Z wielką radością przedstawiamy opis mini projektów – własnych inicjatyw naszych wolontariuszy, które w roku 2013/2014 udało nam się zrealizować:
– Akademia Umiejętności Nadzwyczajnych to cykl spotkań prowadzonych przez wolontariuszy od kwietnia do maja. Pomysłodawczynią i główną realizatorką była wolontariuszka Milena Kęska. Zajęcia były skierowane do podopiecznych OPS Wola. W czasie ich trwania dzieci i młodzież, zetknęły się z nauką różnych umiejętności. W ramach powyższego projektu odbyły się: zajęcia integracyjne (służące poznaniu się grupy z prowadzącymi zajęcia); zajęcia plastyczne (prowadzone w sposób kreatywny, np. pod hasłem: „Zróbmy coś z niczego” – zakładające pobudzenie twórczości oraz wyobraźni podopiecznych OPS Wola); zajęcia muzyczno-ruchowe (przyczyniające się do rozładowania nadmiaru energii oraz negatywnych emocji podopiecznych, a także wspólne opanowanie układu tanecznego, zakładającego wspólne jego tworzenie przez uczestników zajęć); zajęcia dykcyjne (służące polepszeniu funkcjonowania aparatu artykulacyjnego); zajęcia teatralne i/lub z wykorzystaniem dramy.
– Szkolenie „Profilaktyka stomatologiczna u osób w wieku podeszłym”, które 8 maja 2014 roku zorganizowała studentka stomatologii – Ewelina Wiśniewska, dla podopiecznych hospicjum. Podczas szkolenia wolontariuszka omówiła najczęstszych problemy stomatologicznych u osób starszych, ich etiologii oraz działań zapobiegających występowaniu chorób w obrębie jamy ustnej oraz zapoznała uczestników z metodami i zabiegami stosowanymi w profilaktyce domowej.
– Wielkanocny koncert w hospicjum Marcina Szczurskiego – koncert odbył się w siedzibie hospicjum stacjonarnego Caritas na Krakowskim Przedmieściu. Występ miał charakter wielkanocny, a prezentowany materiał odnosił się głównie do tego, że człowiek po gorszych chwilach w życiu, zawsze na końcu podnosi się i osiąga szczęście. Piosenki śpiewane były w języku angielskim oraz polskim. Kilka utworów prezentowanych było w prawie każdej sali. W klimat świąteczny wprowadził utwór „Hallelujah”. Warto dodać, ze Marcin śpiewał także swoje własne kompozycje, które ostatnio nagrywał w studiu muzycznym w Warszawie. Między innymi swój debiutancki utwór „Przeczucie” o wspomnieniu najpiękniejszych chwil w życiu, nawet jeśli następuje gorszy moment. Wokaliście zależało na tym, żeby poprzez swoje interpretacje i muzykę podopieczni Caritas poczuli się lepiej i przekonali się o pięknie i dobru tego świata.
– Spacer z podopiecznymi hospicjum – 10 maja odbył się spacer na warszawską starówkę organizowany przez wolontariuszkę Małgosię Maciejewską, która na co dzień opiekuje się podopiecznymi hospicjum. Mimo kapryśnej pogody, wolontariusze z podopiecznymi udali się na starówkę na lody. Choć hospicjum znajduje się w bliskiej odległości od Starego Miasta, okazało się, że niektórzy z podopiecznych mieli okazję być na starówce pierwszy raz od wielu lat.
– Warsztaty z autoprezentacji – Tomasz Reczko, wolontariusz Inkubatora Miłosierdzia, przygotował dla wolontariuszy OPS-u Wola szkolenie, które pozwoliło im na udoskonalenie swojej autoprezentacji. Podczas zajęć omówione zostały teoretyczne oraz praktyczne kwestie związane z interakcjami międzyludzkimi. Słuchacze brali udział zarówno w mini wykładach, jak i w różnorodnych ćwiczeniach; wspólnie rozważali wiele kwestii problemowych i prowadzili dyskusje. Oprócz zagadnień związanych z teorią autoprezentacji Tomek omówił również temat komunikacji werbalnej i niewerbalnej, opowiadał też o autoprezentacji w Internecie. Uczestnicy szkolenia mogli ponadto zastosować wiadomości teoretyczne w praktyce – każdy z nich indywidualnie ćwiczył swoją autoprezentację przed kamerą.
– Warsztaty wielkanocne w Domu Dziecka Nr 10 – na początku kwietnia Kasia Kmieć wraz z innymi wolontariuszkami zorganizowała warsztaty plastyczne przed Świętami Wielkiej Nocy. Podczas warsztatów dzieci różnymi technikami robiły ozdoby oraz kartki świąteczne.
– Warsztaty artystyczne „Nasz autoportret” – Mariusz Grabarski, wolontariusz Inkubatora Miłosierdzia, przeprowadził warsztaty artystyczne pt. „Nasz autoportret” dla dzieci i młodzieży z osiedla na ul. Piaskowej. W pierwszym tygodniu warsztatów tworzył wraz z uczestnikami projektu, tzw. „wizytówki”, czyli duże płachty materiałów o wymiarach 4 x 1,5 metrów. Na „wizytówkach” młodzież za pomocą barw, kształtów, a także różnorodnych napisów ukazały wizję artystyczną samych siebie. W drugim tygodniu warsztatów uczestnicy projektu wraz ze swoimi rodzicami przygotowywali instalację artystyczną, czyli duże sześcienne, kolorowe bryły, które stanęły na osiedlu na ul. Piaskowej. To sztuka użytkowa – bryły małą służyć dla dzieci i młodzieży jako element scenerii bitwy morskiej czy pięknego ogrodu Alicji z krainy czarów. Starszym zaś służą jako miejsce spoczynku i spotkań sąsiedzkich. Projekt powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców Kultury „Kulturnatywa” i Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Wola m.st. Warszawy.