MUNDIAL z JP2 – część 12.

Kibicując codziennie mundialowym rozgrywkom i towarzyszącym temu dyskusjom na temat przyszłości piłki nożnej, przypomnijmy sobie, jak Papież postrzegał sens i głębię sportu. Mowił o tym często, zwłaszcza przy okazji spotkań z piłkarzami. W czasie Mszy św. w 2000 roku na stadionie olimpijskim odniósł się do kilku problemów nękających uczciwe współzawodnictwo, przypomniał też o uniwersalnym wymiarze sportu i jego transcendencji.

 

Przytaczając słowa św. Pawła, Papież powiedział: „«Każdy, który staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś nieprzemijającą» (1 Kor 9, 25). Każdy chrześcijanin jest powołany, aby być sprawnym zawodnikiem Chrystusa, to znaczy wiernym i odważnym świadkiem Jego Ewangelii. Ale by z powodzeniem spełniać to zadanie, musi być wytrwały w modlitwie, ćwiczyć się w cnocie i we wszystkim naśladować Boskiego Mistrza”. (Rzym, 29 X 2000).

 

Ciekawe, że niektórzy piłkarze, i inni sportowcy, potrafili dosłownie traktować słowa papieskie…

Patryk Małecki, jako piłkarz Wisły Kraków, w rozmowie z Piotrem Tymczakiem z „Dziennika Polskiego” powiedział wprost: „Nie wstydzę się tego, że chodzę do kościoła. Wiem, że niektórym jest do niego nie po drodze. Inni są w nim raz na jakiś czas. To są ich sprawy. Nie wnikam w to. Ja mam coś takiego, że czuję się źle, kiedy jakiegoś dnia nie mogę być w kościele”.

Zawodnik ten ma na przedramieniu wytatuowany portret Jana Pawła II.

„To był mój pomysł. Jan Paweł II był dla mnie autorytetem. Bardzo chciałem go uwiecznić na swoim ciele i tak się stało. To był dar od Boga, żeby zrobić sobie taki tatuaż (uśmiech). Nie wiem, czy tak było, ale na pewno jest coś w tym. Odkąd mam ten tatuaż moja kariera zaczęła iść w górę” – wyjaśnił Małecki.

„Były czasy, kiedy stwarzałem problemy. Częściej myślałem o dziewczynach, dyskotekach i alkoholu niż o piłce nożnej. Między innymi dzięki Papieżowi zmieniłem się w dobrego człowieka” - powiedział. Wypowiedzi pomocnika Wisły Kraków opublikował m.in. oficjalny portal internetowy UEFA.

„Dziś jestem dojrzalszym człowiekiem. Myślę już tylko i wyłącznie o futbolu. W czasie wakacji, kiedy inni piłkarze biorą sobie kilka dni wolnego, ja udaję się na siłownię lub basen. Jestem świadom tego, że mam talent i byłoby grzechem go zmarnować” - powiedział Patryk Małecki. Piłkarz, który w minionym sezonie był jednym z najlepszych zawodników Wisły, powiedział, że na jego życie duży wpływ miały nauki Jana Pawła II. „On pomógł mi stać się dobrym człowiekiem” - dodał Małecki.

 

 

Źródło:  www.pl.uefa.com

oraz      www.dziennik.krakow.pl

 

 

Opublikowano 01.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.