Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 10.

Kibicując tegorocznym rozgrywkom mundialowym, zaskakaującym nas wyjątkowo nieoczekiwanymi wynikami, zapraszamy do spojrzenia na sport oczami Jana Pawła II, swego czasu piłkarza, zagorzałego kibica, którym był do końca życia. Do tej pory jego liczne wypowiedzi na temat tej dyscypliny sportu są cytowane i przypominane przez wielu dziennikarzy.

 
 
„Washington Post” zacytował pewnego dnia słowa prezesa Włoskiej Federacji Piłkarskiej, Franca Carrara: „Jan Paweł II był papieżem, który uważał sport za jeden z najważniejszych nośników dialogu między ludźmi, zwłaszcza między ludźmi młodymi. Dzieci, młodzież i wszyscy sportowcy całego świata, w ciągu 27 lat jego pontyfikatu doznawali szacunku i nadzwyczajnej miłości Jana Pawła II. Nie ulega wątpliwości, że pamięć jego pozostanie w sercach i umysłach wszystkich”.
 
 
fot. pochodzi z www.pilka.pl
 
Papież często przestrzegał młodych przed idolatrią, zbytnim uwielbieniem siebie dla innych. Przypominał, że odpowiedzialność piłki nożnej jako niezwykle popularnej dyscypliny sportowej jest szczególna. Powinna ona przeciwstawiać się wszechobecnej kulturze egoizmu, zachłanności i przemocy. Życzę zwłaszcza wam, drodzy młodzi zawodnicy, abyście uprawiali sport w duchu lojalności i zdrowego współzawodnictwa. Wtedy pomoże on wam odważnie i uczciwie stawać do trudnych zawodów życiowych, z radością i pogodną ufnością w przyszłość”. (26 VI 2004 — Do przedstawicieli Włoskiego Ośrodka Sportu)
 
 
 
Źródło:
– www.washingtonpost.com,
– www.opoka.org.pl
 
 

Opublikowano 28.06.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.