Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 2.

 

Wojtyła od dziecka pasjonował się sportem. Kochał futbol, nierzadko można było go zobaczyć na ulicach rodzinnych Wadowic, gdzie wraz z przyjaciółmi rozgrywał mecze piłkarskie. Na boisku pełnił funkcję obrońcy, a potem przekwalifikował się na bramkarza. W związku z rozgrywkami mundialowymi 2010 zapraszamy do regularnego spotkania z Janem Pawłem II – sportowcem i piłkarzem.

 
Jak co dzień, przywołujemy jedno wydarzenie ze świata futbolu, w którym uczestniczył Papież. Kochał piłkę nożną, co wyrażał m.in. przez przyjmowanie dziesiątek delegacji organizacji sportowych, klubów, jak również byłych i obecnych zawodników.
 
 

Pierwszymi sportowcami przyjętymi na audiencji przez Jana Pawła II byli piłkarze pierwszoligowego zespołu FC Bologna. Zdarzenie to miało miejsce 9 grudnia 1978 roku. Później Papież wielokrotnie spotykał się ze sportowcami. Podczas tych spotkań z ust Jana Pawła II padało wiele poważnych słów, choć czasami także w umiejętny sposób potrafił żartować, tak jak w 1979 roku, kiedy życzył piłkarzom włoskim: „Niech Bóg pozwoli wam strzelić tego gola, który jest ostatecznym i autentycznym przeznaczeniem życia".

Papież uchodził za znawcę sportu, ale nadmiar obowiązków nie pozwalał mu na śledzenie najważniejszych wydarzeń sportowych, przez co nie znał wszystkich gwiazd współczesnego sportu. Kiedy w połowie grudnia 1998 roku w audiencji uczestniczył słynny brazylijski piłkarz Ronaldo, Papież podszedł do niego i zapytał: „A ty chłopcze, czym się zajmujesz?”.
 
 
                            fot. Arturo Mari
 

Opublikowano 05.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.