Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 1.

 

W związku z rozpoczętymi rozgrywkami Mundial 2010 zapraszamy wszystkich serdecznie do codziennego spotkania z Janem Pawłem II – sportowcem i piłkarzem. Prawie każdego dnia rozgrywek będziemy starać się przywołać choć jedno wydarzenie ze świata futbolu, w którym uczestniczył Papież. Swoją miłość do piłki nożnej wyrażał on m.in. przez przyjmowanie dziesiątek delegacji organizacji sportowych, klubów, jak również byłych i obecnych zawodników.

 
Karol Wojtyła od dziecka pasjonował się sportem. Kochał futbol, nierzadko można było go zobaczyć na ulicach rodzinnych Wadowic, gdzie wraz z przyjaciółmi rozgrywał mecze piłkarskie. Na boisku pełnił funkcję obrońcy, a potem przekwalifikował się na bramkarza. Jan Paweł II, jako zapalony sportowiec, kibic, śledził również mistrzostwa piłki nożnej.
 
 
  • Przytoczmy wspomnienia mundialowe z 1982 roku.
 
Zbigniew Boniek trafił do słynnego Juventusu Turyn po mistrzostwach w Hiszpanii w 1982 roku, gdzie Polacy trenowani przez Antoniego Piechniczka zajęli III miejsce.
„Przed mistrzostwami w Hiszpanii zahaczyliśmy o Watykan, atmosfera była bardzo sympatyczna – wspomina samą audiencję oraz duże poczucie humoru Papieża Boniek. – Drużyna wręczyła Janowi Pawłowi II koszulkę i piłkę. Ja jako ten z «niewyparzonym językiem», zwróciłem się do Papieża bezpośrednio. Poprosiłem Ojca Świętego, żeby się za nas pomodlił. Papież odparł: «Pan Bóg z piłką nie ma nic wspólnego».
 
Potem jednak był wspaniały mundial w Hiszpanii, III miejsce na świecie i przejście do Juventusu. Już jako piłkarz Starej Damy Boniek ponownie gościł u Papieża. Gdy ten zobaczył Platiniego i spółkę, zapytał: Gdzie jest Boniek?.
Ksiądz zachęcająco kiwnął ręką, abym podszedł do Papieża – wspomina Boniek. – Ojciec Święty wziął mnie za rękę, lekko uśmiechnął się i szepnął do mnie: «Gdybym wiedział, że będziemy trzecią drużyną na świecie, to bym powiedział wtedy, że się za was pomodlę».
 
 
:-) Warto  zresztą wspomnieć ten pamiętny Mundial…
 
www.youtube.com/watch?v=6iytCvNIqXI

 
 

Opublikowano 28.06.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.