MUNDIAL z JP2 – część 2.

 

Wojtyła od dziecka pasjonował się sportem. Kochał futbol, nierzadko można było go zobaczyć na ulicach rodzinnych Wadowic, gdzie wraz z przyjaciółmi rozgrywał mecze piłkarskie. Na boisku pełnił funkcję obrońcy, a potem przekwalifikował się na bramkarza. W związku z rozgrywkami mundialowymi 2010 zapraszamy do regularnego spotkania z Janem Pawłem II – sportowcem i piłkarzem.

 
Jak co dzień, przywołujemy jedno wydarzenie ze świata futbolu, w którym uczestniczył Papież. Kochał piłkę nożną, co wyrażał m.in. przez przyjmowanie dziesiątek delegacji organizacji sportowych, klubów, jak również byłych i obecnych zawodników.
 
 

Pierwszymi sportowcami przyjętymi na audiencji przez Jana Pawła II byli piłkarze pierwszoligowego zespołu FC Bologna. Zdarzenie to miało miejsce 9 grudnia 1978 roku. Później Papież wielokrotnie spotykał się ze sportowcami. Podczas tych spotkań z ust Jana Pawła II padało wiele poważnych słów, choć czasami także w umiejętny sposób potrafił żartować, tak jak w 1979 roku, kiedy życzył piłkarzom włoskim: „Niech Bóg pozwoli wam strzelić tego gola, który jest ostatecznym i autentycznym przeznaczeniem życia".

Papież uchodził za znawcę sportu, ale nadmiar obowiązków nie pozwalał mu na śledzenie najważniejszych wydarzeń sportowych, przez co nie znał wszystkich gwiazd współczesnego sportu. Kiedy w połowie grudnia 1998 roku w audiencji uczestniczył słynny brazylijski piłkarz Ronaldo, Papież podszedł do niego i zapytał: „A ty chłopcze, czym się zajmujesz?”.
 
 
                            fot. Arturo Mari
 
Dodano: