Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 4.

Zapraszamy do regularnych spotkań, podczas tych międzynarodowych rozgrywek piłkarskich, z wyjątkowym sportowcem i kibicem – Janem Pawłem II. Jak każdy chłopak w młodości uganiał się za piłką. Będąc już Papieżem, o ile mu pozwalał czas, oglądał mecze piłkarskie w telewizji. A gdy było to niemożliwe, wypytywał o wynik szczególnie ważnych spotkań. Potrafił bardzo dobrze wczuć się w sytuację indywidualnego sportowca.

 
Można się zastanawiać, jakimi słowami wsparłby bramkarzy obecnych mistrzostw. Głównym bohaterem (lub koszmarem) tegorocznych rozgrywek jest chyba… piłka – Adidas Jabulani.
 
Kiedy w 1983 roku Papież przyjął w Castel Gandolfo piłkarzy Lechii Gdańsk, którzy mieli się właśnie spotkać w Pucharze Zdobywców Pucharów ze słynnym Juventusem Turyn, spytał zawodników, kto jest bramkarzem. Gdy z grupy wysunął się Tadeusz Fajfer, rzekł mu z uśmiechem, że domyśla się z własnych doświadczeń, że pewnie gra „najgorzej” z całej drużyny, bowiem wszystko, co złe, zawsze skupia się na bramkarzu!
 

Ciekawostka: Karol Wojtyła podobno kiedy był jeszcze zbyt mały, by grać wspólnie ze starszymi kolegami, ustawiany był jako… słupek. Później, podczas nauki w gimnazjum w Wadowicach próbował swych sił jako obrońca, ale najczęściej grał jako bramkarz. Na tej pozycji występował w szkolnej drużynie żydowskiej („A wykop miał potężny, 50-metrowy” – wspominają koledzy z lat młodości), potem w drużynie uniwersyteckiej w Krakowie. Dlatego, nawet jako następca św. Piotra, szczególną estymą darzył bramkarzy.

Opublikowano 28.06.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.