Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Miasto Miłosierdzia – idea

Idea Festiwalu Dobroczynności „Miasto Miłosierdzia”:

Podczas wydarzenia pragniemy zaprezentować inicjatywy powstałe z potrzeby pomagania innym, ukazać Warszawę jako miasto wrażliwe społecznie i promować różnorodne dobre praktyki w dziedzinie działań społecznych. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby prywatne oraz instytucje, które działają na rzecz potrzebujących w Warszawie. Proponowane działania będą miały ciekawą i atrakcyjną, również dla przechodniów, formę – mają łączyć w sobie naukę i zabawę, być interaktywne, skutecznie promować ideę pomagania innym i wolontariat. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na przedsięwzięcia łączące idee wolontariatu i sportu. Chcemy też wzbudzić w ludziach przekonanie, że mogą pomagać i że czasem jest to łatwiejsze niżby się wydawało. Liczymy, że zechcą Państwo włączyć się do tej inicjatywy i podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z działaniami na rzecz innych.

Instytucje są bardzo ważne i nieodzowne, jednakże żadna instytucja sama z siebie nie zastąpi ludzkiego serca, ludzkiego współczucia, ludzkiej miłości, ludzkiej inicjatywy, gdy chodzi o wyjście naprzeciw cierpieniu drugiego człowieka. Odnosi się to do cierpień fizycznych; o ileż bardziej jeszcze, gdy chodzi o różnorodne cierpienia moralne, gdy przede wszystkim cierpi dusza.

Jan Paweł II, Salvifici doloris, 29

Opublikowano 25.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.