Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 14.

Wspominamy liczne spotkania Papieża ze sportowcami. Najwięcej czasu i uwagi poświęcał on zdecydowanie piłkarzom. Dużo też mówił o znaczeniu i głębi sportu. Bywało że jednym zdaniem skierowanym do rozmówcy, zwrócił uwagę na przesłanie, które zawierał w swoich wystąpieniach.
 
– Pamiętam, że o audiencji poinformowano nas wieczorem. Miała się odbyć następnego dnia o 6 rano – wspomina Tadeusz Gapiński, kierownik drużyny Widzewa. To był rok 1982. – Byłem zaskoczony jego znajomością sportu. Wiedział, że gramy w europejskich pucharach ze słynnym Liverpoolem. Życzył nam, żebyśmy pokonali Anglików. Mówił też o swoim ulubionym klubie, czyli Cracovii, która wówczas była chyba w III lidze. Później z każdym z nas zamienił kilka po zdań. Co najciekawsze, kilka minut po audiencji większość z nas zapomniała, o czym rozmawialiśmy. Tak byliśmy przejęci. Jednym z najmłodszych zawodników ówczesnej drużyny Widzewa był Wiesław Wraga. I on twierdzi, że zapamięta do końca życia po spotkaniu z Ojcem Świętym: – Idąc po schodach do papieskiej biblioteki z każdym stopniem stawałem się mniejszy – opowiada. – Papież podszedł do mnie, pogłaskał mnie po głowie i powiedział: "Taki młody chłopiec, a już gra w piłkę".
  
 
 

Wiele lat później, w czasie obchodzonego w Watykanie Jubileuszu Sportowców, Jan Paweł II skierował do uczestników konferencji o sporcie, zebranych w Auli pPawła VI następujące słowa: "W temacie konferencji mowa jest o «obliczu» i o «duszy» sportu. Sport ujawnia bowiem nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze. Oto dlaczego prawdziwy sportowiec nie powinien dopuszczać, aby kierowało nim wyłącznie obsesyjne dążenie do doskonałości fizycznej, ani podporządkowywać się bezwzględnym prawom produkcji i konsumpcji czy też celom wyłącznie utylitarnym i hedonistycznym." (28 X 2000)

 

 

Opublikowano 06.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.