Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 17.Stosunek Jana Pawła II do sportu był głęboko przemyślany i nie ograniczał się tylko do kibicowania. W 1990 roku poświęcił, wybudowany kosztem ponad 170 miliardów lirów Stadion Olimpijski w Rzymie, na którym potem rozgrywano mecze piłkarskich mistrzostw świata.


Ponieważ jednak podczas jego budowy zginęło kilku robotników, pytano Papieża, czy aby na pewno słusznie zrobił. Wówczas wyjaśnił, że poświęcenie stadionu to właśnie wyraz troski Kościoła o świat sportu.

 

Rozwinął tę myśl przy okazji otwarcia najbliższego Mundialu w 1990 roku, kiedy powiedział: "Wartość tych mistrzostw polega przede wszystkim na tym, że wielu ludziom odmiennych kultur i narodowości stwarzają okazję do spotkania, poznania się, nabrania do siebie szacunku i wspólnej rozrywki w ramach lojalnej sportowej walki, opartej na uczciwym współzawodnictwie, wolnej od ulegania pokusom indywidualizmu i przemocy".

Stąd Papież w czasie swego pontyfikatu odprawił kilka razy msze święte na stadionach piłkarskich, nazywając je wówczas „świątynią Boga”. Było tak po raz pierwszy 17 listopada 1982 roku, kiedy to Jan Paweł II odprawił na stadionie Camp Nou mszę na 120.000 osób. podczas wizyty w Hiszpanii. Został wówczas honorowym członkiem FC Barcelona i otrzymał specjalną legitymację klubu – honorowego kibica, nr 108 000.

 fot. z www.mmwarszawa.pl


 

 

 Opublikowano 06.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.