Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 2.

 

Wojtyła od dziecka pasjonował się sportem. Kochał futbol, nierzadko można było go zobaczyć na ulicach rodzinnych Wadowic, gdzie wraz z przyjaciółmi rozgrywał mecze piłkarskie. Na boisku pełnił funkcję obrońcy, a potem przekwalifikował się na bramkarza. W związku z rozgrywkami mundialowymi 2010 zapraszamy do regularnego spotkania z Janem Pawłem II – sportowcem i piłkarzem.

 
Jak co dzień, przywołujemy jedno wydarzenie ze świata futbolu, w którym uczestniczył Papież. Kochał piłkę nożną, co wyrażał m.in. przez przyjmowanie dziesiątek delegacji organizacji sportowych, klubów, jak również byłych i obecnych zawodników.
 
 

Pierwszymi sportowcami przyjętymi na audiencji przez Jana Pawła II byli piłkarze pierwszoligowego zespołu FC Bologna. Zdarzenie to miało miejsce 9 grudnia 1978 roku. Później Papież wielokrotnie spotykał się ze sportowcami. Podczas tych spotkań z ust Jana Pawła II padało wiele poważnych słów, choć czasami także w umiejętny sposób potrafił żartować, tak jak w 1979 roku, kiedy życzył piłkarzom włoskim: „Niech Bóg pozwoli wam strzelić tego gola, który jest ostatecznym i autentycznym przeznaczeniem życia".

Papież uchodził za znawcę sportu, ale nadmiar obowiązków nie pozwalał mu na śledzenie najważniejszych wydarzeń sportowych, przez co nie znał wszystkich gwiazd współczesnego sportu. Kiedy w połowie grudnia 1998 roku w audiencji uczestniczył słynny brazylijski piłkarz Ronaldo, Papież podszedł do niego i zapytał: „A ty chłopcze, czym się zajmujesz?”.
 
 
                            fot. Arturo Mari
 

Opublikowano 05.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.