Magazyn Myśl w Centrum #1

Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego. Jesteśmy przekonani o ciągłej aktualności myśli Karola Wojtyły oraz nauczania Jana Pawła II w obszarze antropologii, etyki, teologii, filozofii, myśli społecznej czy analizy kultury. I chcemy o tym rozmawiać.

Europa to wspólnota osób i wartości. To kultura, która każdemu umożliwia rozwój. Historycznym spoiwem tak rozumianej Europy było dla Jana Pawła II chrześcijaństwo, które zostało wpisane w jej „kod genetyczny”. Polska zaś – jako kraj leżący między chrześcijańskim Wschodem i Zachodem – powinna być według niego twórczym pomostem między tymi tradycjami.

W 35. rocznicę wyborów 1989 roku i po 20 latach od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej refleksji nad drogami współczesnej Europy poświęcamy pierwszy numer: „Europa – jedność czy rozpad?”.

Pobierz:

W numerze:


Drodzy Czytelnicy

Na zdjęciu Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

Oddając w Państwa ręce pierwszy numer „Myśli w Centrum”, mamy głębokie przekonanie, że magazyn może stać się platformą, na której wybrzmiewać będą głosy różne…

Otwarcie: Tytułem wstępu

Na zdjęciu Piotr Styrasz, napis: "Zastępca redaktora naczelnego"

Czujemy się sprowokowani przez głosy mówiące o zmierzchu, nieaktualności, anachronizmie myśli Karola Wojtyły. Mamy przeświadczenie, że jest dokładnie odwrotnie.

Europa Jana Pawła II

Na zdjęciu Bartosz Wieczorek, redaktor naczelny magazynu Myśl w Centrum

Europa to wspólnota osób i wartości. To kultura, która każdemu umożliwia rozwój. Historycznym spoiwem tak rozumianej Europy było dla Jana Pawła II chrześcijaństwo, które zostało wpisane w jej „kod genetyczny”. Polska zaś – jako kraj leżący między chrześcijańskim Wschodem i Zachodem – powinna być według niego twórczym pomostem między tymi tradycjami.


Czy Europa ma jeszcze energię życiową? – Rozmowa z Chantal Delsol

Na zdjęciu prof. Chantal Delsol napis: Rozmawia Piotr Strasz

Jeśli sami nie będziemy bronić naszych wartości, one z pewnością upadną. Nie wiem, czy mamy wystarczająco dużo wewnętrznej siły. Jeśli przyszłe pokolenia Europy nie będą wierzyć w europejskie wartości, wszyscy staniemy się Chińczykami.


Współczesne nieszczęścia demokracji – Fragmenty wykładu Chantal Delsol

W latach dziewięćdziesiątych Europejczycy wyobrażali sobie, że demokracja to jest ostatni możliwy ustrój i już nie będzie żadnych innych. Pisał o tym Francis Fukuyama w Końcu historii. Czy demokracja oznacza koniec historii? Czy wszystkie kraje do nas dołączą, wszystkie staną się demokratyczne?


Gdzie się podziało drugie płuco? – Młode spojrzenie

Na zdjęciu autor Bartłomiej Miąsko

Jan Paweł II często używał metafory „dwóch płuc Europy”, w której mocno wybrzmiewa podział na Wschód i Zachód kontynentu. Czy ta koncepcja jest jeszcze zrozumiała dla młodych ludzi? A może „drugie płuco” jest już zupełnie gdzie indziej?


Prawa człowieka – między Ewangelią a Oświeceniem – Rozmowa z mec. Tomaszem Snarskim

Zdjęcie mec. Tomasza Snarskiego

Jeżeli odrzucimy w Europie świat wartości i powiemy, że każda dowolna treść może być treścią prawa, to zanegujemy także prawa człowieka w ich istocie. Prawo to coś więcej niż tylko zapisana kartka papieru, to zjawisko ze świata kultury i wartości.


Co nas łączy, co nas dzieli – Recenzja filmu Boże Narodzenie (fr. Joyeux Noël), 2005, reż. Christian Carion

Na zdjęciu Ignacy Masny

Film Boże Narodzenie Christiana Cariona pokazuje, że same idee, nawet najbardziej wzniosłe, nie uchronią Europy przed konfliktem, bo każdej idei grozi degeneracja. Kiedy to nastąpi, źródeł jedności trzeba szukać głębiej.

Wojtyliana C.M. Martini, S. Petrosino, Sul corpo

Publikacja poświęcona jest ludzkiej cielesności w kontekście kulturowym i społecznym, relacji z własnym ciałem i seksualnością. Dotyka kwestii płodności i rodzicielstwa, kobiecości i męskości, problematyki odczuwania własnego ciała w kontekście „mieć ciało” i „być ciałem”.  Nie mniej istotny jest horyzont eschatologiczny ludzkiego ciała, jego sens przekraczający wymiar doczesności, nie ograniczony jedynie do ziemskiej egzystencji. Są to zagadnienia poruszane w teologii ciała Karola Wojtyły, np. w Mężczyzną i niewiastą stworzył ich.

Obejrzyj

Posłuchaj

Pobierz

Opublikowano 02.06.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.
Ogłaszamy otwarty nabór tekstów do naszego magazynu „Myśl w Centrum”. Na Wasze teksty czekamy do 15.11.2024 r.
W 51 odcinku podkastu „Słuchając drogi” zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Jarymowiczem, pomysłodawcą i koordynatorem Etnoligi.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.