Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem

Kino, które łączy

english |

Już 10 lipca ruszyła III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września. Przez 9 kolejnych tygodni, w środy o godzinie 20:00 na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będzie można obejrzeć wyjątkowe produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Przegląd Pod Wspólnym Niebem to nie tylko prezentacja kina z różnych stron świata, ale przede wszystkim okazja do spotkania i dialogu. Chcemy tworzyć przestrzeń, w której warszawiacy i migranci będą mogli wspólnie poznawać inne kultury, przełamywać stereotypy i budować porozumienie ponad podziałami. Każdemu seansowi towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – podróżnikami, dziennikarzami, autorami książek i twórcami filmowymi.

W programie tegorocznej edycji znalazło się 15 starannie wyselekcjonowanych tytułów: zarówno fabularne, jak i dokumentalne produkcje, długie i krótkie metraże. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. poruszające  „Kochasz mnie?” z Ukrainy, „Wewnętrzną zimę” z Indii, subtelny portret wietnamskich imigrantów „Wzdłuż brzegu” Akio Fujimoto czy przejmujący dokument „Mara. Białoruski sen” Sashy Kulaka. Nie zabraknie też najnowszych szeroko nagradzanych produkcji o głębokim społecznym wymiarze, takich jak „Czarny kos, czarna jeżyna” gruzińskiej reżyserki Elene Naveriani, „W żółtym kokonie” Thiena Ana Phama z Wietnamu, czy olśniewający także wizualnie indyjski film „Wzmożenie” w reż. Dominica Sangmy.

Ostatni wieczór Przeglądu będzie poświęcony filmom z Wajda School, w tym poruszającemu dokumentowi „Raisa” Doroty Migas-Mazur, w którym tytułowa bohaterka, Czeczenka, jest zmuszona uciec ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Z kolei 28 sierpnia zaprezentowane zostaną najciekawsze krótkie formy z Festiwalu Kina Białoruskiego BulbaMovie.

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
Każdy wieczór filmowy rozpoczyna, bądź kończy rozmowa z ekspertem.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania kina, które łączy i tworzenia przestrzeni bezpiecznego, twórczego dialogu międzykulturowego!

PROGRAM:

10 lipca
2024

Ukraina
MARIUPOL. STO NOCY (2023)
reż.  Sofiia Melnyk, animacja, 8’, Ukraina

„Mariupol. Sto nocy” to poruszający obraz rosyjskiej agresji na Ukrainę, ukazany oczami małej, czteroletniej bohaterki. Świat, który ją otacza, jawi się jako przerażający i przesiąknięty czerwienią: od krwi rannych, przez niebo rozświetlane wybuchami, aż po miasto trawione przez płomienie. Dziewczynka desperacko poszukuje schronienia, a ujęcia jej butów stają się wizualnym motywem przewodnim, podkreślającym dramatyzm sytuacji. Narrację stanowi buntownicza i pełna gniewu piosenka, której ekspresyjny wokal w połączeniu z obrazem tworzy niezwykle sugestywny i poruszający przekaz. Twórcy wykorzystali również autentyczne fotografie zniszczonych budynków Mariupola oraz rysunki wojny wykonane przez dziewięcioletniego chłopca. Animacja dedykowana dzieciom cierpiącym i zabitym podczas wojny w Ukrainie.

KOCHASZ MNIE? (2023)
reż. Tonya Noyabrova, fabularny, 90’, Ukraina, Szwecja

„Kochasz mnie?” jest opowieścią o 17-letniej Kirze, która dorasta w zamożnej, kulturalnej rodzinie i planuje przyszłość jako aktorka. Jest rok 1990, a jej dorosłe życie ma właśnie nabrać tempa, gdy dokonuje odkrycia, które niszczy wizerunek jej ukochanego ojca – reżysera i spycha jej własną rodzinę na tą samą ścieżkę, co upadający Związek Radziecki. Częściowo autobiograficzny film Toni Noyabrovej to emocjonalnie intensywna i oszałamiająco piękna ukraińska opowieść o dorastaniu, ale też drobiazgowe studium minionej epoki, wypełnione szczegółami charakterystycznymi dla tamtych czasów.17 lipca
2024

