Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Listy na czas przełomu, Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Napis "Listy na czas przełomu". Na zdjęciu Papież Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński.

W przededniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego na rynku wydawniczym pojawiła się publikacja „Listy na czas przełomu” przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Wydawnictwo WAM. Jest to korespondencja między Janem Pawłem II a kard. Stefanem Wyszyńskim z lat 1978–1981, wydana wspólnie z Wydawnictwem WAM, która otrzymała wyróżnienie w ramach 25. edycji Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2022.

Publikowana po raz pierwszy korespondencja między Janem Pawłem II a kard. Stefanem Wyszyńskim z lat 1978–1981 odsłania mało znaną relację łączącą obydwu hierarchów. Udostępnione listy wskazują, że podobnie patrzyli na sprawy człowieka, Kościoła i świata oraz w sposób zdecydowany i odważny reagowali na sytuacje naruszające godność osoby i jej prawa. Przede wszystkim jednak nieprzerwanie prowadzili ze sobą dialog, który, jak pokazują „Listy na czas przełomu”, wyrażał się w autentycznym wzajemnym słuchaniu siebie, braku obaw w wyrażaniu własnego zdania, rozważnym podejmowaniu decyzji uwzględniających różne aspekty zaistniałej sytuacji oraz charakteryzował się niezwykle głęboką pokorą.

Udostępniony materiał odsłania także interesujące role kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II jako liderów Kościoła katolickiego, ale także przywódców narodu. Z „Listów” możemy dowiedzieć się, co było tematem ich bezpośrednich rozmów, z jakimi dylematami się borykali, jak rozwiązywali sytuacje kryzysowe, ale też, jakie kierunki zmian wyznaczali dla Kościoła i człowieka XX wieku. Z perspektywy korespondencji poznamy Prymasa Tysiąclecia oraz słowiańskiego papieża jako mężów stanu, którzy nie tylko interesowali się życiem społecznym, ale przede wszystkim na nie wpływali poprzez bezpośrednie decyzje oraz spontaniczne gromadzenie wokół siebie osób, które wspólnie z nimi zmieniały rzeczywistość.

Wymiana korespondencji zaskakuje przenikliwością prowadzonych analiz, świadomością swoich przywódczych ról i ich wpływem na rozwój wypadków w Polsce i na świecie.

Ta niezwykła korespondencja została opublikowana staraniem Wydawnictwa WAM oraz Centrum Myśli Jana Pawła II i jest dostępna w księgarniach i w sprzedaży internetowej.

Komentarzem opatrzyli: prof. Hanna Suchocka oraz prof. Olaf Żylicz. Honorowym patronatem objęli: Prymas Polski Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Archidiecezji Warszawskiej.

Opublikowano 06.09.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.