Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 13.

Papież, jeśli pozwalał mu czas, chętnie oglądał spotkania piłkarskie w telewizji. Bardzo często spotykał się z różnymi sportowymi grupami, nie tylko piłkarzami. Podczas tych spotkań niestrudzenie i z wielką konsekwencją przypominał o wyjątkowych walorach sportu, które winny być rozwijane i transferowane na inne obszary życia.
 
Wg Jana Pawła II, sport jest ważnym fragmentem życia, ale nie całym życiem, i z tego też tytułu winien wpisywać się w proces harmonijnego doskonalenia człowieka i sięgania przez niego po najwyższe wartości. Właśnie dlatego w oczach Papieża mecze piłkarskie były zawsze interesującymi widowiskami, nie zaś nerwową rywalizacją drużyn.
 
Papieżowi obce było fanatyczne trzymanie się jednego klubu. Gdy w Pucharze UEFA z rzymskim Lazio grała Wisła Kraków,  Jan Paweł II ponoć trzymał kciuki za „Białą Gwiazdę” (ks. bp Stanisław Dziwisz – honorowy kibic… Lazio – za jej rywali), choć emocjonalnie czuł się związany z Cracovią oraz wiedział, że kibice Cracovii i Wisły od dawna są wrogo do siebie nastawieni.

Kiedy przed laty na środowej audiencji ogólnej w Watykanie pojawili się kibice Wisły, Ojciec Święty od razu zażartował: "Zawsze myślałem, że Wisła płynie przez Kraków do Gdańska i do Bałtyku. Dziś się okazało, że Wisła płynie do Rzymu!".

 

żródło: PAP/Internet

Opublikowano 06.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.