Indie
WEWNĘTRZNA ZIMA (2022)
reż. Aamir Bashir, fabularny, 99’, Indie, Francja

„Wewnętrzna zima” to opowieść o Nargis, pracującej jako pomoc domowa, desperacko poszukującej informacji o swoim mężu Manzoorze, który został aresztowany po przyłączeniu się do zbrojnej rebelii. Nie wiadomo, czy żyje, czy też poniósł śmierć. Kiedy pracodawca Nargis dowiaduje się, że Manzoor jest bojownikiem, kobieta traci pracę. Zmuszona do powrotu w rodzinne strony, otrzymuje wsparcie od zakochanego w niej Yaseena. Niespodziewanie pewnego dnia Manzoor powraca do domu, a w relacjach między trójką bohaterów zachodzą subtelne, emocjonalne zmiany. Tło filmu stanowi Kaszmir – region, w którym nieustannie dochodzi do mniejszych i większych potyczek oraz aktów terrorystycznych, będących rezultatem długotrwałego konfliktu między Indiami a Pakistanem, a także sporu granicznego z Chinami.
24 lipca
2024

Wietnam
WZDŁUŻ BRZEGU (2020)
reż. Akio Fujimoto, fabularny, 88′, Wietnam, Japonia

„Wzdłuż brzegu” to historia trzech młodych Wietnamek – Phuong, An i Nhu, które przybyły do Japonii, aby pracować jako stażystki techniczne. Kiedy ich paszporty zostają skonfiskowane, kobiety decydują się na ucieczkę z miejsca pracy, stając się tym samym nielegalnymi imigrantkami. Pośrednik, mieszkający w spokojnej wiosce, pomaga im jednak znaleźć schronienie w rybackiej chacie i nowe posady w niewielkiej przetwórni ryb. Gdy Phuong zaczyna chorować, przed dziewczynami piętrzą się nowe wyzwania i trudności. Akio Fujimoto z wyczuciem i empatią przedstawia złożone sytuacje, w jakich znajdują się bohaterki, ukazując ich determinację w dążeniu do lepszego życia, pomimo przeciwności losu.
31 lipca
2024

Gruzja
CZARNY KOS, CZARNA JEŻYNA (2023)
reż. Elene Naveriani, fabularny, 110’, Gruzja, Szwajcaria

„Czarny kos, czarna jeżyna” opowiada o Etero, 48-letniej kobiecie mieszkającej w niewielkiej wiosce w Gruzji, która nigdy nie pragnęła męża. Ceni sobie wolność tak samo jak swoje wypieki. Jednak jej decyzja o samotnym życiu staje się przyczyną plotek wśród mieszkańców wioski. Nieoczekiwanie, Etero zakochuje się namiętnie w pewnym mężczyźnie i staje przed wyborem: kontynuować związek czy zachować niezależność. Bohaterka musi zmierzyć się z własnymi uczuciami i zdecydować, jak odnaleźć własną drogę do szczęścia.


7 sierpnia
2024

Ukraina
MOJA OZERNA (2022)
reż. Karina Będkowska, dokumentalny, 58’, Polska, Wielka Brytania

Dla osamotnionej bohaterki podróż z Londynu do Ozerny, małej ukraińskiej wioski, by spotkać się z krewną, niespodziewanie staje się początkiem jej drogi do odzyskania sił i nawiązania bliskości z drugą osobą. Bohaterki spotykają się w trudnych momentach życia – ciocia Sława ma 87 lat i tęskni za zmarłym mężem, a młodsza od niej o kilka dekad Karina nie może znaleźć swojego miejsca na ziemi. Na ukraińskiej wsi podglądamy, jak rodzi się ponadpokoleniowa i ponadnarodowa przyjaźń dwóch zagubionych kobiet.

