Miasto Dialogu | debaty

Grafika przedstawiająca głowę i budynek, napis "Miasto dialogu seminaria badania debaty"

Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Podejmujemy w nim refleksję nad wartością i jakością życia człowieka w mieście. Hasłem przewodnim jest zaproponowana przez Jana Pawła II idea „miasto na miarę człowieka”, która zakłada podporządkowanie struktur i działań miasta oczekiwaniom jego mieszkańców. Oznacza więc potrzebę tworzenia takiej przestrzeni, w której każdy będzie czuł się gospodarzem współodpowiedzialnym za miasto, a nie jego anonimową częścią.

W najbliższych miesiącach poświęcamy uwagę zależnościom między różnymi formami ubóstwa a aktywnością i społecznym zaangażowaniem warszawiaków. Szczególnie interesuje nas ubóstwo ukryte, które narusza godność człowieka tj. uniemożliwia mu udział w kulturze i życiu społecznym, atomizuje, zamyka w świecie bez nadziei.  Te działania podsumujemy publikacją „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej – case study budowania podmiotowości mieszkańców miasta”.

Obejrzyj

Czy rozumiemy procesy polityczne toczące się wokół nas? Zapraszamy do obejrzenia debaty.
W jaki sposób mieszkańcy miast okazują swoją solidarność? I czy wszyscy na tę solidarność mogą liczyć?
Czym jest ubóstwo? Jak w kontekście polskich metropolii ubóstwo powinniśmy rozumieć i na co zwracać szczególną uwagę?
O tym jak definiować więzi i w czym się wyrażają. Czy zadowolenie mieszkańców z jakości życia w mieście przekłada się na wzrost więzi z miastem?
Czy wszyscy mieszkańcy są obywatelami? Jaka jest droga od mieszkańca do świadomego obywatela? Jakie zagrożenia dla podmiotowości stwarza wielka metropolia?

WSPÓŁORGANIZATOR:

logotyp

PARTNER: Redakcja „Międzymiastowo” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego

Opublikowano 09.11.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.