Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Męskie spojrzenie na Tajpej – relacja cz. 3

Dziś spojrzymy na Tajpej z perspektywy Konrada. 4 linie metra, rowery, aparaty fotograficzne i pałeczki do jedzenia… Zapraszamy do lektury!


Moim pierwszym wrażeniem po przylocie do Tajwanu było przytłaczające gorąco. Klimat na wyspie jest niewiarygodnie wilgotny i ciepły.

Ludzie są tu uprzejmi i przyjacielscy. Podczas wędrówek po zatłoczonych ulicach tego kraju cały czas czujesz niezwykłą atmosferę dalekiego Wschodu, uderza cię brzmienie oryginalnego języka, zwraca twoją uwagę mnogość restauracji i przydrożnych barów oraz orientalna kultura. W samym Tajpej i jego okolicach funkcjonuje dobrze rozwinięty transport (4 linie metra!). Tutejsze szkoły są na wysokim poziomie, a ceny ubrań lub jedzenia – niezbyt wygórowane.

Widziałem już piękne wybrzeże, muzea, nocne markety, zaliczyłem przejażdżkę rowerową, basen, a nawet SPA. Byłem także w górach oraz w okolicach Danshue i Taipei. Odwiedziłem muzeum rzeźby i kupiłem kilka par pałeczek oraz inne pamiątki. Krótko mówiąc: nie próżnuję (jeszcze się nie zdarzyło, żebym się nudził choćby 10 minut).

Do tutejszego jedzenia trzeba się przyzwyczaić – nie ma wyjścia. Ono jest w zasadzie dobre, tylko czasem zbyt „aromatyczne” i słodkie. A używanie pałeczek nie przysparza wielu trudności, a nawet bywa zabawne i przyjemne. Zaczynam się przed każdym posiłkiem zastanawiać, jakimi należy włożyć w nie pałeczki.

Tajwańczycy wprost kochają robić sobie zdjęcia! Nie wychodzą z domu bez aparatu fotograficznego i starają się uchwycić niemalże wszystko.

Dzisiaj byliśmy w ekskluzywnej „self service” restauracji hotelowej. Potem odwiedzaliśmy Muzeum Poczty (znalazły się tam wzmianki i o polskiej), a następnie wjechaliśmy najszybszą na świecie windą na drugi pod względem wysokości budynek na świecie – Tajpej 101. Panorama miasta i okolic z wysokości 500 metrów wyglądała niesamowicie.

Konrad

06.07.2010.

 

Opublikowano 08.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.