SKĄD DOKĄD (2023)
reż. Maciek Hamela, dokumentalny, 84’, Polska, Francja, Ukraina

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary.
14 sierpnia
2024

Indie
WZMOŻENIE (2023)
reż. Dominic Sangma, fabularny, 127′, Indie, Chiny, Szwajcaria, Katar, Niderlandy

W odległym regionie Meghalaya, położonym w północno-wschodnich Indiach, gdzie powszechne chrześcijaństwo zderza się gwałtownie z dawnymi, plemiennymi wierzeniami pogańskimi, lokalny pastor sprawuje ścisłą kontrolę nad wiejską społecznością, która ożywa głównie nocą. Dla Kasana, młodego chłopca z wadą wzroku, świat nie mógłby być bardziej przerażający. Podczas gdy władczy duchowny przepowiada apokalipsę, w wiosce zaczyna dochodzić do tajemniczych zaginięć. Reżyser Dominic Sangma z wprawą buduje atmosferę niepokoju i napięcia, umiejętnie przeplatając wątki nadprzyrodzone z realistycznym obrazem życia w odizolowanej wiejskiej społeczności i w  konsekwencji tworząc intrygujący thriller, który skłania do refleksji nad naturą wiary, władzy i ludzkiej psychiki w obliczu nieznanego.
21 sierpnia
2024

Wietnam
W ŻÓŁTYM KOKONIE (2023)
reż. Thien An Pham, fabularny, 179’, Wietnam, Singapur, Francja, Hiszpania

Po tragicznej śmierci swojej bratowej w wypadku motocyklowym w Sajgonie, na barki Thiena spada obowiązek przetransportowania jej ciała do rodzinnego miasteczka na prowincji. W tę podróż zabiera również swojego bratanka Dao, który cudem przeżył feralny wypadek. Pośród mistycznych krajobrazów wiejskiego Wietnamu, Thien rozpoczyna poszukiwania swojego starszego brata, który zniknął przed laty, aby przekazać mu opiekę nad Dao – ta podróż staje się głębokim egzaminem jego wiary.
28 sierpnia
2024

Białoruś – Filmy z BULBAMOVIE
ROZRZUCONE GNIAZDO (2024)
reż. Valery Neskaradziany, dokumentalny, 27’, Słowacja

Poruszający dokument, który śledzi losy rodziny Shymko, zmuszonej do opuszczenia swojego domu na Białorusi w poszukiwaniu azylu politycznego we Francji. Ich podróż zamienia się w walkę o przetrwanie, gdy zostają uwięzieni w kraju, z którego próbowali uciec. Jednak marzenia bohaterów daleko wykraczają poza granice państwowe.

MARA. BIAŁORUSKI SEN (2022)
reż. Sasha Kulak, dokumentalny, 62’, Francja, Wielka Brytania

W 2020 roku Mińsk na Białorusi staje się areną masowych protestów antyrządowych. Obywatele wychodzą na ulice, aby bronić swoich marzeń i sprzeciwić się stanowi niepokoju, w którym żyją od lat. Balansując między strachem a odwagą, poszukują solidarności ze strony milicji, która została rozmieszczona na ulicach, aby uciszyć ich głosy. Śledzimy te wydarzenia wraz z Marą, świadkinią wyborów prezydenckich na Białorusi, która ucieka od rzeczywistości w świat marzeń. Utrzymany w poetyce sennego marzenia obraz Sashy Kulak to bardzo osobista historia białoruskich protestów, czasu nadziei i społecznej jedności, gdy zdawało się, że wszystko jest możliwe.

