, które pomogą zrozumieć ten wyjątkowy dla wielu czas – zaprasza dyrektor Michał Senk.

W ramach obchodów 2 kwietnia i akcji Musicie być mocni mocą miłości” Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca wszystkich do innego niż dotychczas bycia razem i wspólnej refleksji nad słowami Jana Pawła II. Nie możemy być razem na Placu Piłsudskiego, ale możemy się zjednoczyć wirtualnie i w tej chwili zatrzymania i refleksji być ze sobą w duchowej łączności. Aby to ułatwić, Centrum przygotowało specjalną nakładkę do zdjęcia profilowego na Facebooku #mocnimiloscia, którą można już pobierać ze strony: www.facebook.com/profilepicframes.

Ponadto, na swoim profilu na Facebooku Centrum Myśli Jana Pawła II 1 kwietnia uruchomi kampanię, w ramach której internauci będą zamieszczać swoje
zdjęcia stanowiące interpretacje słów Jana Pawła II „Musicie być mocni mocą miłości”. Wybrane zdjęcia opublikowane na FB pod postem akcji zostaną zebrane i zamieszczone na portalu JP2online.pl, który Centrum uruchomi 18 maja w 100. urodziny Karola Wojtyły.

2 kwietnia w wieczornych godzinach wirtualnego czuwania, na fanpage’u Centrum Myśli Jana Pawła II przywołane zostaną słowa Jana Pawła II, które stały się źródłem hasła tegorocznych obchodów. Tradycyjnie o godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza”. Na koniec czuwania będzie można posłuchać „Litanii do św. Jana Pawła II” w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jan Krutula oraz solistów Ingi Poskute i Roberta Gierlacha. Koncert ten odbył się 2 kwietnia 2017 roku w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Materiały audio-video do pobrania.

Szczegółowe informacje na stronie centrumjp2.pl oraz na profilu Centrum Myśli Jana Pawła II na Facebooku.

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

tel. 533 318 541

e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 24.03.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.