Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

LITERATURA OBOWIĄZKOWA (ETAP III)

LITERATURA OBOWIĄZKOWA. ETAP WOJEWÓDZKI
Poniżej znajduje się wykaz literatury obowiązującej na III etap, wojewódzki konkursu.

Tematy: Jan Paweł II o świętych patronach Polski i Europy. Papież Polak a rok 1989. 

Zakres wiedzy:  Znajomość faktografii dot. przemian demokratycznych w Europie w 1989 roku oraz roli w nich Jana Pawła II i Kościoła. Umiejętność dostrzegania związków biografii i nauczania Jana Pawła II z przykładami życia innych osób, podawanych przez niego za wzór – m.in. patronów Polski i Europy.

  1. Jan Paweł II, „Moi święci”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, s. 59-98. – Jan Paweł II. Moi Święci
  2. Internetowa encyklopedia Jana Pawła II www.wikijp2.pl – hasła: patroni Europy, patroni Polski, Slavorum Apostoli
  3. Jan Paweł II, List ogłaszający św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża Współpatronkami Europy (1999) – http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/836
  4. Jan Paweł II, encyklika „Centesimus annus” (1991) – dow. wydanie, np. w internecie http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/24. Wymagana znajomość treści rozdziałów: II „Ku «rzeczom nowym» naszych czasów” i III „Rok 1989” (tj. punktów 12-29 encykliki).
  5. Bernard Lecomte, „Prawda zawsze zwycięży. Jak papież pokonał komunizm.”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, s. 195-386 (cz. II „Zarażeni wolnością” i Zakończenie) – B. Lecomte Prawda zawsze zwycięży…
  6. Lektury wymagane w poprzednich etapach.

 Konkurs przeprowadza Wojewódzka Komisja Konkursowa

Test  składa się z pytań otwartych i zamkniętych. Czas: 60 min.

Opublikowano 27.02.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.