Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 5.

Jan Paweł II, kochając rozgrywki piłkarskie, starał się zawsze znaleźć sposób na śledzenie wydarzeń sportowych. Podczas audiencji z piłkarzami podkreślał, jak ważny jest sport w życiu każdego człowieka, zwłaszcza młodego. Chciał, aby i inni duszpasterze Kościoła przekazywali młodym pokoleniom przesłanie, które niesie ze sobą ten swego rodzaju znak czasu – sport.

 
Papież niejednokrotnie podkreślał, że Kościół uważa sport za narzędzie wychowania, kiedy szerzy ideały ludzkie i duchowe, kiedy wyrabia w młodzieży lojalność, wytrwałość, przyjaźń, solidarność i pokój. „Przezwyciężając różnicekulturowe i ideologiczne, sport stanowi doskonałą okazję do dialogu i porozumienia między narodami na rzecz budowy upragnionej cywilizacji miłości" mówił w czasie mszy św., którą odprawił dla wszystkich sportowców świata na stadionie olimpijskim w Rzymie (29.10.2000). 
 
Kościół rozumie dzisiaj potrzebę propagowania kultury sportu. W związku z mistrzostwami w piłce nożnej w RPA, tamtejszy Episkopat stworzył nawet specjalną stronę poświęconą tematyce rozgrywek: www.churchontheball.com
 
Można na niej znaleźć podstawowe informacje o mistrzostwach, obejrzeć kilka filmików piłkarskich, zdjęć.
Na przykład kard. Wilfrid Napier, zwiedzając jeden ze stadionów, opowiada o tym, co jest wyjątkowego w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Co jest wyjątkowego w Mundialu? To rywalizacja pomiędzy krajami świata, której zwieńczeniem jest wielki mecz: 22 młodych mężczyzn na murawie walczy, żeby udowodnić, kto ma lepsze umiejętności oraz więcej szczęścia.
Kardynał podbija piłkę i śmiejąc się, mówi „Nie ma mowy, żebym zrobił to jak Ronaldo!”.
 
 
 
 
Źródło: www.ekai.pl

Opublikowano 28.06.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.