Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 11.

 
Czy Jan Paweł II jako dawny sportowiec, zakochany w piłce kibic, miał jakiś realny wpływ na życiowe postawy innych sportowców? To pytanie zadają sobie dziennikarze śledzący wydarzenia na stadionach oraz liczni biografowie Papieża. Na pewno był wychowawcą, którego słów się nie zapomina…

 
Mourinho, obecny trener Realu Madryt, uważa, że Jan Paweł II to najważnejsza postać historyczna, zaś Biblie uważa za swoją najważniejszą książkę. Co zapamiętał ze słów Papieża dotyczących piłki? – "Nie jesteś tylko mistrzem na boisku, ale człowiekiem, który całą swoją postawą daje przykład wielu młodym ludziom, którzy potrzebują lidera, a nie idoli". Dlatego, jak mówi, stara się tym żyć: "Jestem spokojnym człowiekiem, kocham moją rodzinę, lubię proste rzeczy. Nic się nie zmieniłem, jestem taki sam, jak 20 lat temu. Czasami się wściekam, kiedy widzę przyjaciela, który widząc mnie, rozmawia ze strachem, tak, jakbym się zmienił. Nie, jestem taki sam i nie chcę, by kibice myśleli, że piłka zmieniła mnie jako człowieka. (…)
Umiejętność liderowania powinna być dostosowana do tych, którym przewodzisz. Powinieneś mieć pewne zachowania wpływające na drużynę, gdy masz w niej sześciu czy siedmiu zawodników, którzy lepiej grają bez presji. I powinieneś mieć inne zachowania, gdy twoi zawodnicy lepiej grają pod presją.
Dam wam przykład. Gdybym powiedział Drogbie, że jego gra była gówniana, to w następnym meczu trafiałby z każdej pozycji. Jednak z drugiej strony są piłkarze, którzy po usłyszeniu takich słów, w następnym meczu nie dotknęliby piłki, ponieważ byliby dobici wewnętrznie. Liderowanie to trudna rzecz i bardzo specyficzna. Nie jest jednokierunkowa. Początki są takie same, ale potem musisz poznać osoby, z którymi pracujesz.”
 
Ankieta Mourinho:
  Kolor: Niebieski.
  Marka samochodu: Ferrari.
  Stadion: Arena auf Schalke.
  Film: 24.
  Piosenka: Filhos do dragao. Piosenka, którą napisałem przed finałem Pucharu UEFA z sekretarzem technicznym i lekarzem, puściliśmu ją przed meczem. Śpiewam ją do dziś.
  Zaleta: Szczerość.
  Wada: Nie rozdaję numeru mojego telefonu i niektórzy ludzie uważają, że o nich zapominam. To nieprawda. Nigdy nie zapominam o przyjaciołach i ludziach, którzy ze mną pracowali.
  Czego nienawidzę w ludziach: Hipokryzji.
  Imię kobiety: Mathilda.
  Książka: Biblia.
  Postać historyczna: Jan Paweł II.
  Polityk: Żaden.
  Czyn historyczny: Rewolucja goździków w 1974 roku.
  Gdybym nie był trenerem, to: Byłbym profesorem.
 Idol piłkarski: Mój ojciec i Eusebio. Mój ojciec nie był najlepszym bramkarzem na świecie, ale zawsze za takiego go uważałem. A Eusebio był najlepszym piłkarzem.
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 

Opublikowano 28.06.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.