Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Międzynarodowa debata: „Moralny kapitalizm?”

Zapraszamy serdecznie na debatę „MORALNY KAPITALIZM?”, do której zaprosiliśmy grono międzynarodowych ekspertów, przedstawicieli różnych opcji i poglądów, zjednoczonych i skupionych wokół wspólnego celu: odnalezienia antidotum na aksjologicznych kryzys we współczesnej ekonomii. 

 

 

 

 

Nowością tegorocznej edycji Dziedzińca Dialogu są debaty ekonomiczne zorganizowane wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. W międzynarodowym panelu dyskusyjnym  zatytułowanym „Moralny kapitalizm” udział wezmą 

  • Domingo Sugranyes Bickel – przewodniczący Fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice
  • prof. Jens Lowitzsch – profesor Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie n/Odrą
  • prof. Marek Belka Prezes Narodowego Banku Polskiego.
  • prof. Tomasz Dołęgowski – profesor Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
  • dr Michał Łuczewski – socjolog, psycholog, metodolog, adiunkt wydziału Filozofii i Socjologii, Uniwersytet Warszawski, wicedyrektor Centrum Myśli JP2 

Wydarzenie jest elementem tegorocznego Dziedzińca Dialogu, spotkania wierzących i niewierzących, organizowanego przez Archidiecezję Warszawską oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytucję Kultury m.st. Warszawy. 

 

 

 Decyzje gospodarcze nigdy nie będą wolne od wymiaru etycznego – uważa prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Powyższa wypowiedź znalazła się w opublikowanej właśnie książce pt. „Przewodnik po moralnym kapitalizmie”. Publikacja ta stała się punktem wyjścia dla debaty „Moralny kapitalizm?”. 
Kryzys gospodarczy początku XXI wieku ujawnił pęknięcia fundamentów współczesnej ekonomii. Ma on wiele twarzy: piramidy finansowe (Murdoff, Zeekrewards, Finroyal), bańki spekulacyjne (afera dot-com, mania hipoteczna, wysokie ceny ropy, ataki na wartość walut, itp.), rosnące zadłużenie państw (casus Grecji), pogłębiające rozwarstwienie. Wydaje się, że kryzys nie jest wyjątkiem, ale istotą obecnego systemu. Kryzys pokazał, jak błędne było częste utożsamianie idei wolnego rynku z nieregulowanym rynkiem – pisze Marek Belka. 

transmisja live: www.dziedziniecdialogu.pl lub www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II
zaproszenia na spotkanie można zamawiać drogą mailową: dziedziniec@centrumjp2.pl

5 października, godz. 17:00
NARODOWY BANK POLSKI
ul. Świętokrzyska 11/21
sala im. Władysława Grabskiego
Warszawa

 

 url

Opublikowano 01.10.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.