Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 4.

Zapraszamy do regularnych spotkań, podczas tych międzynarodowych rozgrywek piłkarskich, z wyjątkowym sportowcem i kibicem – Janem Pawłem II. Jak każdy chłopak w młodości uganiał się za piłką. Będąc już Papieżem, o ile mu pozwalał czas, oglądał mecze piłkarskie w telewizji. A gdy było to niemożliwe, wypytywał o wynik szczególnie ważnych spotkań. Potrafił bardzo dobrze wczuć się w sytuację indywidualnego sportowca.

 
Można się zastanawiać, jakimi słowami wsparłby bramkarzy obecnych mistrzostw. Głównym bohaterem (lub koszmarem) tegorocznych rozgrywek jest chyba… piłka – Adidas Jabulani.
 
Kiedy w 1983 roku Papież przyjął w Castel Gandolfo piłkarzy Lechii Gdańsk, którzy mieli się właśnie spotkać w Pucharze Zdobywców Pucharów ze słynnym Juventusem Turyn, spytał zawodników, kto jest bramkarzem. Gdy z grupy wysunął się Tadeusz Fajfer, rzekł mu z uśmiechem, że domyśla się z własnych doświadczeń, że pewnie gra „najgorzej” z całej drużyny, bowiem wszystko, co złe, zawsze skupia się na bramkarzu!
 

Ciekawostka: Karol Wojtyła podobno kiedy był jeszcze zbyt mały, by grać wspólnie ze starszymi kolegami, ustawiany był jako… słupek. Później, podczas nauki w gimnazjum w Wadowicach próbował swych sił jako obrońca, ale najczęściej grał jako bramkarz. Na tej pozycji występował w szkolnej drużynie żydowskiej („A wykop miał potężny, 50-metrowy” – wspominają koledzy z lat młodości), potem w drużynie uniwersyteckiej w Krakowie. Dlatego, nawet jako następca św. Piotra, szczególną estymą darzył bramkarzy.

Opublikowano 28.06.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.