W związku z wernisażem wystawy „Jan Paweł II – człowiek z wolności” przygotowaliśmy specjalny list do uczestników wydarzenia, ale także do wszystkich gości wystawy. Jest to forma przypomnieniem nauczania Jana Pawła II o wolności. Treść listu powstała na podstawie następujących tekstów i przemówień papieża:
- Encyklika „Redemptor hominis”, Encyklika „Veritatis splendor”
- Orędzie na XIV Światowy Dzień Pokoju – 1 stycznia 1981 r., Homilia wygłoszona podczas Mszy św. odprawionej pod szczytem Jasnej Góry, Częstochowa – 4 czerwca 1979 r.
- Przemówienie wygłoszone podczas ceremonii pożegnalnej przed Bramą Brandenburską, Berlin – 23 czerwca
- Przemówienie wygłoszone podczas spotkania z delegacjami na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, Wrocław – 1 czerwca 1997 r.
- Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci”
Zapraszamy do zapoznania się z treścią listu!
Treść listu:
Tu, w tej części Europy, słowo wolność nabiera szczególnego znaczenia. Znamy smak niewoli, smak wojny i niesprawiedliwości. Znają go także te kraje, które przeżyły podobnie jak my tragiczne doświadczenia braku wolności osobistej i społecznej.
Wolność jest w niebezpieczeństwie tam, gdzie ludzie ograniczają swe spojrzenie tylko do kręgu własnego życia i nie są gotowi angażować się bezinteresownie na rzecz innych. Natomiast wolność przeżywana solidarnie wyraża się w działaniu na rzecz sprawiedliwości w dziedzinie politycznej i społecznej i kieruje wzrok ku wolności innych.
Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. Chrystus uczy, że najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie. Prawdziwie wolny jest ten, kto potrafi stawiać sobie ograniczenia. To, co w pierwszej chwili wygląda na ograniczenie, w rzeczywistości może okazać się przestrzenią prawdziwej wolności.
Wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi. Jeśli ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności.
Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności, ale wolności nie można tylko posiadać i używać. Trzeba ją stale zdobywać przez prawdę. Wolność kryje w sobie dojrzałą odpowiedzialność ludzkich sumień, która z tej prawdy wynika. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub fałszywego, pozornego.