MIASTO MIŁOSIERDZIA 2016

Już w lipcu tego roku w Polsce odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Czasem je poprzedzającym są Dni w Diecezjach – szacuje się, że do Warszawy przybędzie wówczas ok. 30.000 pielgrzymów z różnych stron świata. Tematem ŚDM są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), a odpowiedzią na to wezwanie jest właśnie projekt „MIASTO MIŁOSIERDZIA”. Chcemy pokazać, że miłosierdzie może zmienić nasze miasto!

„(…) relacja miłosierdzia opiera się na wspólnym przeżyciu dobra, jakim jest człowiek, na wspólnym doświadczaniu tej godności, jaka jest jemu właściwa (…). W swoim właściwym i pełnym kształcie MIŁOSIERDZIE objawia się jako dowartościowywanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i w człowieku” (Jan Paweł II, Dives in Misericordia, 6). Jak nauczał Papież, miłosierdzie to „miłość czynna, miłość, która zwraca się do człowieka, ogarnia wszystko, co składa się na jego człowieczeństwo. Miłość ta w sposób szczególny daje o sobie znać w zetknięciu z cierpieniem, krzywdą, ubóstwem, w zetknięciu z całą historyczną <<ludzką kondycją>>, która na różne sposoby ujawnia ograniczoność i słabość człowieka, zarówno fizyczną, jak i moralną” (JP2, DiM, 2).

„Miasto miłosierdzia” odbędzie się w czasie Dni w Diecezjach na terenie całego miasta. Pomiędzy 20 a 25 lipca warszawiacy i pielgrzymi będą zaproszeni do czynienia miłosierdzia w Warszawie – tak aby stała się ona rzeczywiście MIASTEM MIŁOSIERDZIA! We współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi społecznościami planujemy różnorodne działania – dla dzieci, osób ubogich, bezdomnych, samotnych i potrzebujących. Chcemy pokazać, że każdy człowiek może dawać miłosierdzie, ale i każdy z nas go potrzebuje. Każdy może budować Miasto Miłosierdzia – może być jego budowniczym i mieszkańcem!

Wszystkich zainteresowanych – a zwłaszcza wolontariuszy i przedstawicieli organizacji pozarządowych – prosimy o kontakt: uadamowicz@centrumjp2.pl, tel. 22 826 42 22.

Pobierz:

Opublikowano 11.04.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

materiały
Mapy dobrych praktyk i debata „Jak żyć pod wspólnym dachem? Szanse i wyzwania integracji migrantów w Polsce” – zobacz materiały pokazujące dobre praktyki w integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym.
Trzy głośne filmy o dziecięcej perspektywie i prawach dziecka, spotkania z ekspertami oraz dyskusje o współczesnych wyzwaniach w ochronie najmłodszych – tak zapowiada się tegoroczna odsłona cyklu „Człowiek w Centrum” w Centrum Myśli Jana Pawła II.
W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.