OSTATNIA NOCNA ZMIANA (2023)
reż. Maksim Shved, | dokument fabularyzowany, 19’, Polska

Nocna zmiana w  Sylwestra w jednym z warszawskich hosteli okazała się prawdziwym koszmarem dla dziewczyny pracującej na recepcji. Uratowała życie gościa – a to dopiero początek tej niezwykle intensywnej nocy.
4 września
2024

Filmy z Wajda School
RAISA (2021)
reż. Dorota Migas-Mazur, dokumentalny, 21’, Polska

Portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczenka Raisa ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

IN LIMBO (2023)
reż. Alina Maksimenko, dokumentalny, 71’, Polska

Inwazja Rosji na Ukrainę zastaje Alinę w Irpieniu pod Kijowem. Jest sama, z nogą w gipsie po niedawnej operacji. Zbombardowane i odcięte od świata miasto staje się pułapką, z której udaje jej się wydostać z jedną z ostatnich grup ewakuacyjnych. Dociera do chaty w pobliskiej wiosce, w której utknęli jej rodzice. Przez pierwsze tygodnie starają się żyć normalnie. Mama prowadzi zajęcia online, tata opiekuje się swoimi kotami i zwierzętami z okolicy, Alina filmuje bieżące wydarzenia. Jednak front jest coraz bliżej i muszą podjąć decyzję – zostać czy uciekać? Kiedy sąsiedzi opuszczają swoje domy, Alina i jej rodzice pod osłoną nocy spieszą do pakowania. W ostatniej chwili ojciec decyduje jednak, że nie jedzie…

PUŁAPKA (2024)
reż. Vitalii Havura, short fabularny, 9’, Polska

Ukraina, rok 2022. Chersoń pod okupacją rosyjską. Kostia, zaangażowany w podziemną walkę z Rosjanami, stale się ukrywa. O miejscu jego pobytu wie tylko matka, która uważa że rosyjska inwazja to wybawienie dla kraju. Tej nocy ledwo uniknął śmierci. Przychodzi więc do matki, by sprawdzić czy to ona go wydała. Dochodzi między nimi do ostrej kłótni, ale kiedy matka proponuje mu posiłek, ten nie jest w stanie odmówić i w milczeniu siada do stołu. Gdy już ma wychodzić, do pokoju wpada rosyjski agent, który najwyraźniej czekał na odpowiedni moment. Bierze matkę Kostii jako zakładniczkę, grożąc, że ją zastrzeli, jeśli chłopak się nie podda. Kostia musi dokonać wyboru: poddać się, by ocalić matkę, która go zdradziła czy uciec i uratować własne życie.

Weź udział

Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Akio Fujimoto, Wietnam, Japonia 2020
24.07.2024,
20:00
Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Akio Fujimoto, Wietnam, Japonia 2020
24.07.2024,
20:00
Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Elene Naveriani, Gruzja, Szwajcaria 2023
31.07.2024,
20:00
Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Elene Naveriani, Gruzja, Szwajcaria 2023
31.07.2024,
20:00
Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Dominic Sangma, Indie, Chiny, Szwajcaria, Katar, Niderlandy 2023
14.08.2024,
20:00
Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Dominic Sangma, Indie, Chiny, Szwajcaria, Katar, Niderlandy 2023
14.08.2024,
20:00
Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Thien An Pham, Wietnam, Singapur, Francja, Hiszpania 2023
21.08.2024,
20:00
Film | Pod Wspólnym Niebem
reż. Thien An Pham, Wietnam, Singapur, Francja, Hiszpania 2023
21.08.2024,
20:00

POWIĄZANE

On July 10th, the 3rd edition of the Summer Film Review "Under the Common Sky" begins and will last until September 4th. For 9 consecutive weeks, every Wednesday at 8:00 PM in the courtyard of the Artistic Tenement House at 11 Foksal Street in Warsaw, exceptional productions from Ukraine, Belarus, Georgia, Vietnam, and India will be screened.

Pobierz

Partnerzy wydarzenia:

filmowa stolica lata logo             Fundacja dla wolności logo       Muzeum wolnej białorusi logotyp       PFM logotyp    uff logo    Wajda logotyp   

 

Partner technologiczny:

Epson logo

 

Patroni medialni:

kino logo       going logo   filmweb logo   Pełna sala logoŻycie śródmieścia logo

 

Projekt współfinansowany ze środków Centrum Dialogu im. J. Mieroszewskiego w ramach II Otwartego Konkursu.

Opublikowano 11.06.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.