Majówka na Skarpie już w niedzielę!

W niedzielę 25 maja już po raz trzeci odbędzie się największy w Warszawie piknik kulturalno-rekreacyjny – Majówka na Skarpie. Centrum Myśli Jana Pawła II też tam będzie!

Majówka jest wydarzeniem plenerowym skierowanym do wszystkich warszawiaków oraz turystów, promującym aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. To dzień, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka stolicy wspólnie ze znajomymi i rodziną może przyjść na piknik do miejskiego parku lub ogrodu oraz skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, m. in. wystaw i pokazów filmowych, warsztatów i spotkań, gier miejskich i spacerów, koncertów i spektakli, targów zdrowej żywności, akcji artystycznych i pikników. Wspólny program przygotowały znane stołeczne instytucje kultury. Wśród nich m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Łazienki Królewskie, Centrum Sztuk Współczesnej Zamek Ujazdowski, Uniwersytet Warszawski, Ogród Botaniczny UW, Centrum Myśli Jana Pawła II, Teatr Polski oraz fundacje, kawiarnie i księgarnie tworzące nieformalną koalicję Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Tegoroczną Majówkę organizuje 28 instytucji i miejsc kultury, które specjalnie na ten dzień zaplanowały 66 wydarzeń, po których poprowadzi nas 5 ścieżek tematycznych: sportu i rekreacji, sztuk wizualnych, historii, muzyki i przyrody. Teren Majówki obejmuje szeroki pas zieleni, alejek i parków położonych na skarpie warszawskiej wzdłuż Wisły od Parku Żeromskiego do Królikarni.

W tym roku Majówka na Skarpie rozpoczyna się z pierwszym brzaskiem słońca, kiedy w Królikarni rozbrzmiewać będzie muzyka eksperymentalna inspirowana przestrzenią Parku Rzeźby. Spragnieni obcowania z naturą będą mogli nie tylko piknikować, ale także uczestniczyć w warsztatach florystycznych i stworzyć własne kompozycje kwiatowe w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas pikniku na Książęcem organizowanym przez Fundację Culture Shock będzie można przyłączyć się do działań animacyjnych, odpocząć na kocu oraz spróbować produktów od lokalnych rolników i sadowników. Kooperatywy spożywcze zadbają, abyśmy przez cały dzień zdrowo i smacznie podjadali ekologiczne przekąski, domowe wypieki i przetwory. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza proponuje najmłodszym „Piknik Literacki”, multidyscyplinarny projekt edukacyjny dla dzieci i rodziców. Muzeum Narodowe organizuje tego dnia warsztaty plastyczne, inspirowane obrazami ze swojej kolekcji, połączone z wodowaniem statków w muzealnej fontannie. Do tworzenia wspólnej instalacji muzycznej na Skwerze Wodiczko zaprosi Muzeum Fryderyka Chopina. Podczas terenowej gry rodzinnej przygotowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie odkryjemy tajemnice skrywane w pałacowych wnętrzach i ogrodach. Dla pasjonatów teatru Teatr Polski przygotował kiermasz unikalnych rekwizytów i kostiumów teatralnych oraz spektakl. Na Browarnej spragnieni filiżanki kawy włączą się w radosny happening „Rzeka Dobrych Życzeń” w Klubokawiarni Grawitacja albo wysłuchają wykładu „Projekt dla Skarpy” w księgarnio-kawiarni Tarabuk. Program zakończy koncert finałowy „Dzika muzyka z serca Polski” Tria Janusza Prusinowskiego w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowe informacje, program i mapa wydarzeń: www.drogakultury.waw.pl

Organizatorem Majówki na Skarpie jest Warszawska Droga Kultury na Skarpie. Wydarzenie koordynuje Fundacja Culture Shock, partner Warszawskiej Drogi Kultury. Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Warszawa.

plan_skarpyUpływający czas od zakończenia pontyfikatu Jana Pawła II, a także wojna na Ukrainie, która zmienia sytuację polityczną i społeczną w Europie i na świecie pozwalają w głębszy sposób spojrzeć na znaczenie długiego pontyfikatu Jana Pawła II. Coraz bardziej dostrzegamy dalekowzroczne działania papieża na arenie międzynarodowej, coraz lepiej rozumiemy wielkie idee, które nim kierowały. I ponownie pytamy o powiązania pomiędzy jego działaniami hard i soft power.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Adam Michnik,
  • ks. prof. Andrzej Szostek,
  • Zbigniew Nosowski,

prowadzenie – Marek Zając

6 czerwca 2022 r., godz. 17.00,
Centrum Myśli Jana Pawła II,
ul. Foksal 11, I piętro

Spotkanie z przedstawicielami innych religii w Asyżu, wizyta w synagodze, ucałowanie Koranu, rehabilitacja Galileusza, przeproszenie za grzechy i winy Kościoła katolickiego, zdecydowane działania na rzecz obalenia komunizmu, a zarazem stanowczy opór wobec wojny w Iraku to dobitne przykłady działań papieża, w których widać, że wyprzedzał swoje czasy.

Jednym z fundamentów papieskiej myśli był personalizm – koncepcja uznająca osobę ludzką za twórczy, wolny i odpowiedzialny moralnie podmiot, którego dobru należy podporządkować kształt życia społecznego. Bez personalizmu nie zrozumiemy nauczania Jana Pawła II.

W czasie debaty chcemy więc zapytać o personalistyczną charakterystykę przywództwa Jana Pawła II. Czy to dzięki niemu burzył mury wzajemnych nieporozumień i wrogości, rozpościerające się zarówno we wnętrzu ludzkich serc, jak i pomiędzy państwami, narodami czy religiami? Jaki był zasięg jego wpływu i z czego wynikał? Chcemy zapytać o wpływ personalizmu na styl pontyfikatu, a w jego kontekście o znaczenie obrony wartości takiej jak życie w sytuacji wojny. Interesuje nas charakterystyka umiejętności współpracy międzynarodowej i przywódcze zdolności papieża, który z głowy Kościoła katolickiego stał się mężem stanu. Zapytamy także o papieską wizję społeczeństwa i jego wpływ na budowanie kształtu Europy, odnosząc się do solidarnościowych postaw współczesnych Polaków i Europejczyków.

Uwaga, na debatę obowiązuje rejestracja: https://forms.microsoft.com/r/N73xQ7tQJW

 

 

 

Dodano: