Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Majówka na Skarpie już w niedzielę!

W niedzielę 25 maja już po raz trzeci odbędzie się największy w Warszawie piknik kulturalno-rekreacyjny – Majówka na Skarpie. Centrum Myśli Jana Pawła II też tam będzie!

Majówka jest wydarzeniem plenerowym skierowanym do wszystkich warszawiaków oraz turystów, promującym aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. To dzień, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka stolicy wspólnie ze znajomymi i rodziną może przyjść na piknik do miejskiego parku lub ogrodu oraz skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, m. in. wystaw i pokazów filmowych, warsztatów i spotkań, gier miejskich i spacerów, koncertów i spektakli, targów zdrowej żywności, akcji artystycznych i pikników. Wspólny program przygotowały znane stołeczne instytucje kultury. Wśród nich m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Łazienki Królewskie, Centrum Sztuk Współczesnej Zamek Ujazdowski, Uniwersytet Warszawski, Ogród Botaniczny UW, Centrum Myśli Jana Pawła II, Teatr Polski oraz fundacje, kawiarnie i księgarnie tworzące nieformalną koalicję Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Tegoroczną Majówkę organizuje 28 instytucji i miejsc kultury, które specjalnie na ten dzień zaplanowały 66 wydarzeń, po których poprowadzi nas 5 ścieżek tematycznych: sportu i rekreacji, sztuk wizualnych, historii, muzyki i przyrody. Teren Majówki obejmuje szeroki pas zieleni, alejek i parków położonych na skarpie warszawskiej wzdłuż Wisły od Parku Żeromskiego do Królikarni.

W tym roku Majówka na Skarpie rozpoczyna się z pierwszym brzaskiem słońca, kiedy w Królikarni rozbrzmiewać będzie muzyka eksperymentalna inspirowana przestrzenią Parku Rzeźby. Spragnieni obcowania z naturą będą mogli nie tylko piknikować, ale także uczestniczyć w warsztatach florystycznych i stworzyć własne kompozycje kwiatowe w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas pikniku na Książęcem organizowanym przez Fundację Culture Shock będzie można przyłączyć się do działań animacyjnych, odpocząć na kocu oraz spróbować produktów od lokalnych rolników i sadowników. Kooperatywy spożywcze zadbają, abyśmy przez cały dzień zdrowo i smacznie podjadali ekologiczne przekąski, domowe wypieki i przetwory. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza proponuje najmłodszym „Piknik Literacki”, multidyscyplinarny projekt edukacyjny dla dzieci i rodziców. Muzeum Narodowe organizuje tego dnia warsztaty plastyczne, inspirowane obrazami ze swojej kolekcji, połączone z wodowaniem statków w muzealnej fontannie. Do tworzenia wspólnej instalacji muzycznej na Skwerze Wodiczko zaprosi Muzeum Fryderyka Chopina. Podczas terenowej gry rodzinnej przygotowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie odkryjemy tajemnice skrywane w pałacowych wnętrzach i ogrodach. Dla pasjonatów teatru Teatr Polski przygotował kiermasz unikalnych rekwizytów i kostiumów teatralnych oraz spektakl. Na Browarnej spragnieni filiżanki kawy włączą się w radosny happening „Rzeka Dobrych Życzeń” w Klubokawiarni Grawitacja albo wysłuchają wykładu „Projekt dla Skarpy” w księgarnio-kawiarni Tarabuk. Program zakończy koncert finałowy „Dzika muzyka z serca Polski” Tria Janusza Prusinowskiego w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowe informacje, program i mapa wydarzeń: www.drogakultury.waw.pl

Organizatorem Majówki na Skarpie jest Warszawska Droga Kultury na Skarpie. Wydarzenie koordynuje Fundacja Culture Shock, partner Warszawskiej Drogi Kultury. Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Warszawa.

plan_skarpy

 

Opublikowano 19.05.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II