W niedzielę 25 maja już po raz trzeci odbędzie się największy w Warszawie piknik kulturalno-rekreacyjny – Majówka na Skarpie. Centrum Myśli Jana Pawła II też tam będzie!
Majówka jest wydarzeniem plenerowym skierowanym do wszystkich warszawiaków oraz turystów, promującym aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. To dzień, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka stolicy wspólnie ze znajomymi i rodziną może przyjść na piknik do miejskiego parku lub ogrodu oraz skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, m. in. wystaw i pokazów filmowych, warsztatów i spotkań, gier miejskich i spacerów, koncertów i spektakli, targów zdrowej żywności, akcji artystycznych i pikników. Wspólny program przygotowały znane stołeczne instytucje kultury. Wśród nich m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Łazienki Królewskie, Centrum Sztuk Współczesnej Zamek Ujazdowski, Uniwersytet Warszawski, Ogród Botaniczny UW, Centrum Myśli Jana Pawła II, Teatr Polski oraz fundacje, kawiarnie i księgarnie tworzące nieformalną koalicję Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Tegoroczną Majówkę organizuje 28 instytucji i miejsc kultury, które specjalnie na ten dzień zaplanowały 66 wydarzeń, po których poprowadzi nas 5 ścieżek tematycznych: sportu i rekreacji, sztuk wizualnych, historii, muzyki i przyrody. Teren Majówki obejmuje szeroki pas zieleni, alejek i parków położonych na skarpie warszawskiej wzdłuż Wisły od Parku Żeromskiego do Królikarni.
W tym roku Majówka na Skarpie rozpoczyna się z pierwszym brzaskiem słońca, kiedy w Królikarni rozbrzmiewać będzie muzyka eksperymentalna inspirowana przestrzenią Parku Rzeźby. Spragnieni obcowania z naturą będą mogli nie tylko piknikować, ale także uczestniczyć w warsztatach florystycznych i stworzyć własne kompozycje kwiatowe w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas pikniku na Książęcem organizowanym przez Fundację Culture Shock będzie można przyłączyć się do działań animacyjnych, odpocząć na kocu oraz spróbować produktów od lokalnych rolników i sadowników. Kooperatywy spożywcze zadbają, abyśmy przez cały dzień zdrowo i smacznie podjadali ekologiczne przekąski, domowe wypieki i przetwory. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza proponuje najmłodszym „Piknik Literacki”, multidyscyplinarny projekt edukacyjny dla dzieci i rodziców. Muzeum Narodowe organizuje tego dnia warsztaty plastyczne, inspirowane obrazami ze swojej kolekcji, połączone z wodowaniem statków w muzealnej fontannie. Do tworzenia wspólnej instalacji muzycznej na Skwerze Wodiczko zaprosi Muzeum Fryderyka Chopina. Podczas terenowej gry rodzinnej przygotowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie odkryjemy tajemnice skrywane w pałacowych wnętrzach i ogrodach. Dla pasjonatów teatru Teatr Polski przygotował kiermasz unikalnych rekwizytów i kostiumów teatralnych oraz spektakl. Na Browarnej spragnieni filiżanki kawy włączą się w radosny happening „Rzeka Dobrych Życzeń” w Klubokawiarni Grawitacja albo wysłuchają wykładu „Projekt dla Skarpy” w księgarnio-kawiarni Tarabuk. Program zakończy koncert finałowy „Dzika muzyka z serca Polski” Tria Janusza Prusinowskiego w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
Szczegółowe informacje, program i mapa wydarzeń: www.drogakultury.waw.pl
Organizatorem Majówki na Skarpie jest Warszawska Droga Kultury na Skarpie. Wydarzenie koordynuje Fundacja Culture Shock, partner Warszawskiej Drogi Kultury. Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Warszawa.
Upływający czas od zakończenia pontyfikatu Jana Pawła II, a także wojna na Ukrainie, która zmienia sytuację polityczną i społeczną w Europie i na świecie pozwalają w głębszy sposób spojrzeć na znaczenie długiego pontyfikatu Jana Pawła II. Coraz bardziej dostrzegamy dalekowzroczne działania papieża na arenie międzynarodowej, coraz lepiej rozumiemy wielkie idee, które nim kierowały. I ponownie pytamy o powiązania pomiędzy jego działaniami hard i soft power.
W spotkaniu udział wezmą:
- Adam Michnik,
- ks. prof. Andrzej Szostek,
- Zbigniew Nosowski,
prowadzenie – Marek Zając
6 czerwca 2022 r., godz. 17.00,
Centrum Myśli Jana Pawła II,
ul. Foksal 11, I piętro
Spotkanie z przedstawicielami innych religii w Asyżu, wizyta w synagodze, ucałowanie Koranu, rehabilitacja Galileusza, przeproszenie za grzechy i winy Kościoła katolickiego, zdecydowane działania na rzecz obalenia komunizmu, a zarazem stanowczy opór wobec wojny w Iraku to dobitne przykłady działań papieża, w których widać, że wyprzedzał swoje czasy.
Jednym z fundamentów papieskiej myśli był personalizm – koncepcja uznająca osobę ludzką za twórczy, wolny i odpowiedzialny moralnie podmiot, którego dobru należy podporządkować kształt życia społecznego. Bez personalizmu nie zrozumiemy nauczania Jana Pawła II.
W czasie debaty chcemy więc zapytać o personalistyczną charakterystykę przywództwa Jana Pawła II. Czy to dzięki niemu burzył mury wzajemnych nieporozumień i wrogości, rozpościerające się zarówno we wnętrzu ludzkich serc, jak i pomiędzy państwami, narodami czy religiami? Jaki był zasięg jego wpływu i z czego wynikał? Chcemy zapytać o wpływ personalizmu na styl pontyfikatu, a w jego kontekście o znaczenie obrony wartości takiej jak życie w sytuacji wojny. Interesuje nas charakterystyka umiejętności współpracy międzynarodowej i przywódcze zdolności papieża, który z głowy Kościoła katolickiego stał się mężem stanu. Zapytamy także o papieską wizję społeczeństwa i jego wpływ na budowanie kształtu Europy, odnosząc się do solidarnościowych postaw współczesnych Polaków i Europejczyków.
Uwaga, na debatę obowiązuje rejestracja: https://forms.microsoft.com/r/N73xQ7tQJW